Depilacija je i dalje standard kod žena, a sve više i kod muškaraca, pogotovo tijekom ljetnim mjeseci, kad se nosi otvorenija odjeća i obuća. I muškarci se, poput žena, u posljednje vrijeme više posvećuju uređenju dlaka na licu (osim brade), bikini zoni i prsima. Postoje razni načini uklanjanja dlaka i za svaku zonu postoje optimalnije metode. Na primjer, dok se dlake pod pazuhom preporučuje brijati, a ne čupati, dlake na ženskom licu, preporučuje se čupati, a ne brijati.
Danas postoje razne metode, ali grubo se dijele na tri – čupanje, brijanje i lasersku depilaciju. Za prve dvije postoji mnogo tehnika i preparata, ali na kraju svatko individualno izabere koja mu je za koji dio tijela idealna. Evo koje metode su najpopularnije kod uklanjanja dlake i za koje područje ih je najbolje koristiti.

Brijanje žiletom
Brijanje žiletom najjednostavniji je način uklanjanja dlaka, ali nije uvijek i najbolji. Brijanjem dlake rastu jače – odnosno, njihov deblji dio rastom će postati vrh i time dlaka mnogo tamnija i oštrija. Također, nekad iz jedne folikule nakon brijanja počne rasti više dlaka. Zato se brijanje ne preporučuje za uklanjanje dlaka na licu, osim ako se ne radi o muškoj bradi, koja je prečvrsta da bi se uklanjala na bilo koji drugi način. Briju se najviše pazusi, jer je dlaka na tom mjestu nešto čvršća i uklanjanje čupanjem može dovesti do težih komplikacija. Često se briju i noge, jer je ovo ipak najbrža metoda i nerijetko za njom žene posežu u žurbi.
Nedostatak ove metode je što dlake nakon nje rastu čvršće, tamnije i počnu rasti već dan ili dva nakon uklanjanja. Ako prije brijanja kožu ne omekšamo te se ne pobrinemo za nju i nakon brijanja, često dolazi i do kožnih tegoba – najčešće blagih upala i pojave prištića. To se događa zbog oštećenja kože za vrijeme brijanja, stoga je i za ovu jednostavno metodu potrebno voditi računa o koži za vrijeme i nakon otklanjanja dlaka.
Brijanje kremom
Kreme za brijanje rješenje su kad ne želite čupati dlake, a želite da proces rasta bude nešto sporiji. Nakon nanošenja, krema svojim kemijskim sastavom omekša dlaku toliko da je možemo otkloniti špatulicom. Dlaka nakon toga raste nešto sporije, a budući da nema žileta, ni koža se prilikom postupka ne oštećuje. Ipak, dlake će nakon par dana početi rasti, a prije nanošenja, treba provjeriti je li koža dovoljno otporna na kemikalije, koje u suprotnom mogu izazvati osip i crvenilo.
Kreme za brijanje preporučuje se za dijelove tijela gdje je koža nešto čvršća, kao što su noge, bedra, bikini zona i pazusi. Ne preporučuje se za dlake na licu, ne samo zato što će one i nakon ove metode rasti nešto čvršće, nego i zbog osjetljivosti kože.
Depilacija voskom
Vosak je najčešći kućni proizvod kojima žene uklanjaju dlake. Može se koristiti kao hladni ili topli, uz trakice ili samostalno. Nekad se vosak koristio isključivo uz trake, ali danas je sve prisutniji onaj koji se na koži stvrdne dovoljno da se sam može potegnuti i time otkloniti dlake. Čupanje voskom uvijek boli, a jačina ovisi o individualnom osjećaju boli prilikom čupanja. Manjkavost je i to što prilikom novog izrastanja dlaka, koža zna jako svrbjeti, pocrvenjeti i osuti se. Ipak, prolazi oko mjesec dana između čupanja i novog rasta, tako da je ovo dobra metoda ako dugo ne želite brinuti o novom izrastanju.
Pozitivna strana je i to što se vosak za depilaciju može nabaviti u svakoj drogeriji po vrlo pristupačnim cijenama. Voskom se može depilirati svaki dio tijela, a najbolje kožu lica kod žena (nadusnicu), obrve, noge i bikini zonu.
Depilacija šećernom pastom
Depilacija šećernom pastom, znana i kao egipatska depilacija, nešto je bolja od depilacije voskom jer manje boli i rezultati traju duže. Zato je ova metoda idealna za bikini zonu i brazilsku depilaciju. Mnogi kozmetičari “brazilku” rade isključivo ovo metodom jer je manje bolna i kasnije dlake manje urastaju te se time manje stvara upala i osip.
