Tijekom ljetnih vrućina, bilo predugim boravkom na plaži ili negdje gdje smo izravno izloženi suncu, lako možemo zaraditi sunčanicu. Sunčanica se dobije kada glavu dugo vremena izravno izlažemo suncu. Ona se tada pretjerano zagrijava pa je ostatak tijela pokušava rashladiti, nastojeći zaštititi mozak. Tijelo u glavu šalje krv iz ostalih dijelova tijela, usput izazivajući neugodne posljedice.
Ako zanemarujemo neugodu i ostale simptome koji se javljaju dok predugo stojimo na suncu, tijelo će nastaviti rashlađivati glavu, zbog čega će krvne žile u njoj nabubriti, a s vremenom bi mogao nateći i mozak. Takvo stanje izaziva slične simptome i jednake opasnosti kao potres mozga. Upravo zato sunčanica najčešće rezultira gubljenjem svijesti. Nesvjestica je posljednja reakcija tijela kojom pokušava “ugasiti” sve nepotrebne funkcije kako bi zadržao one neophodne za život. U težim slučajevima, nesvjestica može dovesti do kome, a onda i do smrti.

Kako spriječiti sunčanicu?
Najpouzdaniji način sprječavanja sunčanice je izbjegavanje dugotrajnog izlaganja suncu. Boravak u hladu trebao bi spriječiti preveliko zagrijavanje tijela, pa tako i glave. U slučaju da je duži boravak na suncu neizbježan, obavezno nosite nekakvo pokrivalo za glavu i to, po mogućnosti, šešir od laganog, prozračnog materijala i svijetle boje, kako ne bi upijao i zadržavao toplinu. Ipak, pokrivalo za glavu nije uvijek garantirani lijek protiv sunčanice. Nekada, pri velikim vrućinama, upravo ono dodatno zagrijava glavu ili je ne rashlađuje dovoljno.
U svakom slučaju, trebali biste se za vrijeme boravka vani dodatno rashlađivati. To uključuje hidraciju, tj. pijenje tekućine i to obične vode ili izotoničnih napitaka jer oni imaju dodane vitamine i minerale koje treba nadomjestiti u tijelu. U svakom slučaju treba izbjegavati previše slatka i gazirana pića (što uključuje i gaziranu mineralnu vodu).
Uza sebe nosite i bočicu vode s pumpicom kako biste mogli rashladiti glavu, lice i tijelo tijekom boravka na suncu te razmislite o prirodnim kremema za sunce.
Kako prepoznati simptome sunčanice?
Prije navedenih drastičnih posljedica, sunčanica ima mnoge druge simptome kojima vas tijelo upozorava da se maknete sa sunca i rashladite. Jedan od prvih simptoma je na mjestima jako suha koža, ali i jako znojenje, pri čemu je znoj neobično ljepljiv, a koža blijeda, tek mjestimično crvena. Zatim slijedi glavobolja, gubitak apetita, ubrzano disanje i vrtoglavica. Čak i nakon što se maknemo sa sunca mogu uslijediti i ostali simptomi sunčanice, poput mučnine i povraćanja, povišene temperature, smetenosti i grčeva u rukama i nogama, a u težim slučajevima i nesvjestice ili srčane aritmije.
Simptome sunčanice nekada se mogu osjetiti i nekoliko sati nakon dugotrajnog boravka na suncu. Mučnina i povišena temperatura često se pojave tek navečer, kada se tijelo već ohladi i smiri. U svakom slučaju, sunčanicu treba tretirati na jednak način. Ako su simptomi teški i izrazito neugodni, a pogotovo ako osoba gubi svijest, potrebno je hitno se obratiti liječniku. U suprotnom, postoje načini kako ublažiti i „preboljeti“ sunčanicu.
Kako reagirati na simptome sunčanice?
Ako se simptomi sunčanice pojave dok osoba još uvijek boravi na suncu, treba je najprije maknuti s direktnog sunca, posjesti ili bolje poleći i pokušati što prije rashladiti. Ali nikako nemojte polijevati osobu jako hladnom vodom, niti je voditi, na primjer, u more. Od velike i nagle temperaturne razlike osoba može doživjeti šok koji vodi čak do srčanog udara. Rashladite osobu skidanjem odjeće, polijevanjem mlakom vodom po licu, prsima, vratu i ručnim zglobovima, kako bi krvne žile ponovo procirkulirale. Ako osoba izgubi svijest, treba je okrenuti na bok, da se ne uguši u slučaju povraćanja i pozvati hitnu pomoć.
Osobu koja pati od sunčanice svakako bi trebalo smjestiti u hladniju i zamračenu sobu gdje će se moći odmoriti i odspavati. Tijelo treba što više hidrirati, ali osim što se treba nadoknaditi izgubljena voda, treba nadoknaditi i elektrolite. Ako nemate pristup izotoničnim pićima ili posebnom prašku koji sadrži minerale i šećer, možete u litru obične vode umiješati pola žličice soli i nekoliko žličica šećera.
Nakon što se osoba dovoljno rashladila, na temperaturu barem do 38 Celzijevih stupnjeva, možete je dalje rashlađivati polijeganjem u prohladnu vodu. U slučaju drhtavice, povećajte temperaturu vode. Slušajte tijelo i nikako ne činite ništa od čega se ono trese ili grči. Visoku temperaturu pokušajte ne skidati lijekovima, već rashlađivanjem. Također pročitajte i ovaj članak: prva pomoć za opekotine od sunca.
A čim osoba sa sunčanicom povrati apetit, neka počne jesti voće i povrće i to ono bogato vodom. Najbolje povrće za vraćanje vode i soli u organizam su rajčice i krastavci, a najbolje voće su lubenice, limun i naranča. Kiselo i ljuto voće i povrće (na primjer ljute papričice), ali i ostali kiseli proizvodi, poput mlaćenice, potaknut će znojenje i tako prirodno rashladiti tijelo.
U vrućim ljetnim danima svakako se nastojte zaštititi od sunca i ne izlagati mu se previše. Sunčanica je posebno opasna za djecu i starije ljude, kao i za srčane bolesnike. Ako morate izlaziti za vrijeme najvećih vrućina, svakako nosite laganu odjeću, pokrivalo za glavu i pijte puno vode.