Gljivične infekcije jako su neugodna pojava, bez obzira gdje se pojavile. I dok je gljivice na noktima najteže iskorijeniti, fizički su najneugodnije ipak one koje se pojave na koži. Od dermatofitije – gljivične infekcije– koža ne samo da postane crvena, nego i neugodno svrbi. Infekcija se može zaraditi iz okoliša, kontaktom sa zaraženom osobom, poremećajem flore same kože uslijed pada imuniteta ili sličnog negativnog stanja organizma ili dugotrajnim bivanjem u uvjetima povoljnim za razvoj gljivica, što su prije svega vlažnost i toplina.
Dermatofiti – mikroorganizmi koji uzrokuju gljivičnu infekciju kože, mogu zaraziti osobu dolazeći od drugog čovjeka, od životinje ili iz zemlje. Infekcije kože ovog tipa uglavnom su lokalne i akutne, a na druge dijelove tijela mogu se širiti samo zanemarivanjem problema i prijenosom, na primjer, češanjem inficiranog dijela, pa prenošenjem na zdravi dio kože.

Uzroci i simptomi gljivične infekcije kože
Glavni uzročnik gljivične infekcije na koži je izlaganje dijelova tijela uvjetima podobnim za razvoj gljivica, kao što je, na primjer, dugotrajno nošenje neprozračnih cipela. U takvim uvjetima noga se jako znoji, što stvara vlažnost i toplinu – optimalne uvjete za razmnožavanje gljivica. Drugi česti uzročnik je poremećaj flore kože, odnosno bujanje gljivica zbog stanja u organizmu, primjerice uslijed previsoke razine šećera u krvi ili niskog imuniteta. Infekcija se može dobiti i nakon kontakta s drugom zaraženom osobom. To se može dogoditi izravnim, ali i neizravnim kontaktom, na primjer koristeći iste ručnike, krpe ili odjeću kao i zaražena osoba.
Simptomi koji se počnu javljati na koži najprije su svrbež, zatim crvenilo, a ako se infekcija pogorša, upalno stanje kože. Ono se ispoljava kao peckanje kože, ljuštenje, a u težim slučajevima i nastanak gnojnih mjehurića.
Liječenje gljivičnih infekcija kože
Koža se od gljivičnih infekcija liječi antimikoticima i to najmanje tri tjedna, iako najčešće i duže. Uz liječenje ovom vrstom lijekova, potrebno je pridržavati se nekih savjeta kako bi se spriječilo daljnje razmnožavanje gljivica i kako se infekcija ne bi i pogoršavala. Vrlo je važno redovito mijenjati odjeću i ručnike te često prati inficirano područje vodom i eventualno blagim sapunima. Uz lijekove propisane od liječnika dobro je koristiti i prirodne preparate koji će ublažiti simptome infekcije te smanjiti njeno širenje, ali i onemogućiti daljnje razmnožavanje gljivica.
Prirodni preparati za liječenje gljivične infekcije na koži
Gljivice se najčešće liječe upotrebom ljekovitih eteričnih ulja. Najpoznatije ulje za ovu namjenu je ulje čajevca, koji se koristi ne samo za liječenje kože, nego i noktiju, vlasišta te za uklanjanje gljivica i pljesni sa zidova i namještaja. Čajevac sprječava razmnožavanje velikog broja uzročnika gljivičnih infekcija i uz to je antiseptik. Budući da je jak, ne smije se izravno nanositi na kožu, već se prije toga mora razrijediti nekim drugim, blažim uljem – za ovu namjenu najbolje uljem gospine trave.
Jaka antimikotična svojstva ima ulje timijana, koje se miješa s eteričnim ulje majčine dušice. Koristi se često ne samo jer je učinkovitu u borbi protiv gljivica, nego je i jedno od najjeftinijih i najdostupnijih ulja. Prije korištenja miješa se s nekim bazičnim uljem, najbolje onim od makadamije i tako se dva puta dnevno maže na oboljela područja.
Ulje divljeg origana poznato je kao jako antibakterijsko sredstvo, ali uz to ima i jaka antimikotička svojstva. Miješati ga je najbolje s maslinovim ili bademovim uljem i nekoliko puta dnevno nanositi na zaraženo mjesto. Jednako se koristi i ulje paprene metvice, koja također ubija čak 11 vrsta gljivica koje napadaju kožu.
Smiljem protiv gljivične infekcije kože
Još jedna biljka koja je izuzetno učinkovita u borbi protiv gljivičnih infekcija je smilje. Ono ima jako antifungalno djelovanje [16,29] i ne samo da je odlično za borbu protiv infekcije nego i ublažava neugodne simptome što se javljaju na koži kao posljedica. Prije svega smanjuje iritaciju na koži [60,61,65,66], a time i svrbež, a onda pomaže i u zacjeljivanju rana [50,66,68] koje se mogu javiti uslijed oboljenja. Uz sve to smiruje i kožne upale. Na upale djeluju flavonoidi iz biljke, koji kao poznati antioksidansi, imaju i regenerirajuće djelovanje [13,21,28,48].
Smilje možete koristiti kao eterično ulje, koje prije upotrebe treba razrijediti nekim baznim uljem ili ga možete direktno nanositi na kožu u obliku hidrolata. Hidrolat od smilja kondenzirana je vodena para koja u sebi sadrži molekule eteričnog ulja, sa svim njegovim biljnim komponentama. Tako zadržava specifičan miris, okus i ljekovita svojstva ove biljke. Dobiva se na posve prirodan način i ne sadrži nikakve konzervanse ni alkohol. Budući da je blag, ne mora se razrjeđivati prije primjene na koži i sve što trebate je nekoliko puta dnevno ga poprskati na inficirana područja.
Gljivične infekcije na koži doista su neugodna tegoba, ali uz pomoć prirodnih preparata može se iskorijeniti već u njihovom začetku, tako da ne mora predstavljati veliku prijetnju zdravlju. Važno je samo da rano primijetite tegobu i odmah reagirate!
Salvia proizvodi od smilja
Kliničke studije pokazale su učinak i primjenu kadulje u rješavanju mnogih zdravstvenih problema. Zbog kombinacije raznih djelovanja, smilje koristi se kod čitavog niza bolesti i poremećaja.
100% prirodni proizvodi – bez dodatka ikakvih aditiva i konzervansa. Sadrže samo otopljene biljne komponente smilja.
Savršena kombinacija klime, specifičnih vrsta tla i krškog kamena – koristimo samo biljke iz Nacionalnog parka Kornati.
Izuzetno pozitivne povratne informacije kupaca. Pogledajte ih u nastavku!

Hidrolate dodatno stabiliziramo mikrofiltracijom – čime dobivamo siguran i dugotrajan proizvod.
Širok spektar djelovanja u liječenju mnogih zdravstvenih tegoba i problema.
Imamo potrebne zdravstvene potvrde i analize, a hidrolati su dermatološki ispitani.
Odaberite pakiranje ili nastavite čitati recenzije kupaca
Nemojte nam samo vjerovati na riječ, pogledajte što naši kupci govore…