U prirodi možemo pronaći razne vrste ljekovitog bilja koje ima višestruko povoljno djelovanje na ljudsko zdravlje. Mnoge od njih su široko rasprostranjene, samonikle i mogu se pronaći svuda oko nas. Jedna od takvih je i maslačak – biljka koju mnogi smatraju korovom, ne znajući njegovu ljekovitu vrijednost. Ova dobro poznata biljka karakterističnih žutih cvjetova može se jesti kao sirova biljka ili se od njegova cvijeća i korijena raditi čaj, sirup ili tinktura.
Budući da se maslačak rasprostranjuje vjetrom, samoniklo raste svugdje u prirodi. Raste u proljeće i to najviše u travnju i svibnju, kad se može pronaći na livadama, u šumama, na travnjacima te gotovo svim dvorištima gdje raste i trava. Ako niste tip od prirode i branja cvijeća, pripravci od maslačka može se naći u gotovo svim boljim trgovinama. Evo zbog čega biste ovu biljku trebali uključiti u svoju kućnu ljekarnu.

Ljekovitost maslačka
Maslačak je bogat ljekovitim tvarima, među kojima najviše ima vitamina A, B6, C, E i K, folne kiseline, tiamina, riboflavina, željeza, kalcija, magnezija i kalija. Sadrži i inulin, vlakno koje djeluje kao probiotik i u probavnom sustavu potiče rast bakterija dobrih za organizam.
Ove tvari blagotvorno djeluju na organizam i to tako da smanjuju upalne procese i izbacuju toksine iz tijela. Biljka ima diuretičko djelovanje, zbog čega čisti bubrege i mjehur od bakterija i kamenca. Čisti i žučni mjehur, ali i jetru. Jako je dobar za ublažavanje želučanih tegoba i probavnih smetnji, upravo zbog svog probiotičkog djelovanja. Maslačak također pročišćava krv, smanjuje glukozu i kolesterol u krvi te snižava krvni tlak. Dobar je i za zaštitu stanica od oštećenja slobodnim radikalima te kože od oštećenja UV zrakama.
Tegobe koje maslačak ublažava
Budući da maslačak čisti organizam, dobro ga je uzimati za tegobe s jetrom, žuči i limfom. Vrlo se često pije kod problema s mjehurom jer je diuretik. Budući da ima i antibakterijsko i protuupalno djelovanje, ublažava simptome upale mjehura i mokraćnog sustava. Preventivno se može uzimati za sprječavanje nastanka cisti na dojkama i menstrualnih poremećaja. Uzima se i kod problema s dojenjem te prevencija bolesti dojki.
Za želučane tegobe dobro je grickati stabljiku maslačka, a korijen je dobar za kožu, pogotovo za tretiranje akni. „Mlijeko“ iz stabljike se koristi za suzbijanje bradavica na koži. Sirup od maslačka je dobro piti u slučaju bronhitisa, kašlja i prehlade. Ovi pripravci mogu se uzimati za smanjenje tegoba hepatitisa, ženskih tegoba, endema, reume i artritisa. Dobri učinci pokazali su se i kod liječenja alergija.
U posljednje se vrijeme često spominje djelovanje maslačka na stanice raka. Neka su istraživanja pokazala da ih tvari iz biljke ubijaju poput kemoterapije, ali pri tome se ne uništavaju zdrave stanice, što znači da uporaba maslačka u ljekovite svrhe nema nikakvih štetnih nuspojava za organizam.
Način konzumacije maslačka
Maslačak se može jesti sirov, poput salate, ali se od njega radi i čaj, sirup ili tinktura. Na salatu se najčešće jedu samo listovi, iako se može konzumirati i cvijeće. Ipak, cvjetovi se jedu umjereno, pogotovo djeca, jer mogu izazvati bolove u trbuhu. Listovi su još ukusniji ako se začine maslinovim uljem, blagim octom, soli i po želji češnjakom.
Čaj od maslačka može se napraviti od cvjetova ili korijena. Korijen se nakon vađenja mora dobro posušiti, a nakon toga nasjeckati i samljeti. U jednu šalicu čaja stavlja se jedna čajna žličica praha od korijena i prelije se vrućom vodom. Nakon petnaest minuta čaj je gotov. Cvjetovi se također nakon branja moraju posušiti na zraku, a nakon toga se jedna čajna žličica prelijeva s dva decilitra vode.
Sirup od maslačka priprema se od njegovih cvjetova. Otprilike tristo cvjetova prelije se litrom vode te se unutra doda sok od jednog limuna. Sve se kuha dok ne zavre, a onda ostavlja preko noći da se dobro ohladi. Nakon 24 sata, tekućina se mora procijediti kroz gazu i dodati joj se kilogram šećera. Sve se kuha barem četiri sata, dok se ne zgusne. Jednom kad smjesa počne nalikovati medu, znači da je sirup pripremljen.
Čaj i sirup nije preporučljiv trudnicama, dojiljama i ljudima koji bi mogli biti alergični na divlje trave. Ipak, trudnice smiju jesti lišće maslačka kao salatu.
Maslačak za jelo ili čaj možete brati i sami, samo pripazite da dolazi s mjesta gdje u blizini nema prometnica. Berite ga nakon otvaranja cvijeta i to tako da iščupate cijelu biljku. Ako od njega radite čaj, može se vezati u buketiće i ostaviti na sušenje na zračnom prostoru ili na umjetnoj toplini do 40 °C.
U prirodi svaka biljka ima svoju namjenu, a maslačak može biti i lijek. Srećom, možete ga pronaći gotovo svugdje u prirodi, stoga je šteta ne iskoristiti njegu blagotvornost na organizam.
Izvori:
- https://www.aromaterapija.biz/fitoterapija-ljekovito-bilje/ljekovito-bilje/54-maslacak-korijen-list-primjena.html
- https://alternativa-za-vas.com/index.php/clanak/article/ljekovitost-maslacak
- https://www.adiva.hr/nutricionizam/ljekovito-bilje/maslacak-ljekoviti-saveznik-vaseg-zdravlja/
- https://www.24sata.hr/lifestyle/maslacak-vitaminska-bomba-koja-cisti-jetru-i-snizava-secer-517116
- https://www.agroportal.hr/ljekovite-biljke/27436
- https://www.vecernji.hr/lifestyle/caj-od-maslacka-lijeci-rak-hepatitis-jetru-bubrege-zeludacevo-kako-ga-pripremiti-930676
- https://www.centarzdravlja.hr/zdrav-zivot/zdravlje-opcenito/evo-zasto-je-dobro-piti-caj-od-maslacka/