Kreme za sunčanje neizostavni su dio svakog ljetovanja. Sunce je postalo prejako i previše opasno da mu se izlažemo bez zaštite jer time riskiramo crvenilo, opekotine i, u najgorem slučaju – opasne melanome. Ipak, mnogi stručnjaci tvrde da opasnost za kožu ne dolazi samo od sunca, nego i od tvorničkih preparata za sunčanje. Navodno su preparati za zaštitu od sunca i preparati za brže tamnjenje toliko opasni da i sami mogu utjecati na razvoj stanica raka kože. Kako se i dalje ne preporučuje sunčati bez zaštite, najbolje je da sami napravite ulje za sunčanje. Tako možete biti sigurni da je ono sto posto prirodno, a ništa manje učinkovito. Donosimo vam nekoliko primjera preparata koje možete napraviti kod kuće. Oni vam neće samo pomoći da bolje potamnite, već i da se zaštitite od štetnog djelovanja sunca. Uz to, ovi preparati nahranit će vašu kožu i učiniti je zdravijom.

Losion od kokosovog ulja
Losion od kokosovog ulja sadrži toliko antioksidansa da je njegov zaštitni faktor čak 20. Sastoji se od kokosovog ulja, koji se na vodenoj kupelji miješa s bademovim ili maslinovim uljem i to tako da na pola šalice maslinovog ulja stavimo oko četvrtinu šalice kokosovog. Kokosovo ulje samo po sebi ima zaštitni faktor 4. U ovu smjesu umiješajte žlicu pčelinjeg voska kako bi ono postalo gušće.
A nakon što se sastojci otope, smjesu maknite iz kupelji i u nju umiješajte cinkov oksid. On će podići zaštitni faktor losiona čak do 20, jer ovo je mineral koji pruža odličnu UV zaštitu te je odličan antiseptik i antimikotik.
Ono na što morate pripaziti je da pri pripremi losiona ne udišete prah cinkovog oksida prije nego se umiješa u ulje. Miješajte ga dok se smjesa hladi, a na kraju, za bolji miris, dodajte i nekoliko kapi eteričnih ulja, na primjer, ulja kadulje.
Krema od shea maslaca s čileanskom malinom ili čileanskim lješnjakom
Shea maslac odličan je proizvod za vašu kožu jer je istovremeno i njeguje i štiti od sunčeva zračenja, sa zaštitnim faktorom do 6. Njegova učinkovitost će se pojačati čak do SPF 20, ako u njega umiješate biljno ulje od sjemenki čileanske maline ili ulje čileanskog lješnjaka. U smjesu možete umiješati i ulje jojobe, kokosa, sezama ili avokada jer će ono dodatno njegovati vašu kožu.
Kremu ćete napraviti tako da u vodenoj kupelji otopite shea maslac i u njega dodate jednaku količinu ulja od malina ili čileanskog lješnjaka te pustiti smjesu da se ohladi.
Macerat od maslinovog ulja, mrkve i zelenih oraha
Macerat je naziv za pripravke koji se dobivaju od ljekovitih biljaka umočenih u uljnu bazu. Macerat od mrkve i oraha idealan je za sunčanje nakon što je vaša koža već dobila prvu boju, pa joj nije potrebna velika UV zaštita, jer je zaštitni faktor ovog pripravka tek 5. Maslinovo ulje pomoći će da tamna boja na vašoj koži postane još intenzivnija, a beta karoten iz mrkve zaštitit će vašu kožu od UV zračenja, budući da je on dosta jak antioksidans. Vaša koža dodatno će se nahraniti vitaminom E kojeg ćete dobiti iz zelenih oraha.
Pripravak se radi tako da se u maslinovo ulje nariba jedna veća mrkva i u smjesu stavi nekoliko raščetvorenih oraha. Staklenku s uljem držite na suncu mjesec dana, a nakon toga njen sadržaj procijedite. Ulje je tada spremno za korištenje, a ako se čuva na hladnom i tamnom mjestu, rok trajanja mu je dulji od godine dana.
Ove kreme bit će odlične za vašu kožu ne samo zato što će je zaštititi od negativnog sunčevog djelovanja, nego i zato što će je dubinski nahraniti, štititi je od isušivanja i učiniti je zdravijom. Ipak, nemojte se izlagati prejakom suncu ni s ovim, ni s tvorničkim kremama. Sunčajte se samo do 11 sati ujutro i nakon 18 sati navečer, kada sunčevo zračenje malo popusti. Tako ćete se zaštititi od opeklina (prva pomoć za opekotine od sunca), sunčanice i toplinskog udara, a dugoročno i od kožnih melanoma.
Ukoliko vas zanima više o ovoj temi, možete pročitati i kako odabrati pravu kremu za lice te 8 osnovnih proizvoda za njegu kože lica.