Ako brinemo o zdravlju i ljepoti kože, sigurno znamo sve o suzbijanju akni i čišćenju mitesera. Ipak, o komedonima se piše jako malo. U medicinskom svijetu, komedonom se naziva svaka pora u koži (pora je čep dlačnog folikula), pa ako je otvorena nazivamo je miteserom, a ako je zatvorena, onda se naziva bijelcem. U svijetu ljepote, komedonima nazivamo mitesere zatvorene kožom. Baš kao i kod mitesera, i u tim zatvorenim porama nalazi se nečistoća. Prepoznajemo je kao bijelu poru iz koje je gotovo nemoguće istisnuti loj, iako se jasno vidi izbočina na koži.
Komedoni ne moraju nužno biti popraćeni aknama, ali budući da je to nečistoća zatvorena u pori, vrlo lako može doći do upale. Osim što prijeti infekcijom, komedoni narušavaju izgled kože. Čine je grbavom i ponekad crvenom. Upravo zato se preporučuje čišćenje komedona. Problem je što ih vrlo teško, ali i opasno, istiskivati, a pripravci, kreme i gelovi za čišćenje nisu uvijek potpuno učinkoviti u njihovom otklanjanju. Upravo zato njihovo otklanjanje treba prepustiti profesionalcima.

Kako nastaju komedoni
Komedoni se pojavljuju na istim mjestima kao i akne i prištići. Najviše ih nastaje na bradi, čelu i čeljusti. Ponekad ih se u većem broju može pronaći na leđima, vratu i grudima. Kao i akne, prvo se počinju pojavljivati u pubertetu, a osobe koju su sklone prištićima, sklone su i komedonima. Zatvoreni komedoni nastaju ispod kože kad višak sebuma ostane zatvoren u pori. Budući da ne dolazi u dodir sa zrakom, ne potamni poput mitesera, već se očituje samo kao ispupčenja na koži. Komedoni mogu biti bijele boje ili boje kože, kad su manje primjetni. Najčešće su vrlo sitni, do 3 mm veličine, a jezgra im je tvrda.
Uzroci im mogu biti razni – od prirodno masne kože, zbog čega više sebuma i mrtve kože ostane zarobljeno u porama, do utjecaja hormona, stresa, vanjskih čimbenika kao što je nečisti zrak, uporaba pogrešnih preparata za kožu, prečesto čišćenje lica i eksfolijacija i drugo.
Načini uklanjanja komedona
Komedoni se najučinkovitije uklanjaju istiskivanjem. Ipak, treba naglasiti da to trebaju izvršavati samo stručne osobe, odnosno dermatolozi ili kozmetičari. Istiskivanje komedona na svoju ruku može učiniti više štete nego koristi. Prije svega, može doći do infekcije kože i još jače upale. Veliki rizik je i oštećenje kože, nastanak ranica, a onda i ožiljaka. Na mjestima gdje se nalaze komedoni mogu nastati prištići ako oni nisu izvučeni adekvatno.
Jedan od načina uklanjanja je korištenje kozmetičkih preparata, poput eksfolijanata, koji rastvaraju mrtve stanice kože, ali u njihovoj primjeni treba biti umjeren.
Kod težih slučajeva nastanka komedona najbolje je posjetiti liječnika ili dermatologa koji mogu preporučiti i upotrebu antibiotika, pogotovo ako uzrokuju nastanak upala.
Prevencija nastanka komedona
Jedan od najučinkovitijih načina prevencije komedona je redovito čišćenje lica. Svakodnevnom brigom uklanjamo višak sebuma s kože, tako da se malo toga može zadržati u porama. Čišćenje mora biti temeljito, pogotovo ako koristite make-up, ali i ako živite na mjestima s većim onečišćenjima zraka.
Ipak, i u brizi ne treba pretjerivati. Prečesto čišćenje i agresivni preparati mogu previše isušiti kožu i time izazvati pojačano lučenje sebuma (na suho lice organizam će odgovoriti pojačanim mašćenjem kože). To će izazvati nakupljanje sebuma u porama, ali i izazvati rizik od upala te nastanka akni.
Osim adekvatnih proizvoda za čišćenje, treba birati i dobar make-up. Treba izbjegavati masne, previše teške pudere. Osobe koje imaju kožu sklona komedonima trebale bi izbjegavati šminku koja sadrži ulja, jer ona još više zatvaraju pore. Make-up se prije spavanja obavezno treba skidati, a lice temeljito očistiti.
Ishrana je još jedan od načina kako se komedoni mogu spriječiti, a ako ih već imate, ona ublažiti. Iz svakodnevne prehrane trebalo bi izbaciti masnu, prženu i slatku hranu. Jako začinjena hrana također pridonosi upalama na licu, a nisu baš preporučljivi ni mliječni proizvodi. Preporučuje se hrana bogata vitaminom A i vitaminom C, te cinkom. Treba paziti i na optimalnu hidrataciju, jer voda ne čisti tijelo samo izvana, nego i iznutra.
Iako komedoni najčešće ne čine nikakvu štetu licu, mogu narušavati izgled kože. Uz redovito čišćenje i upotrebu adekvatnih preparata, mogu se svesti na minimum. Ako se ipak odlučite za njihovo uklanjanja, svakako se za pomoć obratite kozmetičarima.
Izvori:
- https://make-up.hr/skincare/zatvoreni-komedoni
- https://bs.wikipedia.org/wiki/Komedon
- http://www.dearskin.me/2014/02/sve-o-miteserima-i-komedonima/
- https://onaportal.com/komedoni/
- http://www.msd-prirucnici.placebo.hr/msd-prirucnik/dermatologija/akne-i-srodni-poremecaji/acne-vulgaris
- https://www.journal.hr/ljepota/zdravlje-ljepota/tekuci-eksfolijanti-za-svjezu-glatku-i-njegovanu-kozu-lica/