Manjkavost ove metode je što ju je teško raditi ako niste vješti raditi s šećernom pastom. Zato je žene najčešće rade kod kozmetičarki. Šećernu pastu je i nešto teže nabaviti, ali se može napraviti i kod kuće od svakodnevnih prehrambenih artikala.
Depilacija depilatorom
Depilator je odličan ako želite uložiti u jednu stvar koja će vas rješavati dlaka godinama. Čupanje depilatorom nije jako bolno, ali može biti nelagodno jer je postupak nešto sporiji nego čupanje voskom ili šećernom pastom. Također, urastanje dlaka nešto je veće kod ove metode. Ipak, do novog rasta dlačica može proći i do mjesec dana, depilirati se možete i kod kuće te vam za to ne treba posebna vještina.
Ovom metodom najbolje je depilirati noge, bedra i bikini zonu.
Laserska i IPL depilacija
Uklanjanje dlačica IPL-om nekad je bio tretman koji se mogao učiniti isključivo kod certificiranih kozmetičara, a danas se za nekoliko tisuća kuna može kupiti gotovo jednako efektivan aparat za tretmane kod kuće. Iako se često smatra jednakim kao i uklanjanje dlačica laserom, postupci se ipak razlikuju. IPL uklanja dlačice svjetlošću raznih valnih duljina, odnosno prenošenjem topline na dlačice od koje one slabe i lako se uklanjanju, te kasnije jako sporo rastu. Počinju rasti brže nego nakon tretmana laserom, ali rastu tanje i slabije te ih se novim tretmanom vrlo lako ukloni.
Laserska depilacija nešto je kompliciranija i zbog toga se i dalje obavlja isključivo kod kozmetičara ili dermatologa. Laserom se toplina provodi u matične stanice korijena dlake i tamo se uništavaju. Iako se ovaj tretman smatra trajnim uništavanjem dlačica, tek 90% ljudi ima ovakav učinak. Ostalima se dlačice nakon nekoliko godina vrate, ali tanje i slabije. Mana ovog postupka je to što je skup i može biti vrlo nelagodan, ali s druge strane, nakon nekoliko tretmana o dlačicama ne morate brinuti godinama.
Njega kože nakon uklanjanja dlaka
Bez obzira radi li se o muškoj ili ženskoj koži i mjestu uklanjanja dlaka, prije, a pogotovo nakon postupka trebamo se pobrinuti za njenu njegu. Depilacija i brijanje sami po sebi oštećuju kožu, pa ju je prije toga treba pripremiti. Najbolje je omekšati je parnom kupelji ili toplim ručnikom. Ako se brijete, nikako to nemojte činiti bez neke kreme za brijanje, losiona ili sličnog preparata, bez obzira radi li se o licu, nogama ili nekom drugom dijelu kože. Ako kod kuće nemate ništa za tu namjenu, koristite regenerator ili šampon za kosu koji će omekšati i dlaku i kožu.
Prije depilacije, na kožu nanesite baby-puder, jer će izvući vlagu iz dlaka i folikula te time čupanje učiniti efektivnijim.
Nakon brijanja ili depilacije, kožu je potrebno ohladiti, dezinficirati i smanjiti rizik nastanka upale od oštećenja kože. Nelagodu i crvenilo možete smanjiti aloe verom ili baby-puderom koji će smiriti nadraženu kožu.
Za ovu namjenu idealan je hidrolat od smilja. Smilje će odmah nakon nanošenja smanjiti crvenilo, iritaciju i svrbež [60,61,65,66]. Njegovo jako antibakterijsko djelovanje [29,30,34,37,39,67] dezinficirat će nastale ranice i oštećene folikule te otkloniti mogućnost nastanka infekcije.
Nakon što dlake ponovo počnu rasti i izazivati iritaciju, hidrolat od smilja ponovo će pomoći da se ona smanji. Hidrolat je posve prirodan proizvod, nastao destilacijom biljnog materijala od smilja i kondenzacijom vodene pare koja u sebi sadrži molekule eterično ulja od smilja i sve karakteristike same biljke, što uključuje i izrazitu ljekovitost. Budući da je prirodan, može se koristiti često i po potrebi, dokle god za to postoji potreba.
Uklanjanje dlačica s tijela nekad je nelagodni i pomalo bolni proces, ali možemo ga učiniti ugodnijim njegom kože prije i nakon samog postupka te time očuvati njenu ljepotu i zdravlje.