Apsces zuba, poznat i pod nazivom granulom, tegoba je zubnog mesa. Nastaje kad se, uslijed oboljenja zuba, bakterijska infekcija proširi na unutarnji dio zuba i zubno meso, zbog čega se u tkivu oko vrha korijena i početka čeljusti stvori upala i gnojni džep.
Bolest se najčešće javi kad se puknuti zub ili zub s karijesom ne liječi, pa srčika u kanalu zuba počne trunuti. Jedan od produkta raspada su toksične tvari koje, s bakterijskom infekcijom, inficiraju zubno meso i čeljust. Apsces je znak da zub odumire i ako se raširi, može stvoriti ozbiljnu infekciju. Ne samo da dovodi do upale zubnog mesa i čeljusti, nego se bakterijska infekcija može proširiti i na krv.

Uzroci apscesa zuba
Uzrok apscesa zuba je bakterijska infekcija zubne pulpe, odnosno unutarnjeg dijela zuba u kojem su živci i krvne žile, zbog čega je on mekši od zubne cakline. Upravo zbog toga, brže se raspada i trune. Ako zub pukne ili se pokvari toliko da dio zubne cakline propadne, bakterije će imati izravan prolaz do pulpe, zbog čega će ona početi propadati, a infekcija se širiti do korijena zuba i zubnog mesa.
Infekcija će također izazvati upalu i ako se ona ne počne liječiti, doći će do stvaranja gnoja, otekline i gnojnog džepa na vrhu korijena zuba. Taj džep zovemo apscesom i mora se što prije sanirati i liječiti, kako ne bi izazvao daljnje, puno teže tegobe.
Simptomi apscesa zuba
Prvi simptom apscesa zuba je osjetljivost zuba na toplo ili hladno te oštra bol pri zagrizu i žvakanju. Ako se tada ništa ne učini, bol će se javljati i neovisno o jelu ili zagrizu te s vremenom postati jaka i pulsirajuća. To je znak da je upala uznapredovala i da se zub počeo gnojiti. Ako vrećica gnoja pukne, on se iscijedi u usta, uz neugodan okus, ali istovremeno bol malo popusti.
Ako ni tada ne posjetite zubara, upala će se širiti. Zahvatit će zubno meso i čeljust, koji će također boljeti. Nekada od upale otekne obraz, a nekada i žlijezde u vratu. Kod jakih upala, mogu se javiti i simptomi groznice (što je znak jake bakterijske infekcije), a jedan od glavnih je povišena tjelesna temperatura. Trovanje krvi sljedeće je što se događa ako se infekcija ne počne liječiti. Zub u međuvremenu posve propadne i potrebno ga je vaditi.
Liječenje zubnog apscesa
Zubni apsces mora se liječiti posjetom zubaru, koji će zub otvoriti i ispustiti gnoj, a onda i liječiti upalu antibioticima. Ipak, ako ne možete odmah potražiti stručnu pomoć, prirodnim preparatima možete pripomoći pucanju apscesa i ispuštanju gnoja, a onda i ublažavanju upale te samih bolova. Nakon posjeta zubaru, istim preparatima može ubrzati zacjeljivanje zubnog mesa. Ponavljamo, ovo je samo prva pomoć za kojom možete posegnuti dok ne dođete do one stručne.
Prije svega, jake bolove možete ublažiti analgeticima. Nakon toga preporučuje se ispirati usnu šupljinu slanom vodom, koja neće samo dezinficirati zubno meso i mjesto upale, nego i potaknuti pucanje apscesa.
U smirivanju upale, a time i smanjenju boli, pomoći će i esencijalna ulja s antibakterijskim učinkom, kao što su ulje čajevca, ulje klinčića i ulje divljeg origana, koje je prije primjene dobro pomiješati s kokosovim uljem jer ono također ima jak učinak protiv bakterija. Bolno mjesto možete obložiti usitnjenim đumbirom, metvicom ili češnjakom, jer i oni imaju jako antibakterijsko djelovanje.
Ublažavanje apscesa ljekovitom kaduljom
Ljekovita kadulja još je jedna biljka koja će odlično djelovati za smanjenje upale i bole uzrokovane zubnim apscesom. Ima jako antibakterijsko djelovanje [37,38] i posebno je učinkovita za suzbijanje infekcije u usnoj šupljini. Kadulja ima jak inhibicijski učinak na širenje bakterija koje rastu na karijesima, posebno na bakterije Streptococcus mutans, Lactobacillus rhamnosus i Actinomyces viscosus. Upravo zato ima i jak protuupalni učinak [43,44,45,46,47,48]. Flavonoidi iz ove biljke smanjuju upalu i time potiču analgetski učinak [6,7], koji još i bolje djeluje na tikvo usne šupljine, odnosno na zubno meso.
Ljekovitost kadulje možete iskoristiti primjenom čaja od kadulje, eteričnog ulja od kadulje ili hidrolata od kadulje. Mlakim čajem se ispire usna šupljina nekoliko puta dnevno i time se smanjuje bol uzrokovana apscesom, dok se listići iz čaja mogu staviti na oteklinu, što će potaknuti pucanje apscesa i izlijevanje gnoja. Eterično ulje prije primjene treba dobro razrijediti u nekom baznom ulju, poput kokosovog ili maslinovog, pa utrljati na bolno zubno meso. Hidrolat od kadulje blaga je otopina, pa se može direktno špricati na bolno zubno mjesto ili se i njime može ispirati usna šupljina. Preporučujemo ovaj način korištenja ljekovite kadulje.
Hidrolat od kadulje naziva se još i cvjetnom vodicom, a dobiva se destilacijom biljnog materijala i kondenzacijom vodene pare koja u sebi sadrži molekule eteričnog ulja i otopljene biljne komponente. Zbog toga hidrolat zadržava sva svojstva biljke kadulje, od mirisa i okusa do njene ljekovitosti. Može značajno pomoći kod suzbijanja upale i smanjenja boli uzrokovane apscesom zuba, što će biti od velike pomoći prije nego dobijete liječničku pomoć, a nakon nje, redovitom upotrebom pospješit će zacjeljenje oštećenog zubnog mesa.
Salvia proizvodi od kadulje
Kliničke studije pokazale su učinak i primjenu kadulje u rješavanju mnogih zdravstvenih problema. Zbog kombinacije raznih djelovanja, ljekovita kadulja koristi se kod čitavog niza bolesti i poremećaja.
100% prirodni proizvodi – bez dodatka ikakvih aditiva i konzervansa. Sadrže samo otopljene biljne komponente ljekovite kadulje.
Savršena kombinacija klime, specifičnih vrsta tla i krškog kamena – koristimo samo biljke iz Nacionalnog parka Kornati.
Izuzetno pozitivne povratne informacije kupaca. Pogledajte ih u nastavku!

Hidrolate dodatno stabiliziramo mikrofiltracijom – čime dobivamo siguran i dugotrajan proizvod.
Širok spektar djelovanja u liječenju mnogih zdravstvenih tegoba i problema.
Imamo potrebne zdravstvene potvrde i analize, a hidrolati su dermatološki ispitani.
Odaberite pakiranje ili nastavite čitati recenzije kupaca
Nemojte nam samo vjerovati na riječ, pogledajte što naši kupci govore…