Zbog svog kemijskog sastava, smilje ima razna djelovanja koja nam mogu pomoći u rješavanju mnogih zdravstvenih problema.
Antimikrobno i antivirusno djelovanje
Antimikrobni učinak eteričnog ulja smilja i njegovih komponenti tema su mnogih znanstvenih istraživanja. Esterski ekstrakt H. italicum ima inhibirajući učinak na bakterije Staphylococcus aureus, smanjuje njihov rast i reducira neke od enzima koji se smatraju glavnim čimbenicima virulencije [30].
Studije raznih izvora ukazale su na pozitivno djelovanje smilja protiv raznih mikroorganizama [29,30,34,37,39,67].
Smilje posjeduje snažno antivirusno djelovanje [36]. Ekstrakt dietil etera, dobiven iz cvjetnih vrhova smilja, pokazuje značajnu aktivnost protiv virusa Herpes simplex tipa 1 [30]. Appenidino i suradnici istraživali su utjecaj arzanola na replikaciju virusa HIV–1 u T–stanicama te zaključili da isti inhibira njegovu replikaciju [10].
Protuupalno djelovanje
Smilje sadrži ketone te flavonoide koji pridonose smanjenju procesa upale. Arzanol [11] je izoliran kao glavna protuupalna komponenta. Rezultati istraživanja ukazuju na snažno inhibicijsko djelovanje arzanola prema proupalnim medijatorima i upalnim enzimima. Razne studije ukazale su na pozitivno djelovanje smilja protiv upale [10,13,16,18,50].
Antioksidativna aktivnost
Pojedini flavonoidni sastojci smilja pokazuju antioksidativnu aktivnost koja je usko povezana s njegovim protuupalnim djelovanjima. Također je dokazano da je arzanol prirodni antioksidans sa zaštitnim učinkom protiv oksidacije lipida u biološkim sustavima. U brojnim studijama ukazano je pozitivno antioksidativno djelovanje smilja [18,19,35,36,40,41].
Antihematomično djelovanje
Podljev krvi ili hematom nakupina je krvi izvan krvnih žila koja nastaje zbog unutarnjeg krvarenja. Takva područja znaju biti otečena, osjetljiva, a najčešće i bolna. Smilje ima vrlo jaki učinak koji smanjuje hematome, a eterično ulje smilja jedno je od najučinkovitijih ulja u liječenju hematoma [18,30,50,68].
Regenerirajuće djelovanje
Vjeruje se da smilje ima moć izbrisati tragove vremena na licu (tzv. antiaging, odnosno djelovanje protiv starenja). Zahvaljujući tome, ima veliku primjenu u kozmetici, naročito u kremama za njegu suhe, stare i osjetljive kože. Ta svojstva smilje može zahvaliti visokom udjelu polifenola, posebno flavonoida, koji su poznati antioksidansi [13,21,28,48].
Antifungalno djelovanje
Smilje je djelotvorno protiv razmnožavanja gljivica koje mogu uzrokovati iritacije kože, infekcije i usporiti zacjeljivanja rana. Razne studije pokazale su pozitivno antifungalno djelovanje smilja [16,29].
Insekticidno djelovanje
Nekoliko istraživačkih radova opisuje učinak smilja kao odbijajuće sredstvo protiv ugriza insekata i suzbijanju kukaca. Istraživanja su pokazala da eterično ulje smilja uzrokuje smrtnost komaraca Aedes albopictus pri koncentraciji od 300 ppm sa smrtnošću u rasponu od 98,3% do 100% [38].
Ostala djelovanja
Smilje poboljšava koncentraciju i osigurava lak san. Ima umirujuće djelovanje te pozitivno djeluje na raspoloženje, efikasan je antidepresiv [42,43,44].
Pored navedenih svojstava za koja su provedena detaljnija istraživanja, u stručnoj literaturi spominje se još niz drugih djelovanja poput: antikancerogeno [45,46,47], kardioprotektivno [45], analgetično [16,18], ekspektorirajuće [16,49], mukolitičko [16] i sedativno djelovanje [16].
Osvrt na znanstvena istraživanja
Budući da proizvodi od smilja nisu registrirani kao proizvodi za liječenje bolesti, mnoge tradicionalne namjene ove biljke još uvijek nemaju zasluženu potvrdu. Klinička ispitivanja potrebna su za daljnje potvrđivanje ovih podataka i promicanje smilja kao važnog alata u liječenju raznih bolesti.
Ipak, kritička analiza tradicionalnih podataka i znanstvenih istraživanja prikazanih u ovom pregledu otkriva da su medicinske mogućnosti smilja mnogo šire od primjena koje su potvrđene eksperimentalnim radovima.
Zbog sinergijskog djelovanja supstancija koje posjeduje, smilje može imati široku primjenu na različite vrste problema. Istraži primjenu smilja!