Dobro opremljena kućna ljekarna može vas izvući iz mnogo zdravstvenih tegoba, pogotovo onih dovoljno malih da ne zahtijevaju posjet liječniku, ali dovoljno velikih da stvaraju nelagodu. I dok nam je normalno uvijek u kući imati tablete protiv bolova ili žgaravice, neke tegobe dobro je najprije pokušati otkloniti prirodnim preparatima. Farmaceutski proizvodi, koliko god da su učinkoviti, nekad nisu toliko dobri za cjelokupno zdravlje, a nerijetko dolaze i s neželjenim nuspojavama. Da bi tome doskočili, za manje bolove i povrede, radije posegnite za preparatima na biljnoj bazi.
Priroda nam nudi rješenja za mnoge tegobe – bilo da se radi o želučanim tegobama, nervoznim živcima, ubodima ili povredama. Ovi preparati često nisu ni skupi, a neke od njih možete i sami pripremiti. Kako bi uvijek bili spremni za sitne nezgode, opskrbite kućnu ljekarnu prirodnim čajevima, mastima i sličnim proizvodima. Evo bez kojih nijedna kućna ljekarna ne bi smjela biti, uz kratak savjet za koje ih tegobe koristiti.

Čaj od mente
Menta ili metvica biljka je koja se već dugo koristi u farmaceutskoj i prehrambenoj industriji zbog svojih ljekovitih svojstva. Blagotvorno djelovanje na zdravlje možete dobiti već konzumiranjem čaja – kojeg možete kupiti u bilo kojoj trgovini ili ga vrlo lako uzgojiti u vrtu. Budući da ima umirujuće djelovanje, najviše se koristi za ublažavanje želučanih tegoba i smirenje nervoze. Jedna šalica može pomoći u ublažavanju grčeva u trbuhu i crijevima, smirenje proljeva, ali i konstipacije (budući da regulira probavu). Vrlo učinkovito smiruje i simptome sindroma iritabilnog crijeva.
Zbog toga što opušta mišiće, šalica čaja od mente može pomoći kod napadaja anksioznosti ili obične nervoze. Zbog umirujućeg učinka, ne samo da će vas opustiti, nego ćete moći lakše i zaspati. Djelovanje mente se pojačava ako se kuha s kamilicom, stoga kod jače nervoze ili bolova, pomiješajte ova dva čaja.
Ipak, čaj od mente ne preporučuje se svima. Budući da opušta mišiće želuca, može naškoditi oboljelima od gastroezofagealnog refluksa pojačavajući simptome ove bolesti. Zato što opušta mišiće maternice, ne preporučuje se ni trudnicama s pojačanim rizikom od pobačaja, a zbog toga što nije dobar za dojenčad, ne preporučuje se ni dojiljama.
Crni čaj
Crni čaj jedan je od najpoznatijih čajeva na svijetu i vrlo često se pije kao zamjena za kavu. Sadrži više teina od i jednog drugog čaja i jako je ukusan ako se u njega doda mlijeko. U našoj kulturi rijetko se pije svaki dan – osim ako ga ne pijete radi njegovih ljekovitih svojstva – ali se zato često kuha kad treba zaustaviti proljev.
Crni čaj odlična je prva pomoć kod proljeva, jer ga zaustavlja brzo i bez neželjenih nuspojava. Ipak, upravo se zbog velikih količina teina ne bi smio davati djeci. Osim što je dobar za ovu namjenu, crni čaj je izuzetno zdrav zbog antioksidansa koje sadrži.
Soda bikarbona
Kad smo već kod probavnih smetnji, treba spomenuti i sodu bikarbonu kao prvu pomoć za žgaravicu. Pomiješana s vodom, vrlo će se brzo apsorbirati u crijevima i neutralizirati želučanu kiselinu. Ne samo da će zaustaviti pečenje i bol u želucu, nego će smanjiti podrigivanje i nadutost.
Soda bikarbona uspješno zaustavlja i bolove u želucu koje nisu izazvane pojačanim lučenje kiseline. Može se miješati s octom ili limunom kako bi zaustavila grčeve i bolove.
Kod primjene sode svakako obratite pažnju da se ona posve otopi u vodi prije nego je popijete, kako ne bi izazvala suprotan učinak, odnosno pojačala bolove. Također, treba je koristiti umjereno i ne previše često. Sodu bikarbonu nemojte davati trudnicama, dojiljama i djeci mlađoj od pet godina. Trebali bi je izbjegavati i oni koji pate od bolesti jetre, srca i oštećenja bubrega.
