Neplodnost kod parova nije novost, ali u posljednje se vrijeme o njoj se sve više govori. U današnje vrijeme, gotovo svaki peti par je neplodan, što znači 20% od ukupnog broja parova. Uzrok jednako mogu biti muškarac ili žena, a u 10% slučajeva javlja se kod oba para. I dok se kod većine uspije dijagnosticirati njen uzrok, u 10% slučajeva on ostane nepoznat.
Par se smatra neplodnim ako do začeća ne dođe nakon najmanje 12 mjeseci nezaštićenih odnosa. Neplodnost se dijeli na tri različite vrste:
- primarnu – kada par ne postigne trudnoću ni jednom, unatoč redovitim, nezaštićenim odnosima
- sekundarnu – kada par ne uspijeva zatrudnjeti nakon barem jedne prethodne trudnoće
- subfertilitet, odnosno umanjenu plodnost – kada paru treba duže vrijeme da postigne trudnoću nego normalno plodnom paru.
Reproduktivno razdoblje kod žena traje od njihove prve menstruacije, pa do menopauze, odnosno do posljednje menstruacije, što je u prosjeku 35 godina života. Ipak, plodnost žena smanjuje se nakon 30. godine, stoga je optimalno razdoblje za rađanje barem prvog djeteta, od 25. do 35. godine. Muškarci su reproduktivni dulje vrijeme. Postaju plodni početkom puberteta, najčešće u 13. godini života i, iako im plodnost počinje opadati u 40-ima, zapravo mogu ostati fertilni do svojih 60-ih, ako ne i dulje. Plodnost im ne ovisi toliko o godinama, koliko o procesu spermatogeneze, odnosno mogućnost erekcije i ejakulacije (koja se s godinama smanjuje i time umanjuje mogućnost oplodnje).
Ipak, plodnost i muškaraca i žena ovisi o još mnogo bioloških faktora, ne samo o godinama.

Uzroci neplodnosti
I kod muškaraca i žena važno je identificirati vrstu neplodnosti, kako bi se ona – ako je moguće – mogla liječiti ili premostiti. Uzroci muške neplodnosti mogu biti pretestikularni, testikularni, posttestikularni, imunološki ili je mogu uzrokovati infekcije. Pretestikularni uzroci su oni koji utječu na hormone, hipotalamus i hipofizu, pa time imaju utjecaja na podršku spermatogeneze. Testikularni uzroci su oni koji utječu na samu spermatogenezu, a posttestikularni uzroci su čimbenici koji uzrokuju spolnu disfunkciju ili oštećene kanale. U prva dva slučaja problem je u proizvodnji spermija, a u posljednjem u njegovoj distribuciji, odnosno njihovom dovođenju do ženske spolne stanice.
Kod žena je u većini slučajeva uzrok neplodnosti izostanak ovulacije. Ovaj problem javlja se u 30 do 40% slučajeva ženske neplodnosti. Na njega utječu česte ženske hormonalne tegobe, kao što su sindrom policističnih jajnika, prijevremena insuficijencija jajnika, Turnerov sindrom, posljedice ranijih upala i operacija. Sljedeći česti uzrok ženske neplodnosti je tubarni faktor, odnosno priraslice ili opstrukcije jajovoda, zbog čega je spermiju onemogućen put do jajne stanice ili oplođenoj stanici put do maternice.
Nekada je uzrok deformacija maternice, a nekada imunološki faktori ili čak alergija na spermu. Ako se ženi dijagnosticira neplodnost bez sumnje i kao jedan od navedenih uzroka, onda se govori o idiopatskoj, odnosno nerazriješenoj neplodnosti.
Liječenje neplodnosti
O vrsti neplodnost ovisit će i njeno liječenje ili postupci potpomognute oplodnje. Ako je uzrok neplodnosti hormonalnog karaktera, parovi se moraju podvrgnuti hormonalnim terapijama, a ako je uzrok infekcija, antibiotskim kurama. U nekim slučajevima, žene trebaju ispitati prohodnost jajnika ili otkloniti ciste. Ipak, neplodni parovi najčešće se moraju podvrgnuti jednom od načina potpomognute oplodnje. Najčešći takvi postupci su ciljani odnosi, inseminacija i izvantjelesna oplodnja.
Ciljani odnosi su odnosi koji se izvršavaju u točno određeno doba ciklusa i to nakon uzimanja lijekova za ovulaciju. Ovulacija se nakon toga kontrolira ili ultrazvukom ili kućnim metodama, pa kada je najjača, stupa se u ciljane odnose. Inseminacija se, poput ciljanih odnosa, izvršava u vrijeme najveće plodnosti žene, a provodi se uštrcavanjem prethodno očišćenog sjemena u maternicu. Tako se povećava mogućnost oplodnje jer se premosti problem grlića maternice, koji je često barijera za prolazak optimalnog broja spermija do jajovoda.
