Njegovanu i lijepu kosu svi žele imati. Mnogima je zaštitni znak i bitno im je da u svakoj situaciji dobro izgleda. Unatoč željama, postoje faktori koji mogu loše utjecati na našu kosu. Neke elemente koji utječu na oštećenje kose ne možemo spriječiti, ali možemo osigurati najbolju zaštitu kose.
Govorit ćemo o pet najčešćih prijetnji kosi i kako ju zaštiti.

1. ZAŠTITA KOSE OD SUNCA
Jeste li primijetili da vam kosa u ljetnim mjesecima postane oštećena, suha i beživotna? To nije slučajnost, jer kao što koža traži zaštitu od UV zraka isto traži i kosa. Pred kraj ljeta i s dolaskom jeseni žurimo s odlaskom kod frizera. Posljedice koje sunce na nju ostavlja su oštećeni vrhovi, pa ju poželimo skratiti. Boja kose je izblijedila, pa ju poželimo ofarbati. Kosa je na dodir oštećena i poprima slamnati izgled, pa tražimo preporuke najučinkovitijih maski i ulja za kosu.
Kako biste spriječili da kosa izgubi svoj zdrav izgled tijekom ljeta, preporučeno je držati se ovih jednostavnih savjeta:
- Korištenje proizvoda za kosu s UV zaštitom. Na tržištu postoji velik broj proizvoda koji pružaju UV zaštitu kosi. Sprječavaju isušenost kose i blijeđenje njene boje. Dolaze u raznim oblicima, a na vama ja da izaberete koji vam je najjednostavnije koristiti. Potrebno je obratiti pažnju kakav tip kose imate?
- Masnija kosa. Preporučljivo je da osobe s masnijom kosom koriste proizvode u obliku spreja, koji su vodootporni.
- Suha i normalna kosa. Osobe sa suhom i normalnom kosom trebale bi koristiti regeneratore i zaštitne kreme koje se ne ispiru nakon pranja. Za njegu suhe kose posebno se preporučuje maslinovo ulje. Maslinovo ulje bogato je vitaminom E i antioksidansima. Smatra se da blagotvorno djeluje na suhu kosu i pruža joj potrebnu vlagu. Bitno je obratiti pažnju da je ulje djevičansko ili ekstra djevičansko i da je hladno prešano.
- Osjetljiva kosa. Osobe s osjetljivom kosom najbolje će zaštiti pjene s UV filterom.
- Nošenje pokrivala za glavu. Mehanička zaštita kose u obliku kape, šešira i marama. Osim što će spriječiti da vam sunce smeta za oči, zaštiti će i vašu kosu od štetnih sunčevih zraka. Ako ste si nabavili svoj poželjni modni dodatak osigurajte da vam je kosa uvijek potpuno pokrivena s njim. Iz tog razloga za osobe koje imaju dužu kosu preporučljivo da ju skupe u punđu.
- Njega kose. U ljetnim mjesecima se želimo odmoriti i opustiti pa redovito zanemarujemo njegu kose. Želimo da naša kosa “diše” i bude što prirodnija. No, ljeti se posebno preporučuje redovita njega kose. Nakon kupanja u moru ili pranja, obilno nanesite masku za kosu. Ako nemate kraj sebe masku, može poslužiti i regenerator. Bitno je da joj vratite hidrataciju. Ako ste često izloženi suncu, koristite balzame i regeneratore koji se ne ispiru. Oni će ostaviti vašu kosu u mekanom stanju tijekom dana. Potrebno je obratiti pozornost i kakav šampon koristite. Ljeti kosu peremo češće nego ostatak godine, pa se preporučuje upotreba što blažih i prirodnih šampona.
2. ZAŠTITA KOSE OD HLADNOĆE
Zima, kao i ljeto, može štetno djelovati na našu kosu, posebno kada se temperature spuste ispod nule. Osim ekstremno hladnih uvjeta, ono što na kosu štetno utječe je česti boravak u suhim prostorijama s centralnim grijanjem koje može izvući vlagu iz nje. Posljedica toga je suha i beživotna kosa koja puca.
