Kreme za lice jedan su od najviše upotrebljavanih kozmetičkih proizvoda, a danas ih, osim žena, uvelike koriste i muškarci. Nema ničeg lošeg u njegovanom i zdravom licu, bez obzira na spol. Postoje deseci vrsta i marki krema za lice, pa je ponekad među njima teško pronaći odgovarajuću. Budući da je koža lica kod svih različita, različite su i vrste potrebne njege lica. Nije svaka krema za svakoga, a samo pronalaskom odgovarajuće, lice će dobiti upravo onu njegu koja mu je najpotrebnija.
Kreme za lice možemo podijeliti u nekoliko kategorija. Najjednostavnija je podjela na dnevne i noćne kreme. Osim toga, tu su i kreme namijenjene određenom tipu kože, kreme s određenom namjenom (na primjer anti-age kreme, hidratantne kreme, matirajuće kreme, BB kreme…), a onda i kreme namijenjene korisnicima određene starosne dobi. Ništa manje važna podjela nije ni ona po cijeni. Skuplje kreme imaju kvalitetnije sastojke, pa je i njihovo djelovanje nešto učinkovitije. Često se isplati dodati koju kunu više za dobru kremu koja će bolje djelovati na kožu i učiniti je zdravijom i ljepšom.
Ipak, ni one jeftinije kreme nisu posve neučinkovite. Njihovom redovitom primjenom možemo dobiti jako dobre rezultate. Kreme za lice, ako ništa drugo, kožu će nahraniti i smanjiti djelovanje vanjskih čimbenika te time smanjiti simptome starenja. Većina krema, čak i onih koje bi navodno trebale smanjiti već vidljive nedostatke (poput bora, mrlja, listanja kože ili masne T-zone) najbolje djeluju preventivno. Budući da one puno bolje djeluju na smanjenje nastanka nedostataka, nego na uklanjanje već nastalih, kreme za lice najbolje je početi upotrebljavati što ranije.
Pri kupnji kreme za lice treba obratiti pozornost na nekoliko stavki kako bi njihov rezultat bio najbolji. U daljnjem tekstu nabrojat ćemo kategorije po kojima se kreme dijele, kako biste lakše pronašli onu najbolju za vaše lice.

Dnevna i noćna krema
Dnevne i noćne kreme nisu jednake, jer se njihovo djelovanje uvelike razlikuje. Funkcija dnevnih krema je zaštititi lice od vanjskih čimbenika. Iako su one hidratantne i prozračne, njihova glavna zadaća je sprječavanja ulaska nečistoća u pore, bilo od čestica prašine i smoga ili od make-upa. Dnevne kreme gotovo uvijek sadrže UV zaštitni faktor, što upućuje da zatvara pore. Upravo zbog tog zaštitnog sloja kojeg pruža dnevna krema, ona našem licu ne odgovara noću, kada koža mora „disati“ kako bi se čistila i učinkovito obnovila.
Upravo zbog toga što se koža lica obnavlja dok spavamo, kreme za noć sadrže hranjive sastojke koji joj u tome pomažu. Ako je dnevnoj kremi glavna odlika zaštita, noćnoj kremi je to hranjivost. Noćne kreme sadrže puno više hranjivih sastojaka od dnevnih, pogotovo onih sastojaka koje su dobre za kožu, ali su osjetljivi na svjetlost. I upravo se zbog njih ne preporučuje stavljati noćnu kremu preko dana.
Noćne kreme su nešto gušće i „teže“ od dnevnih jer su bogatije hranjivim sastojcima, ali one ne bi smjele biti i masnije. Koža ih mora što bolje upiti i iskoristiti njihovu hranjivost, ali i nastaviti s vlastitim prirodnim lučenjem masnoća.
Kreme prema tipu kože
Iako je svačija koža različita, ona ipak pripada jednom od nekoliko tipova kože. Prvi i najrjeđi tip kože je normalna koža. Ovaj tip je i najbolji jer je takva koža mekana, elastična i ima vrlo male pore na kojima se rijetko stvaraju akne. Ovakvoj koži odgovaraju gotovo sve kreme, dokle godi pružaju dovoljno jaku UV zaštitu i hidraciju.
Masni tip kože, s druge strane, odlikuje se jako vidljivim porama, na kojima često nastaju miteseri i prištići i to zbog povišenog lučenja masnoće koja te pore zatvara. Masnoj koži najbolje odgovaraju hidratantne kreme na bazi vode, jer one su najmanje masne pa dodatno ne zatvaraju pore.
