Važnost korištenja kreme za sunčanje nije nikakva novost. Znamo koliko je važno zaštiti se od zračenja sunčevih zraka, pogotovo ljeti, kad smo im izloženi više nego inače. Ipak, i danas postoje pojedinci koji ne vjeruju u kremu za sunčanje – bilo da se ne trude nanositi je, ističu njenu štetnost za kožu ili jednostavno žele tamniji ten tijekom ljeta, pa je posve izbjegavaju. Ni jedan od ovih izgovora nije dovoljno dobar, jer alternativa zaštiti od sunca je – rak kože.
Kad govorimo o raku kože, većina misli da se on događa nekom drugome – onima koji previše odlaze u solarij, cijele se godine izlažu suncu, imaju slab imunitet ili im je predispozicija u genetici. Ali statistika kaže da se preko 90% rakova kože pojavi na mjestima izloženima suncu, dok se maligni u potpunosti pojavljuju na takvim mjestima. UV zrake su, dakle, glavni uzročnik ove bolesti.
Oboljeti mogu svi, bez obzira na spol ili rasu, iako se često misli da tamnoputi ljudi rijetko obolijevaju od raka kože i teže izgore jer im koža ima više melanina. Godišnje u svijetu oboli do 30 milijuna ljudi, a umre 41 tisuća. Od toga se četiri od pet oboljenja moglo spriječiti. Rak kože najčešći je rak od kojeg obolijevaju žene od 25 do 29 godina, te drugi po redu od koje obolijevaju žene od 30 do 34 godine. Na žalost, broj oboljelih sve više raste, unatoč tome što se apelira da se svaka netipična promjena na koži, pogotovo oko madeža, što prije provjeri s liječnikom.
Kreme za sunčanje ne štite samo od opeklina i potencijalnog obolijevanja od raka, već sprječavaju i isušivanje kože te njeno ubrzano starenje – odnosno simptome poput tanke, suhe i izborane kože sklone pigmentacijskim mrljama.

Kreme za sunčanje u zaštiti kože
Kreme za sunčanje imaju veliku ulogu u zaštiti kože od sunčeva zračenja te smanjenju rizika od oboljenja od raka kože. Ipak, kako bi bili optimalno zaštićeni, potrebno je koristiti proizvode koje štite i od UVA i UVB zračenja. UVA zrake odgovorne su za ubrzano starenje kože potaknuto zračenjem, tzv. fotostarenje, dok UVB zračenje uzrokuje opekline.
Sljedeće na što treba obratiti pozornost je razina zaštite, odnosno faktor zaštite od sunca koje svaka od ovih krema ima, a koje poznajemo kao SPF. Kreme sa SPF-om do 10 imaju nisku zaštitu; srednje visoku imaju one od 15 do 25, visoku one od 30 do 50, a vrlo visoku sve više od 50. Proizvodi iz svake kategorije nude duplo višu zaštitu od opeklina od one niže; pa na primjer, proizvodi sa SPF-om 30, duplo više štite od opeklina od onih sa SPF-om 15, dok one sa SPF-om većim od 50, nude duplo veću zaštitu od one sa SPF-om 30. Faktor zaštite birajteprema svom tenu i osjetljivosti kože. Svjetloputim ljudima preporučuje se viši faktor, a tamnoputima niži, ali svakako treba napomenuti da se nitko ne bi smio izlagati suncu bez zaštite.
Važno je napomenuti i da ni jedan SPF ne pruža sto postotnu zaštitu od sunčeva zračenja. Visoki zaštitni faktori nude zaštitu od 97% UVB zračenja, a kako se smanjuje faktor, tako pada i postotak zaštite. Upravo zbog toga treba ograničiti kretanje po suncu kada je ono najjače i po mogućnosti, koristiti zaštitu u obliku prekrivanja kože – na primjer, nošenjem odjeće dugih rukava i nogavica od prozračnog materijala te pokrivanjem glave (a time djelomično i lica) kapama ili šeširima.
