Svakodnevna fizička aktivnost igra bitnu ulogu u održavanju zdravlja i poboljšanju fizičkih funkcija. Uz to, učvršćuje mišićiće što poboljšava izgled, pa tako i vaše samopouzdanje. No, to ste sve već znali.
Od malih nogu slušamo koliko je redovita i pravilna fizička aktivnost važna – prati vas na svakom koraku, od reklama, članaka i savjeta koje čujete od prijatelja ili obitelji. Ipak, činjenica je da tek 5% do 8% Hrvata redovito vježba, iako čak 80% smatra da je vježbanje važno. Brz način života i svakodnevne obaveze često su izlike koje se koriste za izbjegavanje tjelesnih aktivnosti. Umor nakon dugih dana u uredu i zatrpanost obavezama kod kuće često stavlja zdravlje, a time i tjelovježbu na drugo mjesto. Iako postoje entuzijasti koji bez tjelovježbe ne mogu, većini ljudi predstavlja obavezu – k tome jednu koja se lako izbjegava. No, naša su tijela stvorena za kretanje, a već će nekoliko minuta tjelovježbe dnevno donijeti veliku promjenu.
Ako vam je ipak potrebna motivacija za početak, pročitajte 4 nekonvencionalna razloga zašto će tjelovježba promijeniti vaš život.

1. Sprječava cijeli niz bolesti
Od srčanih bolesti do krvožilnih tegoba, redovita fizička aktivnost pomaže pri prevenciji mnogih zdravstvenih problema. Ako pak patite od određenih kroničnih bolesti, umjereno kretanje i lagane vježbe mogu gotovo u potpunosti preobraziti kako se nosite sa svakodnevnim bolovima ili tegobama.
Vježbanje snižava krvi tlak, smanjuje kolesterol i jača mišiće, pa na taj način pomaže u sprječavanju i kontroliranju srčanih bolesti.
Čak i kod bolesti poput artritisa vježbanje može imati velik utjecaj. Aktivnosti kao što su lagano istezanje ili joga smanjit će bol, ukočenost i pritisak na zglobove te uvelike olakšati svakodnevne tegobe. Pozitivni efekti pojavljuju se i pri prevenciji raka. Naime, tjelovježba smanjuje rizik od ponovne pojave čak do 50%, osobito kod oboljelih od raka dojke. Takav utjecaj omogućava opuštanje hormona tijekom tjelovježbe, pa dolazi do regulacije hormonalnih razina što smanjuje mogućnost vraćanja bolesti.
2. Utječe na kognitivne funkcije
Iako se često kao glavne prednosti tjelovježbe navode faktori poput izgleda i zdravijeg života, njezin utjecaj na mozak i kognitivne sposobnosti ne trebate zanemariti. Djelovanje na pamćenje i koncentraciju je vjerojatno njezin najpodcjenjeniji učinak.
Vježbanje na mozak utječe kroz nekoliko specifičnih mehanizama. Tjelovježbom se kroz krv pumpa više kisika, koji potom završava u moždanom tkivu i pospješuje njegov rad. Osim toga se tijekom fizičkih aktivnosti u tijelu oslobađa cijeli spektar hormona te se potiče rad hipokampusa – dijela mozga zaslužnog za učenje i pamćenje.
Upravo će zato čak i kratka tjelovježba prije učenja, važnog ispita ili sastanka pripremiti vaš mozak za nove informacije koje mora prihvatiti.
Oslobađanje hormona i posebnih proteina omogućuje regeraciju i oporavak moždanih stanica, pa se može reći da upravo tjelovježba igra ulogu svojevrsne prve pomoći za mozak, jer štiti naše neurone i učvršćuje njihove veze. Tako je i fizička aktivnost u kasnijoj životnoj dobi odličan način za održavanje vitalnosti mozga.
Tjelovježba vam možda neće omogućiti super-pamćenje uz koje ćete zapamtiti svaki detalj, ali će vam pružiti potrebnu odskočnu dasku i motivaciju za učenje stvari, koje biste u suprotnom možda izbjegavali.
3. Popravlja raspoloženje
Tijelo je intrigantan sustav koji povezuje kretanje, emocije i učenje, a fizička aktivnost je neizostavan dio koji doprinosi i povezuje ostale dijelove. Tako ćete primijetiti da ste nakon kratkog trčanja, iako izmoreni, sretni. To se događa zbog oslobađanja tri posebna hormona – endrofin, serotonin i noradrenalin, koji omogućavaju osjećaj motiviranosti, sreće i mobiliziraju tjelesne te moždane funkcije. Njihov utjecaj na vaše raspoloženje toliko je značajan, da u slučaju pomanjkanja ovih hormona može doći do pojave depresije (prirodni antidepresivi).
Zbog životnog stila često smo i izloženi stresu. Od posla do neizbježnih problema, stresori se pojavljuju u mnogo obilka, a zajednička im je jedna stvar – oslobađaju hormone stresa, koji u prevelikim količinama mogu izazvati ozbiljne probleme.
Svakodnevna fizička aktivnost daje vam mogućnost da se vaš mozak fokusira na nešto drugo što smanjuje utjecaj stresora, a uz hormone sreće koji se pritom oslobađaju, poboljšat će se i vaše raspoloženje.
Svakodnevna tjelovježba osim toga smanjuje i anksioznost, utječe pozitivno na emocionalno stanje i generalno poboljšava raspoloženje – sve to na prirodan način. Iako se od svakodnevnih problema ne možete u potpunosti zaštiti, tjelovježbom ćete smanjiti njihov utjecaj na vaše zdravlje i vaš život.
4. Poboljšava seksualni život
Možda se čini pomalo nevjerojatno, ali svakodnevna tjelovježba pozitivno će utjecat na vaš seksualni život. Tijekom fizičke aktivnosti tijelo opušta testosteron – hormon koji direktno utječe na libido, a važan je kako za muškarce tako i za žene. Utjecaj tjelovježbe nešto se razlikuje između spolova, pa će tako žene postati osjetljivije na dodir, dok će muškarcima poboljšati seksualne funkcije.
Ipak krajnji rezultat kod oba spola je isti.
Nakon tjelovježbe osjećat ćete se privlačniji, imat ćete više motivacije i želje što će uvelike poboljšati vaš libido.
Kako biste sami iskusili promjene u vašem raspoloženju, poboljšanje pamćenja i seksualnog života, nije potrebno izdvojiti sate i sate, plaćati teretanu ili se odmah upisati na jogu. Dovoljno je izdvojiti nekoliko minuta dnevno za pravilnu tjelovježbu i naravno, ustrajati!