Tijekom zime stopala gotovo da i ne dobivaju našu pažnju. Sjetimo ih se tek onih mjesec ili dva dok ih otkrijemo u sandalama i japankama. Ipak, kao i svaki drugi dio tijela, trebaju redovitu njegu kako bi bila zdrava. Ovo posebno vrijedi ako već imate neke tegobe, poput čukljeva, žuljeva, zadebljanja kože, gljivica i sličnih problema. Ali čak i ako su posve zdrava, takva mogu ostati samo ako se o njima redovito brinemo. Ipak, to ne znači samo ulja i kupke, rezanje noktiju i ribanje peta – briga i njega stopala znači i adekvatnu obuću, dobro držanje i svakodnevno kretanje.
Mnoge bolesti u ostatku organizma, odražavaju se upravo u stopalima. U tradicionalnom kineskoj medicini vrijedi mišljenje da se prema otisku stopala može jasno vidjeti od kojih bolesti čovjek boluje. To je zato što neke bolesti utječu na držanje i hod, a to se pak odražava na pritisak stopala od pod. Stoga stopalo nije samo dio tijela koji nas drži na zemlji, ono je i indikator stanja cijelog organizma.

Najčešći problemi sa stopalima
Najčešći problem koji se stvara na stopalima je suha i ispucala koža, pogotovo na petama. Na to utječe mnogo faktora – najprije starenje i zdravstvene tegobe, a onda i s način prehrane, životni uvjeti i premalo njege. Još jedan čest uzročnik je nedostatak hidracije. Premalo unošenja tekućine u organizam dovodi do suhe kože, a pogotovo one o kojoj ne brinemo. Kožu na stopalima dodatno isušuje boso hodanje. Ako se koža počinje i perutati, to bi mogao biti znak gljivičnih infekcija. Ako se prošire, dovest će do svrbeža i crvenila – takozvanog atletskog stopala.
Gljivičnim infekcijama posebno su skloni oni kojima se stopala više znoje. Tome pridonosi loša kvaliteta čarapa, neprozračna cipela te stalno nošenje papuča. Svi neprirodni materijali zadržavaju stopala vlažnima, što je pogodno za razvoj infekcija.
Žuljevi su drugi česti problem na nožnim prstima i petama. Nastaju najviše zbog neadekvatne obuće te predugog stajanja na nogama. Ako obuću ne promijenite već nakon prvih nažuljavanja, oni neće imati priliku zacijeliti te će na njihovim mjestima, osim rana, nastati i zadebljanja kože. To često dovodi i do nastanka kurjih očiju. Kurje oči, odnosno zadebljanja koja nastaju u koži, najčešća su na petama i prstima. Mogu biti vrlo bolna i neugodna. U mnogo ih se slučajeva može riješiti tek profesionalnim pedikerskim tretmanom.
Bolovi u stopalima također nisu rijetkost. Mogu biti simptom mnogih bolesti, ali jednako tako i tijesne ili neudobne obuće, visokih potpetica, loše cirkulacije, dugotrajnog stajanja i sličnih tegoba. Vrlo često su posljedica čukljeva – deformacije kosti palca koja nastaje zbog dugotrajnog nošenja loše, uske i neudobne obuće. Na žalost, ova se tegoba najčešće može riješiti samo operacijom, ali nekim pomagalima mogu se smanjiti bolni simptomi.
Hladna stopala još su jedan čest problem, pogotovo kod ljudi s lošom cirkulacijom. Kod prevencije uvelike pomaže tjelesna aktivnost, koja će potaknuti cirkulaciju u tijelu, pa tako i stopalima. Trenutno olakšanje može dovesti i tuširanje nogu hladnom vodom. Ako nosite debele čarape zbog hladnih stopala, pobrinite se da budu od prirodnih materijala, jer u suprotnom će zadržavati znoj i postići suprotni efekt – umjesto zagrijavanja, još će ih više hladiti.
Kako njegovati stopala
Njegu stopala dijelimo na svakodnevno, tjednu i mjesečnu. Svakoga dana trebali biste barem dvaput dnevno oprati noge i stopala, a ako imate lošu cirkulaciju – i hladnom vodom. Ako imate znakove gljivičnih oboljenja, bilo na stopalima ili noktima na nožnim prstima, trebali biste nanositi neke od antimikotičnih preparata. Danas se mnoge takve kreme i sprejevi mogu bez recepta kupiti u drogerijama ili ljekarnama. Ako imate suha stopala, jednom dnevno trebali biste na njih nanositi kremu za stopala, kako bi se koža hidratizirala i ostala mekana i glatka. Pri stavljanju nemojte mazati područje oko prstiju kako ne biste riskirali gljivična oboljenja. Nikako nemojte oblačiti čarape ili papuče prije nego se krema posuši. Pobrinite se da uvijek nosite čarape od prirodnih materijala te dobre cipele, adekvatne veličine. Udobne cipele pola su riješenog posla pri njezi stopala.
Jedan dan u tjednu trebali biste im posvetiti malo veću pažnju. To je najbolje činiti kupkama za stopala i dodatnom njegom. Kupke radite od tople vode i izdvojite barem petnaest minuta za njih. U toplu vodu je dobro staviti i malo soli – morske ili Epsomovom soli za kupanje – te eterično ulje po želji. Za opuštanje će odlično biti eterično ulje kadulje, lavande, ruže ili kamilice. Nakon namakanje, idealno je vrijeme da ostružete zadebljanja na petama. Nakon kupke, namažite stopala kremom ili uljem za njegu.
Kako bi stopala ostala zdrava, dobro je jednom mjesečno izdvojiti vrijeme za pedikuru. Profesionalni pediker pobrinut će se za vaše nokte na nogama i kožu stopala. Očistit će sva zadebljanja, kurje oči te dodatno izmasirati mišiće stopala i potkoljenice. Dat će vam i savjete ako imate problema sa suhom kožom, gljivicama ili bolovima.
Budući da su gotovo stalno sakrivena čarapama ili obućom, rijetko zaboravimo da i stopala moraju biti njegovana i zdrava. Učinimo ih takvima i prije nego počnu zadavati probleme. Činimo to kratkom svakodnevnom njegom i povremenom, opuštajućom, dodatnom njegom. Bit će vam zahvalna ne samo stopala, nego i čitavo tijelo!
Izvori:
- https://alternativa-za-vas.com/index.php/clanak/article/kako-njegovati-suha-i-ispucala-stopala
- https://krenizdravo.dnevnik.hr/zdravlje/simptomi/bol-u-stopalu
- https://www.24sata.hr/lifestyle/obratite-paznju-na-stopala-ona-mogu-ukazivati-na-neke-bolesti-757246
- https://krenizdravo.dnevnik.hr/ljepota/noge-njega-tijela/prirodne-opustajuce-kupke-za-stopala