Koliko god se čuvali od sunca i sunčanice, mazali kremama za sunčanje i držali hlada, nekada nam se ipak dogodi da izgorimo na suncu. Najčešće se to dogodi ljeti, za oblačnog vremena, kada sunce jako ne prži, a svejedno je jako i opasno. Drugi način na koji ljudi nenamjerno izgore je predugim ostajanjem u moru dok je sunce visoko na nebu, jer dok ih more hladi, ne osjećaju da ih sunce istovremeno prži, a onda nakon nekoliko sati uvide svoju grešku.
Pretjerano izlaganje suncu u nastojanju da što prije pocrnimo također je jedan od glavnih uzročnika opečene kože. Trebali biste se sunčati samo u vrijeme kada sunce nije toliko jako, a čak se i prije takvog izlaganja zaštititi zaštitnim faktorom, pogotovo ako ste blijede puti i skloni crvenilu. Predugo sunčanje, pogotovo dok je sunce najjače, moglo bi vas dovesti do ozbiljnih opeklina, a dugoročno, ono može izazvati rak kože.
UV zrake sve su jače i treba poduzeti mjere kako smanjiti njihov učinak na naše tijelo. Od sunca treba posebno zaštiti djecu. Opekline od sunca mogu biti posebno opasne za djecu mlađu od četiri godine, pa je njih najbolje držati u hladu što je više moguće, a prije kupanja namazati s kremom s visokim zaštitnim faktorom ili prirodnim kremama za sunčanje.
Ako unatoč svim mjerama opreza ipak izgorite, evo nekoliko savjeta kako tretirati opekline, ojačati organizam i olakšati si patnju. Postoji nekoliko važnih koraka koje ne smijete zaobići kod tretiranja opeklina. Svaki od njih ublažit će neugodu, ali i pomoći organizmu da se sam izbori s crvenilom, neugodom i boli te se, naposljetku, obnovi.

Hlađenje opečenog područja
Opekline od sunca osjećamo kao bolna područja koja često znaju neugodno svrbjeti i zatezati. Opečena koža izgubi elastičnost jer UV zrake unište sve masne kiseline u njoj. Kako bi smanjili osjećaj boli, a pogotovo svrbeža, trebamo ohladiti opečeno područje. Najraširenija prva pomoć koju gotovo svi znamo je jogurt. Mazanje jogurtom ohladit će opečenu kožu i u trenu pružiti osjećaj olakšanja i ugode. Stručnjaci savjetuju u jogurt staviti i zobene pahuljice kako bi smjesa bila kompaktnija i duže ostala hladna.
Osim jogurta, opečeno mjesto dobro je ohladiti razrezanim rajčicama ili krastavcima (koji se također mogu staviti na jogurt, ali i samostalno). Rajčice i krastavci puni su antioksidansa koji će pomoći u zacjeljivanju kože i vraćanju njene elastičnosti.
Hidrolat od smilja je jedan od prirodnih proizvoda koji se može koristiti u procesu zacjeljivanja opekotina. Odličan je za primjenu kada kožu treba održavati vlažnom. Smilje ima izuzetno regenerirajuće djelovanje, pa će ubrzati zacjeljivanje opekotina.
Hidrolat možete upotrebljavati sve dok rana posve ne zacijeli. Tako neće nastati velika krasta, a rana će dobiti potrebnu njegu, što će spriječiti nepotrebno oštećenje kože. Baš zbog toga upotrebom ovog hidrolata smanjujete mogućnost nastanka jako vidljivog ožiljka.
Još jedan lijek za opekline od sunca su oblozi od čaja. Preporučuje se zeleni čak, kamilica ili čak čaj od kadulje, koji će spriječiti nastanak infekcije zbog svog protuupalnog djelovanja. Čaj se ne stavlja direktno na kožu, već na obloge koje polažemo na bolna područje dok se ne zagriju, za što treba otprilike 15 minuta.
U posljednje vrijeme preporučuje se na opečeno mjesto staviti razrijeđeni jabučni ocat. Naravno, to se preporučuje samo ako opekline nisu ozbiljne i na koži nisu nastali mjehurići ili neke druge vrste ranica. Ako je crvenilo umjereno, jabučni ocat pomiješan s vodom dezinficirat će opečeno područje i koži vratiti narušenu pH vrijednost koja se poremetila zbog isušivanja kože. Jabučni ocat smanjit će crvenilo i potamniti ga, pa će vrlo brzo izgledati kao da ste potamnili od sunca.
Hidratacija kože i tijela
Nakon umirivanja kože jogurtom, octom ili čajem, ne smijemo zaboraviti na daljnju hidrataciju tijela. Koža se na opečenom mjestu hidratizirala jogurtom, octom ili čajem, ali ne smijemo zaboraviti povratiti tijelu dovoljno tekućine koju je izgubilo dehidracijom zbog velikog izlaganja sunca. Nakon što izgorite na suncu morate piti mnogo tekućine, najbolje obične vode, kako bi tijelo obnoviloelektrolite i hidratiziralo se. Ono će se nakon toga lakše boriti protiv opeklina i samo brže zacijeliti.
Aloe vera ili nevenova mast za bržu obnovu opečene kože
Nakon što se opečeno područje malo smiri, sljedećih dana redovito ga mažite aloa verom. Ona ima blagotvorni, smirujući učinak na iziritiranu kožu, pa i ako je to od sunca. Aloe vera hidratizirat će kožu, dati joj dodatnu elastičnost, a vitamini A i C te mnogi minerali koje ova biljka sadrži, među kojima su i bakar, magnezij, cink i selen, nahranit će vašu kožu i pomoći joj da se bori protiv mogućih infekcija.
Protiv infekcija odlično djeluje i nevenova mast, koja je prirodni antibiotik, a odlično djeluje i na obnavljanje kože.
Nosite široku odjeću
Nekoliko dana nakon što izgorite na suncu nemojte nositi ništa što vam stoji pripijeno uz opečenu kožu. Tako se ona neće dodatno, nepotrebno iritirati, neće se previše ni znojiti, pa će vas manje svrbjeti, boljeti i lakše će zacijeliti. Ipak, nemojte nositi ni majice bez rukava kako vam osjetljiva koža ne bi ponovo bila izravno izložena suncu. Široke, prozračne majice laganog materijala i poželjno, što svjetlije boje, najbolji su izbor dok vam koža ne postane otpornija na vanjske podražaje.
Držite se hlada
Kao što smo spomenuli, nikako se ne izlažite suncu nekoliko dana nakon što izgorite. Ako se odlučite za kupanje u moru, nekoliko dana to činite u širokoj majici kako vam koža ne bi bila izravno izložena sunčevim zrakama. Držite se hlada što više možete i dajte svojoj koži vremena da zacijeli.
Nemojte se dovoditi u situacije u kojima možete izgorjeti, jer to nije samo trenutna neugodnost, ona može dovesti do mnogo ozbiljnijih bolesti.