Nokti su, poput kože, oličenje zdravlja ljudskog tijela. Ako počnu pokazivati neke anomalije, najčešće problem nije samo u njima, već općenito u stanju organizma. Nekad javljaju da tijelu nedostaje vitamina, minerala ili nekog drugog nutrijenta, nekad ukazuju na poremećaj metabolizma, a nekad na infekciju gljivicama. Promatranjem promjena na noktima, već u začetku problema možete početi tražiti i rješenje koje će utjecati na vaše cjelokupno zdravlje.
Upravo je ovo razlog zašto ne biste smjeli uvijek i stalno nositi umjetne ili gelirane nokte, pa ni običan lak za nokte. Nekad nokte ostavite prirodnima i pratite što se na njima događa. Ako se brinete za njih, i prirodni nokti mogu izgledati lijepo i njegovano, biti čvrsti i lijepe prirodne boje. A kako to postići, pročitajte dalje u članku.

Uzroci i simptomi nezdravih noktiju
Promjene na noktima mogu biti malene, ali i jasno izražene. Ono što prvo primijetimo je promjenu boje nokta i njihovu lomljivost. Uzorci su najčešće manjak nutrijenata u tijelu, što se odmah iskazuje na kosi, koži i kostima, s time da je promjene na noktima vrlo lako rano primijetiti.
Pa ako su vam nokti odjednom postali krhki i na njima nastaju vodoravne bijele prugice, znači da organizmu nedostaje vitamina A i B; ako su tanki, lomljivi i blijedi, nedostaje vam željeza. Nokti na kojima nastaju bijele mrlje govore da tijelu manjka cinka, ali mogu ukazivati i na probleme sa štitnjačom. Bijele pruge na noktima ukazuju na manjak proteina, a ako primjećujete da ni na jednom noktu nemate polumjesec, postoji mogućnost da imate poremećaj metabolizma ili u njega premalo unosite proteina.
Suhi nokti značit će nedostatak vitamina A, a ako se uz to i listaju, manjak klorovodične kiseline. Nokti koji odjednom počnu sivjeti, a onda postaju žuti, iskrivljeni i krhki, inficirani su gljivicama, s time da mogu požutjeti i ako prekomjerno pušite ili lakirate nokte. Žuti nokti mogu ukazivati i na bolesti jetre. Pretjerano nastajanje zanoktica znači i da vam tijelu nedostaje esencijalnih masnih kiselina.
Kako održati zdravlje noktiju?
U slučaju da primijetite neke od gore navedenih problema, povećajte unos namirnica koje sadrže vitamine i minerale koji vam trebaju. Vitamin A pronaći ćete u mrkvi, kelju, bundevi i dinji, breskvama i mangu te u batatima. Vitamine B dobit ćete iz namirnica kao što su zeleno lisnato povrće, integralne žitarice, avokado i orašasto voće. Željezo ćete pronaći u zelenom lisnatom povrću, soji, grahu i crvenom mesu, a esencijalne masne kiseline u suncokretovom, bademovom, kukuruznom i ricinusovom ulju. Klorovodičnu kiselinu možete namiriti u tijelu ako svaki dan popijete malo vode s limunom.
U slučaju da su vam nokte napale gljivice, morat ćete ih mazati preparatima s antimikotičnim djelovanjem. Jedno od najboljih za ovu namjenu je ulje čajevca, ali i eterično ulje ili hidrolat od smilja. Smilje ima jako antibakterijsko [29,30,34,37,39,67], antifungalno [38] i protuupalno [10,13,16,18,50] djelovanje te neće djelovati samo na nokat, nego i na kožu oko nokta koja je sklona upalama jednom kad nokat zahvati gljivična infekcija. Hidrolat od smilja možete koristiti i za zacjeljivanje zanoktica, budući da ima jako regenerativno djelovanje [13,21,28,48].
Kako bi osigurali zdravlje i čvrstoću noktiju, te ubrzali njihov rast, koristite preprate bogate vitaminom E. Također, jedite namirnice bogate vitaminom C i kalcijem, te povećajte unos cinka, sumpora, željeza i esencijalnih masnih kiselina. Provodite i dovoljno vremena na zraku i suncu kako bi si osigurali i dovoljno vitamina D.
Zdrave navike za očuvanje zdravlja noktiju
Za nokte je jako nezdravo koristiti lakove u boji, a pogotovo trajne gelove ili umjetne nokte. Iako si ponekad možete priuštiti ovakve tretmane, nemojte to činiti često i neprestano, bez odmora i njege noktiju između tretmana. Jedini lakovi koje se preporučuje koristiti su oni za jačanje i rast noktiju, pojačani vitaminima i mineralima.
Ako već koristite lakove, nemojte ih skidati acetonom, nego odstranjivačima laka na bazi ulja. Koristite i kremu za njegu kože oko noktiju te onu za kutikule, koja će smanjiti nastanak zanoktica. Nokte je dobro njegovati hladno prešanim uljima, kako mi smanjili njihovo isušivanje. Isušivanje ćete smanjiti i ako koristite rukavice dok perete suđe ili koristite sredstva za čišćenje kuće. Dobro je nokte što manje izlagati vodi, pa kad god nešto čistite vodom, zaštitite nokte rukavicama. A kako bi spriječili pucanje noktiju i njihovo oštećenje, bolje je držati ih kraćima.
Lijepi i zdravi nokti odraz su zdravlja tijela, stoga pri prvim znakovima slabih noktiju u prehranu uvrstite hranu bogatu raznim nutrijentima, a samim noktima dodatne kure njege. Nakon toga ih nećete morati prekrivati lakovima i gelovima, već se ponositi njihovom prirodnom ljepotom.