Gljivične infekcije mogu se razviti na raznim dijelovima tijela, najčešće na području genitalija, na noktima, stopalima i koži izloženoj znoju, ali nekada se mogu razviti i na jeziku, odnosno u ustima. Gljivica koja je u najvećem broju slučajeva odgovorna za infekciju u ustima je Candida albicans – vrsta koja inače nije patogena za ljudski organizam, što znači da se prirodno nalazi u čovjekovom probavnom i spolno-mokraćnom sustavu (pogotovo kod žena), ali i u ustima; problem nastaje kad se počne nekontrolirano množiti i uzrokovati tegobe.
Pretjerani rast gljivica u ustima najčešće se prvo primijeti po bijelom jeziku. Infekcija može buknuti vrlo brzo, a najčešći joj je okidač nagli pad imuniteta. Ali može je uzrokovati još niz faktora – od pojačanog stresa, do nekih zdravstvenih tegoba.
Iako od infekcije ove vrste mogu oboljeti svi, najugroženije skupine su novorođenčad, jer se candidom mogu zaraziti od majke pri porodu, zatim stariji ljudi koji nose zubne proteze i imaju slabi imunitet, te sve ostale skupne s oslabljenim imunitetom, bilo zbog drugih bolesti, infekcija, manjka nutrijenata u prehrani ili primjena nekih lijekova.

Uzroci gljivične infekcije u ustima
Kao što smo rekli, glavni razlog je nagli pad imuniteta, nakon čega gljivice koje se prirodno nalaze u ustima, počnu bujati. Ista stvar događa se i s infekcijom u genitalnim predjelima ili na koži – pitanje je organizma gdje će infekcija buknuti. Na infekciju u ustima mogu utjecati i drugi faktori, na primjer, bakterija se u usta može prenijeti iz genitalnog područja spolnim odnosom.
Vrlo čest uzrok je i primjena antibiotika. Ako se koriste često ili su jaki, mogu poremetiti ravnotežu flore u tijelu. Ovo je česta nuspojava terapije antibioticima, pogotovo ako se pri tome ne uzimaju i probiotici ili barem kulture jogurta koje imaju probiotično djelovanje.
Nekad na rast gljivica utječe loša prehrana, pogotovo ako konzumiramo puno šećera, mliječnih proizvoda i ugljikohidrata, koji povoljno utječu na njihovo razmnožavanje. Premali unos vitamina, minerala i drugih nutrijenata također mogu biti razlog infekcije, pogotovo jer to utječe i na pad imuniteta. Pretjerana konzumacija alkohola, opijata i cigareta, još je jedan čest uzročnik, baš kao i pretjerano uzimanje hormona.
Hormonalni poremećaji također su okidači ove tegobe, a najčešći su dijabetes, Addisonova bolest i Cushingov sindrom. Razvoj gljivica može biti i posljedica manjka oralne higijene, pogotovo ako nosite proteze, umjetna zubala i slična pomagala.
Simptomi gljivične infekcije u ustima
Glavni i najčešći simptom ove tegobe su bijele naslage na jeziku, koje mogu postati i siraste. Ako se infekcija proširi, s jezika mogu prijeći na cijela usta, a ako se ne liječi, sluznica i jezik mogu se upaliti, što će dovesti do crvenila, žarenja usne šupljine i suhoće sluznice. Može se javiti i bol prilikom gutanja, a nakon nekog vremena i gubitak okusa.
Teža infekcija može dovesti i do stvaranja upalnih mrlja na sluznici obraza te crvenilo na desnima. Mogu se stvoriti i čirevi u ustima, što će dovesti do teškoća u žvakanju, gutanju, a s vremenom i u govoru. Ako sve ove simptome počne pratiti i groznica, onda je riječ o upali zbog koje svakako trebate potražiti liječniku pomoć što je prije moguće.
