Njega kože nakon sunčanja jednako je važna kao i ona prije. Sunce je postalo veliki rizik zdravlju, pogotovo ljeti, stoga je važno pobrinuti se da smo adekvatno zaštićeni prije svakog izlaganja. Kreme za sunčanje neizostavan su dio zaštite. Svakako treba koristiti one od 30 SPF i više te ih nanositi obilno i često. Ali kako bi koža osim zdravlja održala i svoju vitalnost, u njegu treba uključiti i preparate koji će je nahraniti i hidratizirati i nakon sunčanja. Prilikom izlaganja suncu, koža gubi mnogo vode, postaje suha i crvena, često pokazuje znakove iritacije – poput peckanja, osipa, nelagodne zategnutosti – a ignoriranje tih simptoma dovodi do njenog oštećenja i dugotrajnih posljedica po zdravlje.
Njega kože nakon sunčanja ne znači nužno kupnju hrpe skupih krema. Iako to možete učiniti, postoji i alternativa. Mnogo prirodnih preparata možete napraviti i sami, u kućnoj radinosti, od jeftinih i lako dostupnih sastojaka koji će vam pružiti jednako kvalitetnu njegu.

Prirodne kreme poslije sunčanja
Ako izbjegavate kupovne kreme, uz malo sastojaka iz smočnice možete napraviti prirodne kreme. Hranjivost i hidrataciju iz preparata za poslije sunčanja možete nadomjestiti biljnim uljima, kao što su maslinovo ili kokosovo ulje, ulje badema, pšeničnih klica ili maline. Kako bi njihova kvaliteta bila najbolja, ona moraju biti nerafinirana i hladno prešana. Koristiti se može i ulje nevena i gospine trave, ali ako koristite ovu drugu, nikako se nakon mazanja nemojte izlagati suncu jer je ono fotosenzibilno.
Iako se mogu koristiti samostalno, ova ulja mogu poslužiti i kao baza u koju ćete umiješati druge hranjive sastojke. U njih može ići aloe vera, shea maslac i razna eterična ulja.
Aloe vera se može koristiti i samostalno. Idealna je za poslije sunčanja jer smiruje kožu i obilno je hidratizira. Možete napraviti odličnu kremu ako pomiješate jednaki omjer aloe vere i maslinovog ulja, te u smjesu dodate upola manjeshea maslaca i nekoliko kapi eteričnog ulja po želji, idealno lavande, smilja ili kadulje.
Ako je vašoj koži potrebno dodatno hlađenje, napravite kremu od jogurta. U dvije jušne žlice jogurta umiješajte četiri čajne žličice meda i kore od dvije breskve koje prije toga treba usitniti u blenderu. Smjesu ostavite na koži desetak minuta, a onda isperite.
Hladni losion nakon sunčanja možete napraviti i od jednog sitno naribanog krastavaca čiju ćete tekućinu procijediti kroz gazu. U tekućinu se doda sok od tri mrkve i dvije jušne žlice bademovog ulja. U sve se može dodati i pet kapi eteričnog ulja, najbolje eukaliptusa ili paprene metvice, koji pojačati efekt hlađenja. Losion se može ostaviti na koži tijekom noći ili isprati nakon najmanje 20 minuta.
Njega kože od opeklina od sunca
Ako ste na suncu ostali predugo ili se niste dovoljno dobro zaštitili kremama ili odjećom, velika je vjerojatnost da ćete pocrveniti i dobiti blage opekline. Nekad su one teže i bolnije, a nekad nelagoda prođe nakon nekoliko sati. U svakom slučaju je dobro kožu namazati nekom hladnom, hidratantnom kremom kako bi se crvenilo i nelagoda što prije smanjili, a koža efikasnije obnovila.
Za prvu pomoć možete stavljati hladne obloge od čaja, najbolje od metvice ili lavande, u koje je dobro staviti nekoliko žlica jabučnog octa. Ovo će pomoći da se peckanje smiri. U narodnoj medicini često se spominje i krumpir kao lijek, jer on izvlači toplinu iz tijela. Najbolje je naribati ga, pa ga s nekoliko ploški krastavca – kao izvora hidratacije – staviti na kožu i ostaviti pola sata, a onda ponoviti postupak.
Opečenu kožu brzo će ohladiti i jogurt u koji se po želji može staviti i malo zobenih pahuljica kako bi se on bolje se zadržavao na koži.
Kod opeklina je najbolje ne koristiti ulja i biljne maslace kako ne bi zatvorili pore na koži i spriječili njeno hlađenje. Ulja je najbolje koristiti nakon sunčanja pri kojem su se koristile zaštitne kreme za sunčanje.
Trikovi za zdraviju kožu za vrijeme sunčanja
Kako bi koža ostala zdrava tijekom ljetnih mjeseci i čestog izlaganja suncu, o njoj se treba brinuti svaki dan i ne samo za vrijeme sunčanja. Prije svega, treba paziti na hidratizaciju cijelog organizma, što se će odraziti i na zdravlju kože. Pijte puno tekućine, najbolje vode i prirodne, nezaslađene sokove. Kožu dodatno hidratizirajte biljnim preparatima ili hidratantnim kremama.
Ne zaboravite ni zaštititi i druge osjetljive dijelove kože, poput uški, kože vrata, kutikule oko noktiju i kožu na nožnim prstima. Njegujte i osjetljive dijelove lice, kao što je područje oko očiju i usne.
Ne zaboravite ni redovito čistiti kožu. Prije spavanja svakako dobro operite i očistite lice, čak i ako niste koristili make-up. Ovo posebno vrijedi ako ste koristili kremu za lice sa SPF faktorom. Ove kreme začepljuju pore i prije spavanja ih svakako treba isprati, kako ne bi potakle nastanak akni i drugih problema s kožom.
Kožu njegujte prije i nakon izlaganja suncu, ali ne samo kremama i prirodnim preparatima, već i zdravom prehranom i dovoljnim unosom tekućine. Tako će ona ostati vitalna i zdrava cijelu godinu.
Izvori:
- https://ordinacija.vecernji.hr/budi-lijepa/njega-tijela/napravite-sami-prirodne-kreme-za-njegu-koze-nakon-suncanja/
- https://www.femina.hr/clanak/index/r/2/c/6999/se/ljepota_potpuno-prirodna-zastita-koze-tijekom-i-nakon-suncanja
- https://nismosame.com/savjeti/kako-prirodno-njegovati-kosu-i-tijelo-nakon-suncanja/
- https://olival.hr/blogs/blog/njega-nakon-suncanja