Ako do začeća ne dođe ni nakon šest inseminacija, paru se preporučuje podvrgnuti izvantjelesnoj oplodnji. Ovo je puno skuplji i invazivniji postupak, a započinje hormonalnom stimulacijom žene, kako bi proizvela više jajnih stanica, zatim provociranjem ovulacije, vađenjem jajne stanice punkcijom, njene oplodnje sjemenom, pa vraćanjem već oplođenog i razvijenog (nekoliko dana starog) zametka u maternicu. Nakon toga, zametak bi se trebao primiti za maternicu i tamo nastaviti razvijati, što je česti, ali ne i zagarantirani slučaj.
Prirodni preparati za povećanje plodnosti
Nekim parovima je za otklanjanje neplodnosti dovoljno koristiti proizvode za povećanje plodnosti. Prirodni proizvodi najviše pomažu kod uspostavljanje balansa hormona, koji su česti uzrok neplodnosti i kod muškaraca i žena. Uz to, oni jačaju imunitet, pomažu u stvaranju kvalitetnijih spermija i zdravijih jajnih stanica, čime se lakše dolazi do trudnoće i čine je manje problematičnom. U ovu svrhu najčešće se piju razni čajevi, tinkture ili slični pripravci.
Pa se tako ženama preporučuje piti čaj od stolisnika, peršina, majčine dušice, konopljike, nevena, imele, hibiskusa ili metvice. Odlične su i tinkture ili mješavine čajeva od vrkute, nevena i matičnjaka.
Muškarcima se preporučuje piti čajeve ili druge pripravke od biljaka koje sadrže puno cinka i kolina. Među njima su čajevi od stolisnika, vodopije, kamilice, šipka, rusomače, koprive i hmelja, te tinkture ili mješavine čaja od koprive, piskavice i peršina.
I muškarcima i ženama preporučuje se konzumirati i čajeve ili druge pripravke od kadulje. Kadulja je vrlo ljekovita biljka koja pomaže u tretiranju plodnosti kod oba spola [91,92,97,98]. Kadulja ima antioksidacijsko djelovanje [23,24,25,26,27], čime čisti tijelo, jača imunitet i utječe na zdravlje spermija. Njeno antibakterijsko djelovanje [37,38] može pomoću u liječenju infekcija, koje također mogu biti uzrok neplodnosti. Jako hormonalno djelovanje [41,42,75,76], utječe na regulaciju ravnoteže hormona [41,42], pogotovo kod žena, što je ključno za redovitu ovulaciju i proizvodnju zdravih jajnih stanica.
Kadulja se može konzumirati kao čaj ili hidrolat. Čaj se mora piti u ograničenim količinama, a hidrolat je nešto blaži, pa se može uzimati i redovitije. Hidrolat od kadulje dobiva se destilacijom biljnog materijala biljke kadulje i ono je kondenzirana vodena para koja u svakoj kapljici sadrži sve komponente biljke te molekule eteričnog ulja. Time zadržava miris, okus i ljekovitost biljke. Budući da je posve prirodan proizvod, dobiven bez alkohola ili konzervansa, može se konzumirati više puta dnevno, bez opasnosti od nuspojava.
Neplodnost može biti težak teret paru koji želi potomstvo, stoga ništa nije mala cijena za njeno otklanjanje. Uz liječničku pomoć, svakako potražite i pomoć iz prirode.
Salvia proizvodi od kadulje
Kliničke studije pokazale su učinak i primjenu kadulje u rješavanju mnogih zdravstvenih problema. Zbog kombinacije raznih djelovanja, ljekovita kadulja koristi se kod čitavog niza bolesti i poremećaja.
100% prirodni proizvodi – bez dodatka ikakvih aditiva i konzervansa. Sadrže samo otopljene biljne komponente ljekovite kadulje.
Savršena kombinacija klime, specifičnih vrsta tla i krškog kamena – koristimo samo biljke iz Nacionalnog parka Kornati.
Izuzetno pozitivne povratne informacije kupaca. Pogledajte ih u nastavku!

Hidrolate dodatno stabiliziramo mikrofiltracijom – čime dobivamo siguran i dugotrajan proizvod.
Širok spektar djelovanja u liječenju mnogih zdravstvenih tegoba i problema.
Imamo potrebne zdravstvene potvrde i analize, a hidrolati su dermatološki ispitani.
Odaberite pakiranje ili nastavite čitati recenzije kupaca
Nemojte nam samo vjerovati na riječ, pogledajte što naši kupci govore…