Liječenje gljivične infekcije u ustima
Gljivične infekcije se u svakom slučaju, pa tako i ako nastanu u ustima, liječe antimikoticima. Lijekovi se najprije primjenjuj lokalno, a ako se to ne pokaže učinkovitim ili se zaraza proširi na krvotok, onda oralnim lijekovima koji djeluju na cijeli organizam. Liječenje antifungalnim lijekovima bit će učinkovito ako se pri tom usvoje i neke zdrave životne navike, vezane pogotovo uz optimalnu prehranu. Preporučuje se i izbacivanje poroka, poput pušenja i konzumacije alkohola, te primjenom redovite i detaljnije oralne higijene.
Gljivične infekcije se u svojim početnim stadijima mogu vrlo učinkovito liječiti i prirodnim pripravcima. Najčešće se koristi otopina sode bikarbone, koja zbog svog lužnatog sastava, ubija gljivice i sprječava da se dalje razmnožavaju. Gljivice se mogu učinkovito uništiti i grgljanjem jabučnog octa te mazanjem zahvaćenih područja maslinovim uljem. Pripravci od češnjaka također imaju učinkovito djelovanje, jer češnjak je poznat po svom antimikotikom i antibakterijskom djelovanju.
Na smanjenje infekcije gljivica u usnoj šupljini vrlo učinkovito djeluju i pripravci od kadulje. Kadulja ima jako antifungalno djelovanje [39,40,49], pogotovo protiv gljivica kandide, odnosno Candide Albicans. Na njeno suzbijanje ne djeluje samo jedan spoj u ovoj biljci, već kombinacija njih nekoliko. Kadulja ima preko 60 ljekovitih spojeva od kojih neki ne samo da djeluju kao antimikotici, nego i protuupalno [43,44,45,46,47,48]. Redovitom primjenom smanjit će se i ostale nuspojave ove tegobe, kao što su upala sluznice i desni te smanjenje ranica i čireva. Kadulja će pomoći u njihovom bržem zalječenju i smanjenju boli kod žvakanja i gutanja.
Kadulja se može primijeniti u obliku čaja ili hidrolata. Hidrolat je blag, ali vrlo ljekovit preparat. Nastaje destilacijom biljnog preparata i kondenzacijom vodene pare koja u sebi sadrži molekule eteričnog ulja. U njemu se zadržavaju sva svojstva biljke, među kojima je i terapeutski učinak. Budući da je blag, hidrolat se može primjenjivati direktno u usta. Može se našpricati ili grgljati, a budući da je posve prirodan proizvod i ne sadrži ni alkohol ni aditive, može se koristiti često i svakodnevno, bez opasnosti od nuspojava ili predoziranja.
Gljivice u usnoj šupljini i na jeziku najbolje je početi odmah liječiti, dok se ne razviju u puno težu i opasniju tegobu. Pokušajte najprije s prirodnim preparatima koji neće izazivati dodatne nuspojave.
Salvia proizvodi od kadulje
Kliničke studije pokazale su učinak i primjenu kadulje u rješavanju mnogih zdravstvenih problema. Zbog kombinacije raznih djelovanja, ljekovita kadulja koristi se kod čitavog niza bolesti i poremećaja.
100% prirodni proizvodi – bez dodatka ikakvih aditiva i konzervansa. Sadrže samo otopljene biljne komponente ljekovite kadulje.
Savršena kombinacija klime, specifičnih vrsta tla i krškog kamena – koristimo samo biljke iz Nacionalnog parka Kornati.
Izuzetno pozitivne povratne informacije kupaca. Pogledajte ih u nastavku!

Hidrolate dodatno stabiliziramo mikrofiltracijom – čime dobivamo siguran i dugotrajan proizvod.
Širok spektar djelovanja u liječenju mnogih zdravstvenih tegoba i problema.
Imamo potrebne zdravstvene potvrde i analize, a hidrolati su dermatološki ispitani.
Odaberite pakiranje ili nastavite čitati recenzije kupaca
Nemojte nam samo vjerovati na riječ, pogledajte što naši kupci govore…