Koenzim Q10 u posljednjih se godina sve više spominje u industriji ljepote, pogotovo kad govorimo o njezi kože. Kreme za lice s dodatkom ovog sastojka sve su prisutnije na policama drogerija. Ali što je točno koenzim Q10 i koja mu je uloga? Prvo što treba naglasiti da nije važna samo za kožu, već za cijeli organizam.
Koenzim Q10, drugog naziva ubikinon, odnosno „sveprisutni“, najpoznatiji i najvažniji koenzim u našem organizmu. Naziv „sveprisutan“ dobio je jer se nalazi u svakoj stanici ljudskog organizma i trenutno je jedini poznati kojeg smo pronašli u tkivu. Jako je rasprostranjen u prirodi, stoga se može naći u životinjama, biljkama i kvascima. Po svojoj građi, najsličniji je vitaminima, odnosno vitaminu E, od kojeg se razlikuje po tome što ima kinonsku strukturu vezanu za deset izoprenoidnih stanica, što omogućava njegovo djelovanje u mitohondrijima i lipidnim membranama.
U praksi, djeluje kao jak antioksidans koji čuva strukturu vitamina E, još jednog krucijalnog antioksidanska u našem organizmu, važnog za stabilnost staničnih membrana. Koenzim Q10 ima ulogu u procesu transformacije nutrijenata u energiju unutar mitohondrija. Naše tijelo ga tijekom života sintetizira, ali to opada starenjem, stoga ga je važno unositi i hranom.

Utjecaj koenzima Q10 na zdravlje
Koenzim Q10 ima veliki utjecaj na ljudsko zdravlje. Posebno se ističe njegovo djelovanje na srce i krvne žile. Uvelike smanjuje smrtnost među pacijentima sa srčanim problemima. Budući da povećava elastičnost krvnih žila i djeluje na smanjenje nakupljanja plaka na njihovim stijenkama, značajno smanjuje rizik od srčanog i moždanog udara. Pomaže i u oporavku nakon infarkta, djeluje na smanjenje krvnog tlaka i umanjuje rizik od posljedica te tegobe.
Zbog svog antioksidativnog djelovanja, pojačava imunitet, ali i smanjuje rizik od nastanka raka. U kombinaciji s vitaminom B6, jača stanice koje se bore protiv raka te smanjuje mogućnost njegova metastaziranja, pogotovo kad govorimo o raku dojke. Jačanjem imuniteta, pomaže u borbi protiv drugih smrtonosnih bolesti, među kojima je i AIDS.
Osim što čuva srce, koenzim Q10 čuva i mozak. Pokazalo se da usporava njegovo starenje i to tako da mu pomaže u optimalnoj opskrbi kisikom. Usporava napredak i bolesti moždanog sustava, poput multiple skleroze, Parkinsonove i Alzheimerove bolesti. Povoljno djeluje na plodnost, tako što čuva zdravlje jajnih stanica i spermija, a kasnije i zdravlje fetusa.
Uzimanje suplemenata koenzima Q10 posebno se preporučuje starijim ljudima, jer se s godinama smanjuje njegovo nastajanje u tijelu, zatim dijabetičarima, sportašima, pušačima, osobama koje su na terapijama lijekovima i onima koji kronično pate od avitaminoze.
Hrana bogata koenzimom Q10
Iako ovaj koenzim možemo pronaći u mnogim namirnicama, najviše ga ima u mesu, pogotovo goveđem crvenom, jetri i srcu, te pilećoj jetri. Ima ga i u ribi, pogotovo plavoj, kao što su srdele i skuše, te u lososu. Nalazimo ga i u zelenom lisnatom povrću, poput špinata, kelja i blitve, ali i brokuli. U značajnim količinama ima ga u biljnim uljima i orašastim plodovima, najviše u kikirikiju. Dobar izvor su i grahorice i ostale leguminoze, a od voća, obiluju mu jagode i naranče.
Budući da je koenzim Q10 topljiv u mastima, dobro je kombinirati namirnice koje ga sadrže s uljima i mastima, na primjer – ribu i zeleno lisnato povrće začinjeno maslinovim uljem.
Doziranje koenzima Q10
Osim iz namirnica, ovaj koenzim možete uzimati i kao dodatak prehrani. Prilikom kupovine pripazite da uzmete čisti oblik. Prepoznat ćete ga po tamnožutoj ili narančastoj boji i ako je u obliku praha, ne bi smio imati nikakav okus. Ipak, poželjno je uzimati tekući ili onaj vezan uljima. Najčešće se prodaje u obliku mekanih kapsula gdje je raspršen u tekućini. Potrebno ga je čuvati na hladnom i tamnom mjestu, jer se na višim temperaturama spoj može razložiti.
Ako dodatke prehrani uzimate radi poboljšanja imuniteta ili zbog bolesti, optimalno je uzeti dozu dva do tri puta dnevno, ukupno od 30 do 120 miligrama. Tako će se koncentracija koenzima Q10 održati u krvi kroz cijeli dan. Iako se ne poznaju nuspojave niti toksičnost, poželjno je ne uzimati više od 1200 mg dnevno.
Izvori:
- https://net.hr/magazin/zdravlje/sto-je-koenzim-q10-zasto-je-vazan-za-nas-organizam-i-gdje-ga-mozete-pronaci-0efb288a-b1c2-11eb-8da6-0242ac14001d
- https://vitamini.hr/blog/vitaminoteka/q10-jedan-je-od-osnovnih-tjelesnih-koenzima-13042/
- https://krenizdravo.dnevnik.hr/prehrana/koenzim-q10-zasto-je-toliko-vazan-za-ocuvanje-zdravlja-i-ljepote
- https://vitamini.hr/znanost-industrija/znanost/koenzim-q10-moze-ublaziti-simptome-kronicnih-stanja-14662/
- https://vitamini.hr/blog/vitaminoteka/koenzim-q10-i-kardiovaskularne-bolesti-13043/
- https://portal.terra-organica.hr/prirodni-lijekovi/dodaci-prehrani/koenzim-q10-kao-lijek/
- https://alternativa-za-vas.com/index.php/clanak/article/koenzim-q10