Zdravlje usne šupljine znači zdravlje cijelog organizma. Iako se čini da bi nam usta, kao ulaz u probavni trakt, a time i čitav organizam, trebala biti i najčišći dio tijela, to nije tako. Ne samo da smo skloni stavljati predmete u usta, poput vrhova olovki, naočala ili jednostavno prstiju, većina bakterija taloži se upravo u ustima – na jeziku, zubima, zubnom mesu – tijekom dana, a pogotovo tijekom noći. Upravo zato su usta najčešće i najveći izvor bolesti. Kako bi se infekcije spriječile, treba redovito i adekvatno brinuti o higijeni usne šupljine – počevši od svakodnevnih radnji kao što su pranje zubi, pa do redovitog odlaska zubaru.

Zdravlje zubi
Pranje zubi prvi je i najčešći korak održavanja higijene zubi. Bez toga sve je ostalo uzaludno. Zubi se trebaju prati najmanje dva puta dnevno – ujutro i navečer. Ujutro se četkanjem otklanja sav talog koji se stvorio u usnoj šupljini tijekom noći i upravo se ovime rješavamo najvećeg broja bakterija. Ne kaže se uzalud da se zubi ujutro peru za zdravlje, a navečer za ljepotu. Pranjem zubi navečer otklanjamo sve bakterije koje su nam se nataložile u ustima tijekom dana i to najviše hranom ili njenim truljenjem nakon jela. Ovime se u najvećoj mjeri sprječava nastanak karijesa koji je i sam veliki izvor bolesti.
Ali samo pranje zubi nije jedini način kojim se brinemo o njima. Druga stvar koju moramo redovito činiti je čistiti zube zubnim koncem. Njime se otklanja sva hrana koja ostane među zubima, a koju nismo uspjeli otkloniti četkicom za zube. Zubnim koncem trebali bi se služiti pogotovo oni koji imaju osjetljive desne, jer zapinjanje hrane među zubima lako dovodi do upale zubnog mesa.
Redovito biste trebali odlaziti i zubaru, prije svega radi otklanjanja zubnog kamenca. Kamenac dovodi do povlačenja desni, karijesa i ostalih tegoba, a ne može se očistiti samo četkanjem zubi. Osim zbog kamenca, redoviti odlazak zubaru spriječit će razvitak karijesa prije nego napadne cijeli zub, odnosno njegov korijen. Karijes ne samo da jede zub, nego je i poprište velikog broja raznih vrsta bakterija koje mogu utjecati na cjelokupno zdravlje organizma, dovoditi do upala, pa čak i trovanja krvi, ako se bakterija proširi na krvotok.
Čistoća jezika
Čistoća jezika također je vrlo važna za higijenu usta, a time i zdravlje organizma. Na jeziku se talože mnoge bakterije, baš kao i na ostatku usne šupljine, samo što se, za razliku od zubi, jezik rijetko kada sjetimo očistiti. Jezik bi se svakako trebao čistiti ujutro, kada se na njemu istaloži najviše bakterija. Na taj način također možemo smanjiti neugodan zadah. To se može činiti četkicom za zube ili, još bolje, strugalicom napravljenom baš za jezik. Najčešće je to samo nehrđajuća, savinuta žičica kojom se jezik posebno dobro i jednostavno može sastrugati u tek nekoliko pokreta. Ovakve strugalice vrlo su jeftine i odlična su investicija za zdravlje.
Njega desni
Desni su vrlo osjetljivi dio usne šupljine i zato se o njima treba posebno brinuti. Većina ljudi ima problema s povlačenjem desni, što se pogoršava kako starimo, a onda i s upalama. Ako se povlačenje počinje znatno pogoršavati, baš kao i upale koje se ne liječe, može se dogoditi ono nagore – paradentoza i ispadanje zubi. Ova krajnost stvarno je loša, ali prije nje muke po desnima također nisu ni malo lagane. Upaljeni desni, čak ako se radi i o manjim upalama, bole i svrbe, pa je voditi zdravlje o njima itekako važno kako bi se već te tegobe spriječile.
Kao što smo već napomenuli, važno je redovito čistiti kamenac sa zubi, ali osim toga, valja se o desnima brinuti i na svakodnevnoj bazi. Prije svega, treba ih redovito masirati. Za to je najbolje koristiti mekanu četkicu za zube, kojom se masiraju desni usporedno s pranjem zubi. Tako se desni prokrve i sprječava se upala i povlačenje.
Za prevenciju, ali i liječenje upale desni, dobro je koristiti i neke biljne preparate. Najbolja za zubno meso je kadulja, jer ima jaka protuupalna [43,44,45,46,47,48] i antibakterijska [29,30,34,37,39,67] svojstva. Osim što se usna šupljina može ispirati mlakim čajem od kadulje, za ovu primjenu vrlo je praktičan i hidrolat od kadulje. Nakon pranja zubi ujutro i navečer, a po potrebi i tijekom dana, potrebno je samo promućkati hidrolat u ustima ili pošpricati usnu šupljinu, a pogotovo desne. Kadulja će djelovati umirujuće na bilo kakav znak upale [69,70] i pružiti trenutno olakšanje. Isto se može učiniti i kod bolnog zuba, kao brzo rješenje prije odlaska zubaru. Istražite kemijski sastav, djelovanje i primjenu kadulje.
Zdravlje usne šupljine itekako je važno, a ono se postiže pravilnom higijenom. Svaki dan odvojite nekoliko minuta za svoje zube i desne ne samo zbog izgleda, nego i zdravlja.
Hidrolat ljekovite kadulje
Ova dragocijena tekućina izdvaja se specifičnim okusom, mirisom, kemijskim sastavom te jakim terapeutskim svojstvima.
100% prirodan proizvod – bez dodatka ikakvih aditiva i konzervansa. Sadrži samo vodu i otopljene biljne komponente ljekovite kadulje.
Savršena kombinacija klime, specifičnih vrsta tla i krškog kamena – koristimo samo biljke iz Nacionalnog parka Kornati.
Izuzetno pozitivne povratne informacije kupaca. Pogledajte ih u nastavku!

Hidrolate dodatno stabiliziramo mikrofiltracijom – čime dobivamo siguran i dugotrajan proizvod.
Širok spektar djelovanja u liječenju mnogih zdravstvenih tegoba i problema.
Imamo potrebne zdravstvene potvrde i analize, a hidrolati su dermatološki ispitani.
Odaberite pakiranje ili nastavite čitati recenzije kupaca
Nemojte nam samo vjerovati na riječ, pogledajte što naši kupci govore…