Menopauza je tjelesna promjena koju prolazi svaka žena koja je imala razdoblje reproduktivne plodnosti. Po definiciji znači postepeni izostanak menstruacije na barem godinu dana, bez obzira na dob žene; ipak, ovim imenom najčešće nazivamo vrijeme u kojem žena posve izgubi menstruaciju, u svojim četrdesetim ili pedesetim godinama, čime prestaje njeno reproduktivno razdoblje. Menopauza se događa nakon što hipofiza prestane proizvoditi hormone koji utječu na reproduktivni ciklus i time zaustavljaju menstruaciju. Uslijed toga, događaju se i druge hormonalne promjene koje imaju razne nuspojave, izazivajući nelagodne simptome.
Upravo je zbog toga menopauza za većinu žena nelagodno razdoblje i nerijetko posežu za raznim načinima kako ga olakšati. Ovo razdoblje za svaku ženu počinje u drugo vrijeme. Čak 8% žena izgubi menstruaciju u kasnim tridesetima ili ranim četrdesetima mogu ući u njega, najčešće izazvano nekakvim psihičkim ili fizičkim stresom. Isto tako, neke žene je ne dožive do kasnih pedesetih.

Razdoblja menopauze
Žene nakon reproduktivnog razdoblja života prolaze tri faze menopauze: predmenopauzu, menopauzu i postmenopauzu. Predmenopauza obično počinje oko četiri godine prije menopauze i to je vrijeme kad tijelo proizvodi manje estrogena, što označava kraj reproduktivnog dijela ženina života. Završava godinu dana prije prave menopauze i to je ona godina bez menstruacije koja mora proći da bi se moglo reći da je nastupila menopauza.
U fazi menopauze jajnici prestaju izlučivati estrogen i njihova funkcija posve prestaje, dok je postmenopauza vrijeme nakon toga, odnosno ono nakon 12 mjeseci bez menstruacije. Svaka od ova tri razdoblja nose sa sobom zdravstvene rizike uzrokovane tjelesnim promjenama.
Simptomi menopauze
Svi stadiji menopauze dolaze sa svojim simptomi, ali budući da hormoni na svaku ženu djeluju drugačije, intenzitet i učestalost simptoma razlikovat će se kod svake žene. Najbolje mjerilo za jačinu simptoma menopauze je jačina simptoma PMS koje je žena osjećala za vrijeme reproduktivnog razdoblja. Jači simptomi u menstrualnom ciklusu (najviše u ovulaciji i PMS-u) te eventualni simptomi postporođajne depresije uglavnom su znak da će i simptomi menopauze biti izraženiji.
A oni započinju u predmenopauzi, kad žena počne osjećati pad libida, smanjenu koncentraciju, simptome depresije, učestalije glavobolje i promjene na koži i kosi, najčešće u obliku stanjivanja i osjetljivosti, te promjene u ponašanju. Na kraju uslijedi izostanak menstruacije i nakon što prođe godina dana bez ponovnog pojavljivanja, može se smatrati da je žena stupila u menopauzu.
Nakon toga slijede simptomi postmenopauze, a najčešće su to napadi vrućine i znojenja (tzv. valunge). Javlja se i manjak koncentracije, nesanica, napadaji glavobolja, manjak ili nestanak spolne želje, suhoća u predjelu vagine i bol kod spolnih odnosa, inkontinencija, sklonost debljanju, epizode depresije, bolovi u kostima i mišićima, bolovi u desnima, bolesti krvnih žila, promjene u osjetilima i promjene u strukturi kože i kose.
Napadi vrućine i znojenja najčešći su simptom koji pogađa do 80% žena. Javlja se najviše tijekom noći, ali i do 30 puta dnevno, a traju desetak minuta. Svi ovi simptomi posljedica su hormonalnih promjena koji onda utječu na psihičko i fizičko zdravlje.
Smanjenje simptoma menopauze
Simptomi menopauze mogu se ublažiti uvođenjem nekih zdravih navika u svakodnevicu. Ovo pomaže da se hormoni izbalansiraju prirodno, umjesto uzimanjem lijekova. Prije svega važno je prilagoditi prehranu. Ona mora biti raznovrsna i bogata zdravim, prirodnim namirnicama, a kako bi imala bolji učinak, treba pojačati onu bogatu kalcijem i vitaminom D. Kalcij će povoljno djelovati na očuvanje zdravlja kostiju i zglobova, a vitamin D na zdravlje kože. Hrana bogata kalcijem su mliječni proizvodi, zeleno lisnato povrće, grah, plava riba, tofu i slične namirnice, dok se vitamin D nalazi u jajima i ribljem ulju. Također, vitamin D u kožu ulazi i preko sunčeve svjetlosti, stoga svakako vrijeme provodite na otvorenom.
U postizanju hormonalnog balansa pomoći će i hrana bogata fitoestrogenom, koji oponaša djelovanje estrogena u tijelu. To je hrana poput soje i tofua, lanenih sjemenki, sjemenki sezama i graha. Uz ovo pijte puno vode i ne jedite lošu, procesuiranu hranu punu aditiva, soli ili šećera. Izbjegavajte i alkohol, kofein i nikotin.
Kako biste održali balans hormona, uvedite u svakodnevicu i fizičku aktivnost. Svakodnevno hodajte, boravite na svježem zraku, vježbajte i održavajte kondiciju. Ovo će pomoći i u regulaciji tjelesne težine, još jednog faktora važnog za ublažavanje simptoma.
Prirodni pripravci za ublažavanje simptoma menopauze
Pomoć možete potražiti i u biljnim pripravcima, pogotovo onima koji sadrže vitamine E i C, beta karoten, cink i selen, polifenole i prirodne izvore fitoestrogena. Jedan od proizvoda koji iznimno dobro djeluje na uspostavljanje ravnoteže hormona je hidrolat od kadulje. Kadulja je biljka koja se tradicionalno koristi za olakšavanje simptoma menopauze i njena učinkovitost dokazana je brojnim kliničkim istraživanjima.
Kadulja je posebno učinkovita kad se primjenjuje u obliku hidrolata, jer to je posve prirodan proizvod koji se dobije destilacijom biljnog materijala i kondenzacijom vodene pare. On u sebi sadrži molekule eteričnog ulja i sva svojstva biljke, što uključuje miris, okus i ljekovitost. Budući da ne sadrži aditive ni alkohol, može se primjenjivati često, bez opasnosti od predoziranja ili nuspojava.
Menopauza može biti vrlo nelagodno razdoblje u kojem žena prolazi kroz teška fizička i psihička stanja. Upravo zato je važno učiniti što možemo da ih olakšamo, a to je najbolje učiniti uvođenjem zdravih navika u svakodnevni život i uz pomoć prirodnih preparata.
Odaberite pakiranje ili nastavite čitati recenzije kupaca
Nemojte nam samo vjerovati na riječ, pogledajte što naši kupci govore…