Povlačenje zubnog mesa česti je problem čak i kod onih koji redovito brinu o higijeni zubi i usne šupljine. Iako samo po sebi ne predstavlja veliki zdravstveni problem, može biti nelagodno, a ako se posve zanemari, dovesti do težih posljedica. Zato se o ovom problemu najbolje pobrinuti u njegovom početnom stadiju i učiniti sve što možemo da mu spriječimo razvoj! Tegoba se može dogoditi svima, bez obzira na dob i spol, a jedino što umanjuje rizik su određene dobre navikle vezane za higijenu zubi.
Oboljelo zubno meso se, osim po njegovoj osjetljivosti, može prepoznati i po crvenilu. Zdravo zubno meso ružičaste je boje i čvrsto i stoji uz zub. Ono ne krvari kod pranja zubi ili čišćenja čačkalicom, te nije osjetljivo na topla ili hladna pića. Osjetljivo zubno meso, sklono krvarenju i upalama, crveno je i počinje se odvajati od zuba, a s vremenom i povlačiti. Evo kako rano prepoznati simptome i što učiniti da bi ih spriječili.

Uzroci povlačenja zubnog mesa
Povlačenje zubnog mesa usko je povezano s upalama desni, a ono s higijenom usne šupljine i nekim bolestima. Iako možda redovito perete zube i brinete o zubnom mesu, možda to ne činite ispravno. Zubno se meso često oštećuje i počne se povlačiti zbog pregrubog četkanja zubi ili četkanja grubom četkicom. Upravo zato se danas preporučuju mekane četkice, od sitnih i gustih vlakana. Pri pranju zubi treba masirati i desne kako bi ostali prokrvljeni, a time i zdravi.
Drugi najčešći uzrok povlačenja zubnog mesa je loša oralna higijena. Pod time ne mislimo samo na dnevno pranje zubi, nego i čišćenje kamenca. Zubni kamenac najviše se taloži na rubnom dijelu zuba, odmah do zubnog mesa, pa s vremenom počinje uzrokovati njegovo povlačenje. Godišnje čišćenje zuba od kamenca kod zubara uvelike će smanjiti ovu tegobu.
Otrovi koje unosimo u organizam pušenjem ili drugim porocima, slabe imunitet, što smanjuje prokrvljenost zubnog mesa i manje stvaranje sline u ustima. Ovo je direktan uzročnik povlačenja zubnog mesa.
Osim životnih navika, uzročnici mogu biti i neke bolesti, poput dijabetesa i autoimunih bolesti. Trudnoća je još jedan česti faktor, zbog promjene hormonalnog balansa, smanjenja nutrijenata u krvi te kiseline kojoj su zubi izloženi, ako žena u trudnoći često povraća.
Simptomi povlačenja zubnog mesa
Prvi simptomi su oni koji ukazuju na upalu zubnog mesa, a to su crvenilo i otečenost. Otečenost se često javlja samo na pojedinim dijelovima, odnosno iznad nekih zubi. Ovo stanje dovodit će do krvarenje za vrijeme pranja zubi, a nekad i spontano, bez pravog uzroka. S vremenom se zubno meso počne odvajati od zuba. Stvaraju se džepovi, koji se nekada mogu napuniti hranom, pa ako zube ne peremo često i detaljno, mogu uzrokovati upalu i stvaranje gnoja. Ovo dovodi i do lošeg zadaha.
Na nekim mjestima, zubno meso povuče se toliko da se vidi vrat zuba. On je veoma osjetljiv stoga se počinje javljati nelagoda i bol kod konzumacije toplih ili hladnih jela i pića, ali i kod onih slatkih. Izloženi vratovi zuba opasnost su i od oboljenja, jer su vrlo meki i ako ih napadne karijes, brzo će se proširiti do korijena. Zato je važno spriječiti povlačenje desni, a ako se već dogodilo, zubar vam izložene vratove može zaštititi stavljanjem plombe.
Liječenje povlačenja zubnog mesa
Liječenje povlačenja zubnog mesa posao je za parodontologa. Zubar specijaliziran za ovu granu stomatologije ispituje zubno meso, procjenjuje jačinu upale i stadij povlačenja mesa te dubinu džepova. Ovisno o stanju, prepisuje se način liječenja, odnosno preporuke održavanje oralne higijene koja bi trebala smanjiti proces povlačenja, a stanje zubnog mesa što popraviti. Nekada je to samo preporuka o boljim četkicama za zube i pravilnijem načinu četkanja, čišćenje zubnim koncem i skidanje kamenca, a nekada i pripisivanje antibiotika, ako je upala velika. Najčešće je kod liječenja potrebno ukloniti zubni plak i kamenac, kao jedne od najčešćih uzroka ove tegobe.
Kod liječenja možete posegnuti i za prirodnim pripravcima koji će smanjiti upalu i osjetljivost zubnog mesa, kao što je hidrolat od kadulje. Kadulja je poznata po tome da odlično djeluje na zubno meso i općenito zdravlje usne šupljine. Njezino protuupalno djelovanje [43,44,45,46,47,48] smanjit će otečenost i crvenilo, antibakterijsko djelovanje [37,38] dezinficirat će usnu šupljinu i spriječiti daljnji razvitak bakterija, te s vremenom smiriti osjetljivost i bol u desnima.
Hidrolat od kadulje posve je prirodan i blag proizvod, ali izrazito ljekovit. Kadulja sadrži preko 60 ljekovitih sastojaka i prilikom procesa proizvodnje hidrolata, sve ih zadržava. Istovremeno, vrlo je blag pa se može primjenjivati direktno u usnu šupljinu, bez straha od nuspojava ili predoziranja. Najbolje ga je koristiti nakon pranja zubi, ali i bilo kad kada osjetite bol u desnima.
Sprječavanje povlačenja desni
Budući da je prevencija uvijek bezbolnija i jeftinija od liječenja, preporučujemo da se pridržavate nekih pravila oralne higijene čak i ako nemate problema sa zubnim mesom, a pogotovo ako je ono osjetljivo. Prije svega, važno je redovito prati zube i to mekanim zubnim četkicama. Pasta za zube neka bude što prirodnija i sa sastojcima za osjetljive desne. Izbjegavajte paste za izbjeljivanje zuba.
Dok perete zube, nježno masirajte i zubno meso. Perite ih kružnim pokretima, prelazeći jednako po zubnom mesu, kao i po samom zubu. Perite zube barem dvije minute i pazite da otklonite sve ostatke hrane. Upravo se zbog njih preporučuje barem jednom dnevno koristiti zubni konac i to nakon večernjeg pranja zubi. Svaka hrana koja ostane među zubima, prijetnja je za stvaranje upale, jer je zapravo rasadnik bakterija.
Jednom u godinu ili – ako ste pušač – pola godine, otiđite kod zubara na skidanje kamenca sa zuba. Također, redovito idite na kontrolne preglede i najmanje kvarove otklanjajte što prije.
Higijena zubi i zubnog mesa ne otklanja samo probleme u ustima, nego i cijelom tijelu, stoga je važno redovito i ispravno čistiti ih, a uz preparate iz prirode rano otkloniti bilo kakve tegobe u nastanku.
Odaberite pakiranje ili nastavite čitati recenzije kupaca
Nemojte nam samo vjerovati na riječ, pogledajte što naši kupci govore…