Bubrežni kamenci vrlo su neugodna tegoba koja svakog čovjeka pogodi barem jednom u životu. Nekada se formiraju manji, pa ih izbacimo iz organizma bez velikih komplikacija, a nekada mogu izazvati vrlo bolne nuspojave i ne mogu se ukloniti bez pomoći liječnika. Kamenci su jedna od najčešćih tegoba koje pogađaju urinarni trakt i skloniji su im muškarci nego žene. Kamenci nastaju taloženjem mineralnih i kiselih soli u bubrezima, bilo kao posljedica nekih drugih zdravstvenih tegoba, primjerice – infekcije urinarnog trakta – ili kao posljedica načina života i prehrane.
Bubrežni kamenac prolaskom kroz mokraćni sustav može izazvati tegobe bilo kojeg dijela urinarnog trakta, ne nužno samog bubrega, ali isto tako može proći kroz sustav bez komplikacija. Ipak, veći kamenci najčešće uzrokuju jaki bol pri izlasku iz trakta, odnosno pri uriniranju. Ovaj bol može se i ublažiti i to ne isključivo lijekovima.

Uzroci nastanka bubrežnih kamenaca
Prvi uzrok nastanka bubrežnog kamenca su prehrana i prehrambene navike. Unosom previše soli i namirnica koje sadrže oksalate, kalcij i druge minerale, možete povećati taloženje minerala u tijelu i nastanak kamenca. Prevelika konzumacija mesa, fruktoze i rafiniranih šećera također pridonosi njegovom formiranju, kao i premali unos vode u organizam, jer dehidracija je još jedan česti uzrok.
Na nastanak kamenca utječe i genetika, odnosno sklonost ovom oboljenju s obzirom na obiteljsku povijest bolesti. Mogu biti posljednica i drugih bolesti, pogotovo onih zbog kojih se mokraća zadržava u bubrezima, oštećuje sluznica mokraćnih organa ili stvara infekcije. Također, mogu biti posljedica anomalije bubrega, ali i nuspojava uzimanja raznih lijekova, pogotovo diuretika i citostatika.
Simptomi bubrežnih kamenaca
Iako je bubrežni kamenac česta pojava, često prolazi bez ikakvih simptoma. To je slučaj kod kamenca manjih od 5 mm. Veći kamenci uzrokuju i veće tegobe, od podnošljivih bolova do onih koji zahtijevaju posjet liječniku ili čak hospitalizaciju. Kamenci veći od 10 mm najčešće ne mogu sami proći kroz mokraćni kanal, pa se mogu ukloniti samo operacijom.
Bol kojeg uzrokuje kamenac pogađa donji dio leđa, a onda se širi i na donji dio trbuha i prepone. Pojavljuje se periodično i u raznim intenzitetima. Značajno se pojačava mokrenjem, kada urin može biti crvene ili čak smeđe boje, što je znak da kamenac iritira stijenke mokraćnog kanala. Kao i kod ostalih problema s mokraćnim sustavom, izaziva nagon za čestim mokrenjem iako nema stvarne potrebe za tim. Veliki bol može uzrokovati i mučninu i povraćanje, a eventualna infekcija potaknuta kamencem i visoku temperaturu, koja može prerasti u zimicu.
Kada kamenac prolazi kroz mokraćni kanal, izaziva bubrežne kolike – snažne bolove koji traju od pola sata do sat vremena i javljaju se u bokovima i između rebara. Bolovi mogu biti toliko snažni da izazivaju mučninu i pretjerano znojenje.
Liječenje bubrežnog kamenca i smanjenje tegobe
Prije svega, napominjemo da kod jake boli, krvi u mokraći, mučnine i visoke temperature, svakako posjetite liječnika. Ako imate blage simptome bubrežnog kamenca, izbacivanje možete učiniti manje neugodnim. Prije svega, bol možete ublažiti paracetamolima ili ibuprofenom, a liječnik vam može pripisati i lijekove koji će opustiti mišiće mokraćovoda, čime ćete kamenac lakše izbaciti.
Sami sebi možete pomoći i na dodatne načine. Najvažnije je da pijete puno vode, kako bi razrijedili mokraću i oslobodili mokraćne puteve čime će kamenac lakše izaći. Pijte najmanje 6 čaša vode dnevno. Mogu vam pomoći i čaj od pirike i kukuruzove svile, dok su za smirenje grčeva dobri i čaj od stolisnika, čaj od šipka i komorača. Za vrijeme grčenja svakako mirujte, a bolove ublažite toplim oblozima.
Smiljem protiv kamenca
Kod izbacivanja kamenca pomoći vam mogu i proizvodi od smilja, poput eteričnog ulja ili hidrolata smilja. Smilje dokazano utječe na čišćenje organizma [18,52,58], pospješuje izlučivanje urina jer djeluje kao diuretik [13,70], te time pomaže i kod izbacivanja bubrežnog kamenca [70]. U slučaju da vam je kamenac uzrokovao upalu, smilje može pomoći u ublažavanju simptoma jer sadrži ketone i flavonoide koji pridonose njenom smanjenju. Studije su pokazale da ono ima snažno inhibicijsko djelovanje prema medijatorima koji potiču upalu, kao i prema upalnim enzimima.
Ako ste skloni ovoj tegobi, pripazite na prehranu i neke životne navike kako bi uopće spriječili njeno nastajanje. Jedite namirnice bogate kalcijem, magnezijem, kalijem i vitaminom D, a izbjegavajte one koje sadrže kalcijev oksalat, kao što su cikla, celer, peršin, špinat, blitva, jagode, čokolada i čajevi, te one koje sadrže purin, kao što su crveno meso, riba, školjke, špinat, cvjetača, grah i žitarice punog zrna.
Nemojte nam samo vjerovati na riječ, pogledajte što naši kupci govore…