Uvin čaj
Uvin čaj najpoznatiji je lijek za upalu mokraćnih puteva. Medvjetka iz čaja dezinficira mokraću te se uriniranjem bakterije izbacuju iz mjehura, smanjujući upalu. Dobro ga je početi piti čim primijetite učestalije mokrenje i nelagodu, dakle prije nego se upala razvije. Ako se ona i pogorša te zahtjeva liječenje antibioticima, uvin čaj pomoći će da se simptomi smanje i upala izliječi efikasnije. Čak i nakon kure antibiotika, ovaj se čaj može nastaviti piti, ali ne duže od dva tjedna u komadu.
D-manoza
D-manoza još je jedan lijek za upale mokraćnih puteva, ali za razliku od uvinog čaja, o njoj se počelo govoriti tek u posljednje vrijeme. D-manoza zapravo je šećer koji se pokazao vrlo učinkovitim za liječenje urinarnih infekcija izazvanih bakterijom Escherichijom coli. Budući da ova bakterija izaziva gotovo 90% infekcija mokraćnih puteva, najčešće je rješenje upravo d-manoza. Ovaj prah najčešće koriste ljudi s kroničnom upalom mokraćnih puteva i oni koji žele izbjeći antibiotike kod liječenja kronične upale. Dobra je ne samo za liječenje upale nego i prevenciju.
D-manoza djeluje tako da privuče bakteriju uz sebe, te unosom velikih količina tekućine, zajedno s molekulama d-manoze iz tijela izbacujemo i E. Coli. Uz to, d-manoza stvara zaštiti sloj oko stijenki mjehura tako da se bakterija više ne može za nju uhvatiti. d-manozu je dobro početi uzimati čim osjetite prve simptome upale, kako bi se njen razvitak spriječio.
Kantarionovo ulje
Kantarionovo ulje ili ulje gospine trave ima nekoliko namjena blagotvornih za zdravlje. Najčešće se koristi za kožne probleme jer ima jako antibakterijsko djelovanje. Smiruje kožu od opekotina od sunca i uboda insekata, ali se nakon primjene ne smijete izlagati suncu jer je ovo ulje fotosenzitivno i samo će pridonijeti stvaranju opeklina.
Upravo zato što je antibakterijsko i antimikotično, odlično je za iznenadne vaginalne tegobe, poput peckanja i svrbeža uzrokovano bakterijom kandidom. Kantarionovo ulje smirit će svrbež ako namažete upaljeno mjesto ili ako u ulje natopite tampon i stavite ga u cerviks. Osim kandide, ovo ulje može pomoći u izlječenju i drugih infekcija, kao što je ona od Escherichije coli, pogotovo ako se primjenjuje uz liječenje antibioticima.
Hidrolat od kadulje
Hidrolat od kadulje izvrsna je prva pomoć za bolesti koje napadaju usnu šupljinu, bilo da se radi o bolovima i svrbeži desni, zubobolji, aftama ili upali grla. Kadulja ima jako protuupalno [43,44,45,46,47,48], antivirusno [37,52,66] i antibakterijsko [37,38,52,66] djelovanje stoga će smiriti upalu i njene neugodne simptome. Budući da je ovo vrlo blag, posve prirodan proizvod, može se primjenjivati nekoliko puta dnevno bez straha od nuspojava ili predoziranja. Istovremeno, ima jako djelovanje stoga bi olakšanje trebali osjetiti vrlo brzo nakon primjene.
Osim hidrolata, za grlobolju i zubobolju odličan je i čaj od kadulje, koji je najbolje samo grgljati u usnoj šupljini, ali ne i piti. Čaj od kadulje pijte oprezno jer može biti štetan za jetru ako se pije u ekstremnim količinama.
Hidrolat od smilja
Za sve kožne probleme, bilo da se radi o ubodima insekata, iznenadnim osipima, udarcima, podljevima ili porezotinama dobro je u kućnoj ljekarni imati hidrolat od smilja. Smilje također ima jako antibakterijsko djelovanje [29,30,34,37,39,67] stoga ne samo da će umirujuće djelovati na kožu nego će je i dezinficirati, što je posebno važno kod porezotina. Smanjit će otekline i crvenilo te pomoći pri zacjeljenju kože. Može se primijeniti i nakon depilacije ili brijanja, pogotovo ako imate osjetljivu kožu. Spriječit će nastanak osipa i ublažiti crvenilo koje može nastati nakon brijanja ili čupanja dlaka.