Suha koža, za razliku od masne, nije sklona prištićima, ali je zato manje elastična, često se ljušti i sklona je ranom nastanku bora, pogotovo onima na čelu i oko očiju. Kako bi ovakva koža dobila na elastičnosti, treba je tretirati hranjivim, jako hidratantnim i nešto masnijim kremama.
Mješovita koža ima odlike i masne i suhe kože. Na kritičnim mjestima – na čelu, nosu i na vratu, takozvanoj T-zoni – ona je masna, a na ostatku lica suha. Za ovaj tip kože najbolje je kombinirati dvije kreme, pa na masniji dio lica nanositi kremu na bazi vode, a na suhi hranjivu, hidratantnu kremu.
Posljednji tip kože je osjetljiva koža. Ona se odlikuje svijetlim, nježnim, gotovo prozirnim tenom na kojem se često vide kapilare. Ovakav tip kože sklon je alergijama i iritaciji, a često je osjetljiv na sastojke običnih krema, pa su za njega najbolje kreme od isključivo prirodnih sastojaka.
- Hidrolat smilja
U njezi kože, hidrolat smilja idealan je za osjetljivu, umornu i suhu kožu. Potiče zarastanje rana i ožiljaka te reducira otekline i umanjuje podočnjake. Pozitivno djeluje na bore pa se u kozmetičke svrhe koristi u njezi kože. Njegovo korištenje preporuča se za sve one koji bi željeli zadržati lijepi i mladoliki izgled kože.
- Hidrolat kadulje
Hidrolat ljekovite kadulje je idealan za njegu mješovite, masne i problematične kože te općenito kožnih poremećaja. Koristi se i u tretmanima za kosu kao i za tretiranje bora i ožiljaka.
Krema prema starosnoj dobi
Na gotovo svakoj kremi za lice označeno je kojoj dobnoj skupini najviše odgovara. Mladenačkoj koži, pogotovo onoj sklonoj prištićima, preporučuju se kreme koje će smanjiti izlučivanje masnoća, kao što su na primjer, kreme s česticama gline i kreme s antibakterijskim djelovanjem. Takve kreme često su matirajuće, pa smanjuju sjaj kože.
Ljudima u dvadesetima preporučuju se hidratantne dnevne kreme koje će im pružiti zaštitu od vanjskih utjecaja, što je u ovoj dobi dovoljno da kožu održi zdravom. Već u tridesetima preporučuje se uz dnevnu kremu koristiti i noćnu, jer ona će kožu koja počinje gubiti kolagen nahraniti i učiniti da duže izgleda mlađom i blistavom.
U četrdesetima se preporučuje koristiti prve anti-age kreme i to one bogate antioksidansima i retinolom. Ovi sastojci će poticati proizvodnju kolagena, što će spriječiti nastanak bora i tako usporiti starenje kože. U pedesetima koža postaje sve više suha, a proizvodnja kolagena drastično se smanjuje, zbog čega kreme moraju biti posebno hidratantne i hranjive. Jednako se treba tretirati koža lica starijih ljudi. Koža lica s godinama postaje sve osjetljivija, pa je poželjno da se u starijoj životnoj dobi koriste kreme od prirodnih sastojaka. Saznajte kako prepoznati 100% prirodne proizvode.
BB i CC kreme
U posljednje vrijeme su, osim hidratantnih, zaštitnih i anti-age krema, jako popularne BB i CC kreme. One sadržavaju sve što i hidratantne kreme, osim što uz to, poput pudera, prekrivaju nedostatke kože lica. BB i CC kreme mješavina su kreme i tekućeg pudera. Jednostavne su za nanošenje i veoma su lagane, pa su jako popularne u ljetnim danima, pogotovo zato što pružaju i dobru UV zaštitu. Jedina manjkavost im je mali izbor tonova, budući da na našem tržištu trenutno postoji samo jedna svjetla i jedna tamna nijansa. S druge strane, BB krema se jako dobro upija pa nijansa na kraju i nije toliko važna kao kod pudera. Ova krema služi samo kako bi ujednačila ten i prekrila sitne nedostatke, a ne kako bi posve prekrila kožu.
Pokraj toliko izbora krema može biti lako pronaći onu pravu, ako znate što želite od svoje kreme i što vam, s obzirom na vašu kožu, treba. Svakako prije kupnje skupljih krema zatražite tester, pa provjerite odgovara li vam proizvod s obzirom na svojstva i miris. Tip kože možete provjeriti kod kozmetičarke, ali i obraćanjem pažnje na vlastitu kožu. Odgovarajuća vrsta kreme pomoći će da vam koža ostane lijepa, zdrava i vitalna u svakoj životnoj dobi.