Ljeto je najopuštenije godišnje doba, ne samo jer nam nosi dugi godišnji odmor, već i zato što je toplo, sunčano, vedro i zabavno. Šetanje u tankoj odjeći, kupanje, sunčanje, bezbrižnost i opuštanje prvo je što nam padne na pamet kada pomislimo na ljeto. Ovo godišnje doba nosi i neke neugodnosti, poput komaraca, sunčevih opeklina, nezgoda u moru, ali toga se niti ne sjetimo pri pomisli na ljetne radosti. Ipak, za vrijeme sunčanih ljetnih dana ipak valja pripaziti na sebe, a posebno na kožu koja nas štiti od tih ekstremnih vanjskih utjecaja.
Koža je za vrijeme ljetnih vrućina najviše izložena direktnom djelovanju sunca i topline. Briga o koži znači brigu o cijelom tijelu, stoga vam donosimo nekoliko osnovnih savjeta kako se pobrinuti o svojoj koži tijekom ljeta, bili na moru ili ne.

Hidratizacija kože
Hidratizacija kože, kao i hidratizacija cijelog tijela, najvažnija je stvar koju morate činiti u vrijeme toplih dana. Koža se tijekom ljeta isušuje od mora, sunca, klora iz bazenske vode i vrućine. Nakon kupanja u moru ili bazenu, obavezno se istuširajte običnom vodom, kako bi sa sebe isprali sol ili klor. Nakon toga, preporučuje se kožu tijela ili bar lica, namazati hidratantnom kremom. Ova krema neće mastiti vaše lice, ali će mu dati sve potrebne hranjive sastojke kako bi ostalo svježe i elastično. Tako nahranjena koža bit će spremna za daljnje izlaganje suncu i vrućini.
Zaštita prije izlaganja suncu
Prije nego izađete na sunce, sve izložene dijelove tijela trebali bi namazati kremom za sunčanje, tj. kremom s nekim zaštitnim faktorom. Što je sunce jače, zaštitni faktor trebao bi biti veći, pogotovo ako imate blijedu put ili osjetljivu kožu. Poput djece, trebali biste koristiti kreme sa zaštitnim faktorom većim od 30.
Negativno djelovanje sunčevih slobodnih radikala ublažit će i kreme koje sadrže vitamine A, C i E, te one s mineralima bakra, cinka, selena i koenzimom Q10. Ovi spojevi ojačat će krvne žile i kaplare u koži te tako spriječiti nastajanje bora, mrlja od sunca i spriječiti isušivanje kože.
Lice bi prije sunčanja trebali posebno zaštititi, mažući ga kremama sa zaštitnim faktorom namijenjenima baš licu. Koža lica je osjetljivija od ostale pa su kreme za tijelo obično previše masne za lice. Zbog toga često začepljuju pore nakon čega lice reagira pojavom prištića. Kako bi se to spriječilo, trebalo bi koristiti lagane, hidratantne kreme sa zaštitnim faktorom protiv UVA i UVB zračenja.
Zaštita nakon izlaganja suncu
Baš kao što ste se pobrinuli za svoju kožu prije izlaganja suncu, trebali biste se za nju pobrinuti i nakon. Njega nakon sunčanja izuzetno je važna za zdravlje vaše kože. Nakon sunčanja preporučuje se kožu namazati aloa verom, koja će hidratizirati kožu, ohladiti je i ublažiti djelovanje sunčevih zraka, koje često mogu dovesti i do blagih opeklina na koži.
Osim aloe verom, kožu nakon sunčanja možete mazati i posebnim kremama namijenjenim baš za ovakvu upotrebu jer one sadrže sve hranjive i blagotvorne sastojke koje vaša koža treba.
Zaštita od znoja
Znojenje je normalna tjelesna reakcija na vrućinu. Na ovaj način tijelo se hladi i sprječava pregrijavanje tj. temperaturni šok od vrućine. Ipak, pojačano znojenje može dovesti do niza komplikacija. Neugodan miris najmanji je problem, a oni malo veći su alergije i gljivične infekcije. Njima smo posebno izloženi kada smo neprestano znojni. Kako bismo izbjegli ovakve infekcije ili reakciju kože u obliku alergije, najbolje je dati koži da što više „diše“, pa znoj, čak ako je i obilan, neće izazvati negativne reakcije.
Kako bismo to postigli, potrebno je nositi široku i laganu odjeću, po mogućnosti od prirodnih materijala. Odjeća može prekrivati veći dio tijela, što je čak i poželjeno jer tako štiti i od sunca, ali ona mora biti prozračna. Tako znoj koje je materijal upio neće ostajati na koži i male su mogućnosti da će izazvati infekcije ili alergije.
Baš kao što se ljeti preporučuje lagana odjeća, tako se preporučuje i lagana šminka. Ona neće začepiti pore na licu i dopustit će mu da se znoji koliko treba. Ljeti je najbolje na lice nanijeti samo zaštitnu kremu koja će mu pružiti njegu, a make-up ostaviti za hladnije dane.
Kao i tešku šminku, ljeti treba izbaciti i teške parfeme. Oni nikome ne prijaju za vrijeme velikih vrućina, ni onima koji ih nose, ni njihovoj okolini. Svježe mirisne vodice bit će dovoljne. Iako smo ljeti skloni koristiti jake, antiperspirant dezodoranse koje smanjuju znojenje pod pazuhom, pametnije je koristiti one na biljnoj bazi, od kojih se pore neće posve začepiti. Također pokušajte koristiti one dezodoranse koje ne sadrže alkohol kako ne bi dodatno iritirao vašu kožu.
Zaštita od insekata
Insekti su možda najiritantniji, ali u svakom slučaju i nezaobilazni dio ljeta. Uz krpelje, ose i ostale „prijetnje“ našem organizmu, najbrojniji su ipak komarci, bez čijih ugriza ljeto ne može proći. Najčešće posljedice njihova ugriza samo su blago crvenilo i malo neugodan svrab. Ipak, neki ljudi imaju jače reakcije na ubode kako komaraca tako i ostalih insekata. U tom slučaju najbolje se obratiti liječniku. Za sve ostale tu su kreme koje se mogu nabaviti u svakoj ljekarni, a koje ublažavaju svrab i otoke na koži. Pobrinite se da imate takvu kremu uza sebe, da bude prava pomoć nakon uboda.
A ubodi se mogu spriječiti preventivnim mazanjem ili špricanjem sredstvima protiv komaraca, naravno, onima namjenjenima koži. Osim već poznatih sredstava, postoje i prirodni pripravci koji štite kožu od uboda ovih krvopija. Jedan od njih je češnjak, a uz njega su to i citronela, menta, matičnjak, ružmarin, lavanda i kadulja. Mirisne esencije poput, na primjer, eteričnog ulja kadulje, namazane na kožu odbiti će komarce, a vi ćete od njih lijepo mirisati.
Uz sve ove savjete nikako ne zaboravite piti puno tekuće, pogotovo obične vode. Ne zaboravite da tijelo najprije treba hidratizirati iznutra, gdje se ljepota i nalazi.