Rizik korištenja krema za sunčanje
Uz sve hvalospjeve kremama za sunčanje, naravno da se javljaju i skeptici koji ističu loše strane ovakvih proizvoda. Kao i svaki drugi, i oni imaju svoje rizike korištenja. Ovdje se problematičnima smatraju neki sastojci koji bi potencijalno mogli biti opasni za zdravlje. Od šesnaest potencijalno opasnih sastojaka u kremi za sunčanje, dva su oslobođena sumnje, za dva je dokazano da su potencijalno opasni, a za ostalih dvanaest potrebna su dodatna istraživanja. Sva istraživanja do sada – ako su i dokazala potencijalno opasno djelovanje krema na zdravlje – ustvrdila su da bi se kremom trebalo mazati svaki dan preko dvjesto godina da bi imalo loš učinak na organizam. U svakom slučaju – za zdravlje predstavljaju znatno manje potencijalnih problema nego što bi ih imali da ih ne koristimo.
Drugi problem krema za sunčanje je njihov utjecaj na okoliš, a pogotovo vodu, budući da se najviše koriste na plažama prije i nakon kupanja. UVA i UVB filteri su se pokazali štetnima za morski svijet i životinje koje žive u priobalju. Za vrijeme sezone kupanja, mogu se izmjeriti njihove povišene razine u vodama. Zato se u većini zemalja zabranila proizvodnja krema koje sadrže sastojke štetne za životinje.
Način korištenja kreme za sunčanje
Krema za sunčanje mora se nanositi na lice i tijelo. Čak i ako koristite puder za lice, potrebno je nanijeti kremu sa SPF faktorom jer sam puder ima SPF tek oko 15. Kremu na kožu treba nanijeti 15 minuta do pola sata prije izlaganja suncu kako bi je koža mogla upiti, a idealno bi bilo ponovo je nanijeti pola sata nakon izlaska na sunce. Ovo je posebno važno ako ste na plaži. Nakon kupanja i kod velikog znojenja, potrebno je ponovo nanijeti tanji sloj kreme, jer se vodom ispire oko 30 do 40 posto zaštite. Za potpunu zaštitu, kremu bi na suhoj koži trebalo nanovo nanositi svakih dva sata.
Kremu za sunce bi bilo idealno koristiti i zimi, jer je sunce i tada dovoljno jako da može naštetiti koži. Ovo posebno vrijedi dok je vani snježni pokrov ili ako idete na skijanje, jer snijeg reflektira sunčeve zrake i brzo možete izgorjeti.
Zaštita kože veliki je dio zdravlja cijelog organizma. Zbog toga je treba pravilno zaštiti, pogotovo za vrijeme ljeta, dok je sunce jako većinu dana, provodimo mnogo vremena vani, a pogotovo uz more i na plaži. Zaštitu od sunca shvatite ozbiljno i u nju obavezno uključite kreme za sunčanje. Možete potražiti one s više prirodnih sastojaka, ali svakako se pobrinite da ima zaštitu od UVA i UVB zraka te da im je zaštitni faktor dovoljno visok.
Izvori:
- https://www.hzjz.hr/sluzba-zdravstvena-ekologija/sredstva-za-zastitu-od-sunca/
- https://www.tportal.hr/lifestyle/clanak/kreme-za-suncanje-nose-potencijalni-rizik-a-dermatolozi-razbijaju-najvece-mitove-oko-njihova-nanosenja-20200606
- https://ordinacija.vecernji.hr/budi-lijepa/njega-tijela/sto-sve-trebate-znati-o-kremama-za-suncanje/
- https://www.krenizdravo.hr/ljepota/njega-tijela/kreme-za-suncanje-s-uva-i-uvb-zastitom
- https://www.gloria.hr/gl/arhiva/zasto-kremu-za-suncanje-treba-koristiti-svaki-dan-bez-iznimke-4828352
- https://www.index.hr/vijesti/clanak/sto-je-opasnije-za-zdravlje-sunce-ili-kreme-za-suncanje/2103610.aspx
- https://www.plivazdravlje.hr/bolest-clanak/bolest/48/Rak-koze.html