Kako bismo zimi svoju kosu održali zdravom i lijepom poželjno je pridržavati se sljedećih savjeta:
- Nošenje kapa i šalova. Mnogi izbjegavaju kape, jer misle da će im one pokvariti frizuru ili ubrzati mašćenje kose. Osim što stavljanje toplih kapa štiti vaše zdravlje, kosu štiti od snijega i hladnoće. Kapom ćete zaštiti tjeme kose, a šalom vrhove. Ako ste primijetili da vam je kosa naelektrizirana, izbjegavajte nošenje kapa i šalova od sintetike.
- Njega kose. Zimi je preporučeno prati kosu što rjeđe, najviše do tri puta tjedno. Tako ćete ju zaštititi od isušivanja. Često pranje kose uzrokuje uklanjanje prirodnih ulja koja štite vlas. Kod pranja koristite hidratantne šampone. Što češće koristite maske i regeneratore za kosu kako bi spriječili isušivanje. Poželjno je jednom mjesečno napraviti dubinsku ishranu kose. To možete napraviti u nekom od profesionalnih salona. Ako niste u mogućnosti posjećivati salone, možete sami napraviti masku kod kuće.
- Koristite samo prirodne proizvode za kosu. Ukoliko ne možete ili ne znate kako, pročitajte kako prepoznati 100% prirodne proizvode. Potrebno je iz upotrebe izbaciti agresivne sprejeve i gelove za kosu na bazi alkohola. Oni utječu na gubitak vlage iz kose.
- Nabavite ovlaživač zraka. Zimi najviše vremena provodimo u zatvorenim, grijanim prostorijama. Takve prostoriju isušuju našu kosu. Ako si možete priuštiti ovlaživač zraka svakako ga nabavite. On će spriječiti pojavljivanje nestašnih dlaka na vašoj glavi koje nekontrolirano strše. Kako bi vam boravak u zatvorenim prostorima tijekom dugih, zimskih mjeseci bio što ugodniji nabavite eterično ulje kadulje. Ovo ulje će vam poslužiti za mirisno oplemenjivanje prostora i štitit će vas od gripa i prehlada jer dezinficira prostor svojim jakim antibakterijskim i antivirusnim djelovanjem. Možete ga koristiti pomoću difuzera ili aroma lampica.
- Dobro osušena kosa. Prije svakog odlaska na hladnoću pobrinite se da je vaša kosa skroz osušena. Mokra kosa i hladan zrak su loša kombinacija. Hladan zrak lomi i oštećuje mokre vlasi. Bitno je pridržavati se ovog savjeta i kako bi očuvali zdravlje tokom zime.
3. ZAŠTITA KOSE OD TOPLINE
Ako često koristite peglu za kosu ili figaro, sigurno ste primijetili razliku u kvaliteti vaše kose. Kosa postaje suha i lomljiva. Čak i ako ne prakticirate navedene uređaje, sigurno redovito koristite fen za kosu kako bi ubrzali proces sušenja. Bitno je kvalitetno zaštiti kosu prije upotrebe ovih uređaja. Pročitajte koji su to najbolji proizvodi za zaštitu kose od topline.
4. ZAŠTITA OFARBANE KOSE
Nema boljeg osjećaja od svježe ofarbane, nove boje kose. U prvim danima naša boja kose izgleda prekrasno, a kosa preporođeno. Iako je većina boja za kosu koje se prodaju na tržištu namijenjeno da se što duže zadrže na kosi, postoje brojne prijetnje koje mogu izblijediti vašu novu boju.
Evo nekoliko savjeta kako što drže zadržati željenu boju kose, a da pritom kosa ostane njegovana i zdrava.
- Korištenje odgovarajućeg šampona. Ako ste odlučili da ofarbana kosa bude dio vašeg imidža, bitno je koristiti pravilan šampon kojim ćete ju prati. Važno je da izbjegavate šampone koji su namijenjeni uklanjanju peruti. Ovaj šampon djeluje abrazivno na tjeme i na vlas kose, pa time može uništiti nanesenu boju. U trgovini potražite šampon za farbanu kosu, jer su blagi prema kosi.