Hidrolat od smilja također je posve prirodan, blag proizvod, bez alkohola ili konzervansa pa ga mogu koristiti i djeca, trudnice i ostale osjetljive skupine.
Tigrova mast
Tigrova mast jedna je od najpoznatijih masti za ublažavanje raznih vrsta bolova, koja se koristi diljem svijeta već više od 1.500 godina. Odlična je za smanjenje raznih vrsta bolova, ali najčešće onih u kostima i mišićima. Bilo da ste mišić istegnuli ili se ukočio, tigrova mast smanjit će nelagodni osjećaj. Može se koristiti za bolove u zglobovima, čak i ako su oni kronični, na primjer, zbog artritisa. Smanjuje bol uzrokovanu sportskim ozljedama, reumom, boli od udarca ili nagnječenja, bolova u leđima, zglobovima i slično. Može se koristiti za poticanje cirkulacije, a jako dobro pomože i za ublažavanje glavobolje. Budući da ima intenzivan, svjež miris, dobra je i za ublažavanje simptoma začepljenog nosa, upale sinusa i prehlade. Koristi se i za ublažavanje svrbeži i iritacije kože od uboda insekata.
Tigrova mast sadrži mentol, kamfor i eterična ulja, a kod nas se može nabaviti crvena ili, nešto blaža, bijela tigrova mast.
Iako je za većinu bolesti potrebno posjetiti liječnika, neke tegobe možemo jednostavno ublažiti prirodnim preparatima. U slučaju iznenadnih tegoba, dobro je opskrbiti kućnu ljekarnu prirodnim proizvodima koji će brzo ublažiti nelagodne simptome, a pritom neće dodatno narušiti vaše zdravlje.
Salvia Hidrolati kadulje i smilja
Ove dragocijene tekućine izdvajaju se specifičnim okusom, mirisom, kemijskim sastavom te jakim terapeutskim svojstvima.
100% prirodni proizvodi – bez dodatka ikakvih aditiva i konzervansa. Sadrže samo vodu i otopljene biljne komponente (ljekovite kadulje i smilja).
Savršena kombinacija klime, specifičnih vrsta tla i krškog kamena – koristimo samo biljke iz Nacionalnog parka Kornati.
Izuzetno pozitivne povratne informacije kupaca. Pogledajte ih u nastavku!

Hidrolate dodatno stabiliziramo mikrofiltracijom – čime dobivamo siguran i dugotrajan proizvod.
Širok spektar djelovanja u liječenju mnogih zdravstvenih tegoba i problema.
Imamo potrebne zdravstvene potvrde i analize, a hidrolati su dermatološki ispitani.
Odaberite pakiranje ili nastavite čitati recenzije kupaca
Nemojte nam samo vjerovati na riječ, pogledajte što naši kupci govore…
Izvori:
- https://www.krenizdravo.hr/prehrana/cajevi/caj-od-mente-ljekovita-svojstva-i-priprema
- https://www.adiva.hr/nutricionizam/dodaci-prehrani-nutricionizam/soda-bikarbona-izmedu-stvarnosti-i-mita-vrijedan-lijek-iz-vase-kuhinje/
- https://www.vitapur.hr/blog/11-ucinaka-crnog-caja.html
- https://www.savjetifarmaceuta.com/savjetifarmaceuta.com/2018/01/30/na-koji-nacin-trebamo-koristiti-uvin-caj/
- https://alternativa-za-vas.com/index.php/clanak/article/d-manoza
- https://www.krenizdravo.hr/zdravlje/alternativna-medicina/d-manoza-prirodno-rjesenje-za-ponavljajuce-mokracne-infekcije
- https://ordinacija.vecernji.hr/zdravlje/biljke-lijece/6-zdravstvenih-problema-koje-lijeci-kantarionovo-ulje/
- https://www.krenizdravo.hr/korisno/sponzorirani-clanak/tigrova-mast-najpoznatija-mast-na-svijetu-za-ublazavanje-bolova
- https://www.novilist.hr/zdravlje-ljepota/fitoterapeutkinja-martina-bogdanic-otkriva-istine-i-zablude-o-kantarionovom-ulju/