Higijena za vrijeme menstruacije nikad nije pružala toliko izbora kao danas. Ako se pitate kako su naše bake (pa i majke) izlazile na kraj s ovim ženskim problemom, odgovor su pamuk i nepromočne, plastične gaćice. Pojavom uložaka, ovi bolni i nezgodni dani uvelike su olakšani. Kroz desetljeća su se ulošci rapidno poboljšavali – postajali su manji, tanji, sve više neprimjetni, a uz to i više nepropusni, s boljom moći upijanja.
U posljednjih par desetljeća, kod nas su u sve veću primjenu došli tamponi – inače puno više korišteni na Zapadu. Ove minijaturne stvarčice ponovo su promijenile način na koji se nosimo s menstruacijom. Odjednom je mogla biti posve nevidljiva. Posljednjih nekoliko godina, pojavile su se čudesne menstrualne čašice.
Vjerovali ili ne, ali prve menstrualne čašice napravljene su još krajem tridesetih godina prošlog stoljeća. Problem je bio što su bile napravljene od gume i nikad nisu posve zavladale tržištem. Osamdesetih godina ponovo je pokrenuta njihova proizvodnja i to od lateksa, ali tek početkom novog tisućljeća, krenula je masovna potražnja za njima, nakon što su ih počeli raditi od udobnijeg i više higijenskog silikona.
I pored toliko izbora koje imamo u današnje vrijeme, koji je proizvod za nas najbolji? Svaki ima prednosti i mane, stoga dalje u tekstu saznajte što bi moglo biti rješenje za vašu menstruaciju.

Ulošci
Ulošci su prvi proizvod za kojim žene posežu čim dobiju prvu menstruaciju. Vrlo su jednostavni za korištenje, bezbolni, dostupni u mnogo veličina i oblika i čak dok još najbolje ne poznajemo vlastito tijelo, pogotovo za vrijeme „onih dana“, znamo kako ih koristiti.
Ipak, u novije vrijeme mnogo ih žena izbjegava. Razlozi su razni: prvo i najvažnije, koliko god bili dobro upijajući, često se dogodi da mogu propustiti. Ovo se događa najčešće noću, čak i kod velikih uložaka, kad moramo itekako paziti kako ležimo da bi sve ostalo na svome mjestu. Pogotovo pri obilnim menstruacijama, kad trebamo paziti kako sjedimo, ležimo, nekad i hodamo, ako ne mislimo završiti s crvenom mrljom na hlačama. Mnogim ženama se ne da nositi s rizikom, pa uloške izbjegavaju. Drugi problem je miris koji imaju, a onda i iritacija kože koju mogu stvoriti. Koliko god bili nježni i od prirodnih materijala, mnoge žene od njih dobiju osip.
Rješenje su u ovom slučaju platneni ulošci. Najčešće napravljeni od bambusa, ali uvijek od prirodnih materijala, rijetko iritiraju osjetljivu kožu. Kod njih je problem održavanje, ali i cijena. Ipak, oni su, za razliku od jednokratnih uložaka, bolji za okoliš, a dugoročno i za financije.
Tamponi
Tamponi su najčešće stvar za kojom žene posežu ako žele diskreciju za vrijeme menstruacije. Vrlo su jednostavni za korištenje, neprimjetni i sprječavaju bilo kakvo curenje, ako se ispravno koriste. Dolaze u više veličina i mogu pristati svima – mladim djevojkama, ženama koje su rodile i svima između bez obzira na težinu, visinu i anatomiju. Također su lako dostupni i dolaze u pristupačnim cijenama.
Ipak, tampone je dugo pratio loš glas. Vrlo rano je primijećeno da njihovo korištenje može izazvati sindrom toksičnog šoka, odnosno infekciju bakterijom stafilokoka ili streptokoka, koja ako se ne liječi, može biti smrtonosna. Zato se tamponi preporučuju koristiti s oprezom i vrlo ja važno redovito ih mijenjati – naviše nakon četiri sata nošenja. Ovo može stvarati neprilike noću ili na mjestima gdje nemamo prilike promijeniti ga. Ali unatoč tome, tamponi su i dalje vrlo popularni među svim generacijama žena, pogotovo onim aktivnima.
Menstrualne čašice
Relativno nove na ovim područjima, menstrualne čašice sve više oduševljavaju svoje korisnice. Najčešće izazivaju dvojake reakcije – jedne oduševljava mogućnost da koriste sredstvo tako neprimjetno, jednostavno i bez potrebe da se mijenja i do osam sati; dok druge užasava pomisao da se moraju nositi s njihovim čišćenjem.
Nedvojbeno je da su menstrualne čašice vrlo sigurne i praktične. Danas se prave od materijala koji ne može izazvati sidrom toksičnog šoka, pa mogu se mogu nositi i osam do dvanaest sati bez vađenja, osim kod obilnijih menstruacija kad traže češće pražnjenje. Ako ih se pravilno umetne, ne propuštaju i praktički možemo mirno spavati ili raditi bilo što cijeli dan, bez imalo brige o njima ili posljedicama menstruacijskog krvarenja. Uz to su vrlo isplative – iako jednokratno koštaju nešto više, isplate se nakon dvije do tri menstruacije. Kupovanje uložaka i tampona svaki mjesec postaje prošlost pa su uz to i jako ekološke, jer njihovim korištenjem drastično smanjujemo plastični otpad.
Minus kod ovih čašica je to što se treba naviknuti na njihovo umetanje i u početku je potrebno malo vježbe da se naučimo pravilno ih staviti, ali i izvaditi. Mnoge žene odustanu od njih upravo na ovim koracima. Tu je i mali minus kod čišćenja, jer doslovno dolazimo u doticaj s krvlju. Važno je biti oprezan i kod održavanja čašica. Prije svakog korištenja moraju se prokuhati kako bi se dezinficirale, a prije svakog umetanja tijekom menstruacije oprati vodom i blagim sapunom. Ne održavanje higijene čašica može dovesti do vaginalnih infekcija.
Prije korištenja moramo provjeriti jesmo li alergični na silikon od kojeg su napravljene te tek nakon toga početi redovito koristiti.
Menstruacija nikada nije jednostavna, bila bolna i obilna ili ne, ali zahvaljujući tehnološkom napretku, može biti čista i zdrava. Možemo i birati kako ćemo se s njom nositi. Sve više žena bira jeftinije, ekološko i praktično rješenje – menstrualne čašice; ali mnoge ostaju i kod onog jednostavnijeg za korištenje – tampona i uložaka. Na svakoj od nas je da izaberemo ono što je za nas najbolje, ali pritom moramo obratiti pozornost na prednosti i nedostatke tog izbora.