Njega tijela trebala bi biti dio svakodnevne higijene, ne samo kako bi održali mladoliki izgled kože, nego kako bi održali i zdravlje. Zdravlje kože očituje se na njenom izgledu. Njena svojstva se na tijelu razlikuju i svaki dio treba svoju vrstu njege. Pa tako razlikujemo njegu lica, tijela, ruku i stopala. Njega kože lica je ona kojoj dajemo najviše pažnje jer je na tom području i najosjetljivija, ali to ne znači da ostalu možemo zanemariti. Kako najbolje njegovati kožu cijelog tijela, pročitajte u daljnjem tekstu.

Njega lica
Njega kože lica mora biti svakodnevna. Najbolje je posvetiti joj se ujutro i navečer. Jutarnja njega traži čišćenje, najbolje mlakom vodom i nekim blagim sapunom za lice, a onda i nanošenje hidratantne, dnevne kreme sa zaštitnim UVA i UVB faktorom. Dnevna krema za lice izuzetno je važan dio njege jer kožu lica štiti od štetnog sunčevog zračenja, ali i toksina i onečišćenja iz zraka. Koristili make-up ili ne, nikako ne zaobilazite dnevnu kremu!
Navečer također treba očistiti lice od nečistoća koje su se na koži nakupljale cijeli dan. Ako koristite make-up preporučuje se skinuti ga micelarnom otopinom, a onda umiti se gelom za lice. Nakon toga nanosi se noćna krema za lice. Za razliku od dnevne, ona nema zaštitne faktore, ali je zato bogata nutrijentima potrebnima za obnovu stanica. Koža se najviše obnavlja i hrani noću, dok spavamo, stoga ne zanemarujte ni noćnu kremu koja neće samo ublažiti proces starenja, nego održati kožu zdravom.
Posebnu njegu dajte i koži oko očiju, koja je tanka i vrlo osjetljiva. Mažite je kremom namijenjenom isključivo za ovo područje i spriječite isušivanje kože oko očiju, peckanje i nastanak sitnih borica.
Jednom u tjedan ili dva, poželjeno je priuštiti koži lica dodatni tretman u obliku nanošenja hranjivih maski za lice te maski za dodatno čišćenje lica. Maska može biti prirodna i oduzima svega pola sata vremena, a blagotvorno djeluje na zdravlje i ljepotu kože.
Njega tijela
Koža tijela nešto je otpornija od kože lica i ne treba tako detaljnu njegu. Svakodnevno tuširanje i čišćenje blagim šamponima te nanošenje losiona ili mlijeka za tijelo nakon toga, pružit će joj sve što treba. Mlijeko za tijelo dat će joj dodatnu hidraciju i nutrijente kako bi održala elastičnost.
Iako je koža na tijelu nešto deblja od kože lica, upravo se na njoj često mogu javiti razne tegobe – počevši od crvenila, perutanja, nastanka ranica, pa sve do pojave akni. Za ovakve slučajeve dobro je pri ruci imati prirodne preparate kojima ćete izliječiti ovakve manje tegobe i spriječiti njihova razvitak. Danas se može kupiti mnogo preparata na biljnoj bazi koji pružaju hidraciju, djeluju antibakterijski i smanjuju simptome upale.
Jedno od takvih preparata je hidrolat od smilja. Smilje je biljka s izuzetno ljekovitim djelovanjem i odlična je upravo za tretiranja kožnih tegoba. Budući da ima jako antibakterijsko [29,30,34,37,39,67] i antivirusno djelovanje [10,30,36], odlično je za sprječavanje razvoja infekcija, pogotovo nastalima od ranica uboda, porezotina ili onima nastalim pucanjem kože. Djeluje protuupalno [10,13,16,18,50] pa smiruje i crvenilo, nadraženost i svrbež kože, a zacjeljujuće djelovanje utjecat će na smanjenje ožiljaka ili masnica. Hidrolat je posve prirodan proizvod i može se stavljati direktno na kožu, više puta kroz dan, bez opasnosti od nastanka nuspojava ili predoziranja.
Njega ruku i stopala
Ruke i stopala zahtijevaju različite vrste njege. Budući da rukama radimo svakodnevno poslove, izlažemo dlanove vanjskim uvjetima, peremo ih sapunima, koristimo deterdžente i slične kemikalije koje ih mogu nadražiti, koža na njima nešto je deblja i grublja. Upravo zato je poželjno redovito koristiti kreme za ruke koje svojim sastojcima i hidratiziraju kožu i daju joj potrebne nutrijente za obnovu stanica.
Koža stopala ima svoje probleme, najviše zbog toga što većinu dana ostaje zatvorena u čarapama, cipelama ili papučama. Čak i za ljetnih dana, kad hodamo u otvorenim cipelama ili na plaži bosi, izlažemo je štetnim vanjskim utjecajima. Ipak, većinu vremena stopala su u zatvorenom, zbog čega su u stalnom riziku od infekcije gljivicama. Zbog toga treba nositi prozračnu obuću, redovito prati stopala i njegovati ih kremama za stopala.
U slučaju bilo kakve pojave crvenila ili svrbeža, treba svakako u upotrebu uvesti preparate s antimikotičnim djelovanjem, koji će spriječiti nastanak atletskog stopala, odnosno razvoja gljivica. Hidrolat od smilja također je vrlo uspješan u sprječavanju razvoja gljivica pa nakon pranja stopala, preporučuje se pošpricati ih hidrolatom.
Koža tijela naša je prva crta obrane od bilo kakvih vanjskih utjecaja, što uključuje i bolesti. Upravo zato treba brinuti o njenom zdravlju, a to se postiže svakodnevnom njegom. Zdravlje tijela ovisi o zdravlju kože, stoga je nikako ne zanemarujte!