- Njega kose. Njega kose je preporučljiva u svim njenim fazama, a posebno kada je ofarbana. Redovito posegnite za maskom za kosu ili regeneratorom. Nanesite ih u nešto većoj količini nego što to inače radite. Svakoj vlasi kose pružite potrebnu njegu kako bi boja ostala sjajna.
- Izbjegavanje izlaganja kose visokim temperaturama. Bilo da se radi o suncu, toplinskim uređajima ili vrućoj vodi bitno je da kosu zaštite od visokih temperatura. Kosa postaje lomljiva od pretjeranog izlaganja suncu. Toplinski uređaji koje koristimo kod stiliziranja kose mogu oštetiti vlasi. Ovo se posebno odnosi na peglu i figaro. Toplina otvara kosu zbog čega brzo dolazi do ispiranja pigmenta iz boje za kosu. Sličnu štetu vlasima radi i vruća voda, pa je preporučeno ispirati kosu mlakom vodom ili najhladnijom koju možete podnijeti.
- Izbjegavanje bazena. Klor smanjuje vijek trajanja ofarbane kose zato što isušuje vlasi i mijenja boju pigmenta. Potrebno je izbjegavati kupanje u bazenu dva tjedna prije i nakon farbanja kose. Ako ne možete odoljeti kupanju u bazenu pri prvim vrućim danima, koristite kapu za plivanje ili drugačije tempirajte farbanje kose.
5. ZAŠTITA KOSE OD VLAGE
Koliko puta vam se dogodilo da vam vlaga u zraku uništi frizuru i oblik kose? Nakon mnogo vremena provedenih u uređivanju kose prvih nekoliko minuta provedenih na vlažnom zraku sve promijeni. Vaša oblikovana kosa se u nekoliko minuta pretvorila u neurednu.
U nastavku slijede savjeti kako spriječiti da vam vlaga pokvari frizuru.
- Osiguravanje potrebne vlage kosi. Razlog zašto naša kosa privlači vlagu iz okoliša je taj što smo joj sami uskratili potrebnu vlagu i hidrataciju. Kada je kosa suha i dehidrirana tada “popije” vlagu iz atmosfere. Zato je obavezno korištenje regeneratora. Potrebno je obratiti pažnju i kakav tip kose imate. Ako je vaša kosa kovrčava, čvrsta i jaka potreban joj je intenzivniji tretman kojem je uloga vratiti izgubljenu vlagu i dodati određeni stupanj masnoće u vlasište. Ako je vaša kosa tanja, potreban je samo hidratantni balzam. Protiv kovrčanja kose najpouzdaniji su se pokazali leave-in regeneratori.
- Korištenje laka za kosu. Iako je lak za kosu potrebno izbjegavati jer je on isušuje, svakako se preporučuje koristiti ga kada zrak vani postane vlažan. Lak za kosu djeluje kao zaštitni sloj koji sprječava dubinsko prodiranje vlage. Tako sprječava da se kosa “podigne” u doticaju s vlagom. Ako želite sačuvati svoju sređenu frizuru na glavi, svakako nabavite lak za kosu.
- Anti-frizz sprej. Ovakvi sprejevi su namijenjeni isključivo da zaštite kosu od vlage. Dugo se koriste u tropskim zemljama gdje su velike količine vlage u zraku tijekom cijele godine. Ovaj sprej “omota” svaku dlaku tankim, nevidljivim slojem. Najbolje ga je nanijeti na vlažnu, opranu kosu te će na taj način sačuvati vaš željeni oblik kose.
Naučili smo koje su najčešće prijetnje za našu kosu i na koje se sve načine možemo boriti kako bi osigurali najbolju zaštitu kose. Koje metode su vama najviše pomogle? Ako neke metode koje su vama pomogle nismo pokrili, napišite nam ih u komentarima pa ćemo ih nadopisati.
Nemojte nam samo vjerovati na riječ, pogledajte što naši kupci govore…