Neugodan zadah problem je koji muči gotovo svakog drugog čovjeka. Iako postoji veći broj uzroka ove tegobe, u 90% slučajeva radi se o problemu unutar usne šupljine. Nakon toga tek pet posto pada na probleme probavnih organa, odnosno želuca, a ostalo na probleme s dišnim putevima ili neke druge bolesti.
Problem neugodnog zadaha nije samo zdravstveni, već utječe i na društvene odnose. Osoba koja pati od kroničnog lošeg zadaha, često se ustručava biti blizu drugih ljudi, otvoreno komunicirati s njima, strahujući da će drugi osjetiti smrad iz usta. Iako pri tome mogu, barem jednokratno, pomoći žvakaće gume ili mentol bomboni, oni nisu pravo rješenje tog problema.
Kako bi se problem s lošim zadahom riješio dugoročno, potrebno je pronaći njegov pravi uzrok. Tek se tada mogu poduzeti pravi koraci koji će ga posve otkloniti. Izlječenje lošeg zadaha nije uvijek jednostavan niti kratak put, ali ako promijenimo neke životne navike, ono može biti trajno.

Uzroci neugodnog zadaha
Kao što smo rekli, glavni uzrok lošeg zadaha je nehigijena usne šupljine. To ne znači samo neredovito pranje zubi, nego i kamenac nataložen na zubima, karijes, upale desni i slično. Usta su nakon jela pravi rasadnik bakterija. Upravo one uzrokuju loš zadah. Kada zube ne peremo često i uopće ne koristimo zubni konac, hrana koja zapne za zubima nataloži se bakterijama, stvara se zubni plak, a onda i kamenac. S vremenom kamenac počinje utjecati na povlačenje desni i njihovu upalu. Također, kiselina u ustima koja se luči za vrijeme i nakon jela, izrazito pogoduje razvoju bakterija, slabi zubnu caklinu i uzrokuje nastanak karijesa. Svaki od ovih stadija dovodi do lošeg zadaha.
Ali loš zadah iz usta ne dolazi samo nehigijenom, nego i suhoćom usne šupljine. Ona je glavni uzrok neugodnog jutarnjeg zadaha. Tijekom noći, odnosno spavanja, lučenje sline je smanjeno, pogotovo ako imamo problema sa sinusima i dišnim putevima, što dovodi do disanja na usta i hrkanja. Suha usta dovode do razvoja anaerobnih bakterija (onih koje se razvijaju u uvjetima bez kisika), upravo zbog nedostatka vode (sline) u ustima, koja sadrži kisik.
Osim zadaha uzrokovanog stanjem u ustima, postoje još i drugi uzročnici zadaha. Poslije usta, najčešći je uzrok problem s probavnim organima, odnosno želucem. Često konzumiranje nekih namirnica, poput luka ili češnjaka može dovesti do lošeg zadaha. Ljudi koji imaju problema sa želučanom kiselinom, odnosno gastritisom, također su ugrožena skupina za ovu neugodnu tegobu.
Sljedeći uzročnici mogu biti konzumiranje nekih lijekova, ali i razne bolesti. Pa tako na zadah utječu bolesti poput kroničnih upala sinusa i dišnih puteva, bronhitisa i mononukleoze. Bolesti jetre i bubrega također utječu na zadah iz usta, baš kao i dijabetes, ali i razni poremećaji metabolizma i hormonalne promjene, odnosno njihov disbalans.
Kako spriječiti i liječiti loš zadah
Ako je uzrok lošeg zadaha usna šupljina, onda moramo učini sve što je potrebno da bismo se riješili glavnih krivaca – bakterija. Samo pranje i čišćenje zubi nije uvijek dovoljno. Uz redovitu higijenu, potrebno je ukloniti kamenac i karijes sa zubi, baš kao i redovito mijenjati sve plombe. Upravo se pod njima često nađu rasadnici bakterija, pa i novonastali karijes.
Pažnju treba posvetiti i desnima. Iako je njihovo liječenje malo teže, možemo lako smanjiti simptome povlačenja desni i upala. Najbolji pomoćnik u tome je kadulja. Njeno djelovanje je izrazito protuupalno [43,44,45,46,47,48], antivirusno [10,30,36] i antibakterijsko [29,30,34,37,39,67]. Redovito korištenje proizvoda od kadulje, poput hidrolata ili čaja, dovest će ne samo do suzbijanja bakterija, nego i do potpunog zalječenja upale desni [69,70]. Istražite kemijski sastav, djelovanje te primjenu kadulje.
Hidrolatom ili čajem potrebno je ispirati usnu šupljinu barem svako jutro i večer, nakon pranja zubi. Ako imate veće tegobe, možete to činiti i češće, primjerice nakon pranja zubi poslije svakog jela. Budući da su hidrolat od kadulje i čaj posve prirodni proizvodi, nema straha od predoziranja ili bilo kakvih nuspojava.
Ako urok lošeg zadaha dolazi iz želuca, potrebno je promijeniti neke prehrambene navike kako bi se takvi simptomi uklonili. Važno je izbjegavati jako začinjenu hranu, koja dovodi do većeg lučenja želučane kiseline, baš kao i hranu intenzivnog mirisa. Umjesto toga, potrebno je konzumirati hranu koja ima puno vlakana, poput cjelovitih žitarica, povrća i voća. To je hrana koja se lakše probavlja, kraće se zadržava u želucu, što znači da ne ostane „truliti“ u njemu, kao što je to slučaj kod mesa, suhomesnatih proizvoda, šećera i sličnih namirnica koje se jako dugo probavljaju.
Odlične namirnice za sprječavanje lošeg zadaha su celer, peršin, menta, ali i jabuke i naranče, baš kao i sva hrana bogata vitaminom C i antioksidansima. Uz zdravu prehranu, važno je i piti puno vode, te održavati organizam hidriranim. Voda će spriječiti sušenje ustiju, što će spriječiti i loš zadah.
Ove dobre životne navike spriječit će loš zadah, ali kako bi borba bila posve učinkovita važno je dobiti bitku na svim poljima. Stoga se pobrinite i za prehranu i za usnu šupljinu. Ako je uzrok lošem zadahu neka bolest, uz liječenje koje vam je pripisao liječnik, simptom zadaha liječite prema našim savjetima.
Salvia proizvodi od kadulje
Kliničke studije pokazale su učinak i primjenu kadulje u rješavanju mnogih zdravstvenih problema. Zbog kombinacije raznih djelovanja, ljekovita kadulja koristi se kod čitavog niza bolesti i poremećaja.
100% prirodni proizvodi – bez dodatka ikakvih aditiva i konzervansa. Sadrže samo otopljene biljne komponente ljekovite kadulje.
Savršena kombinacija klime, specifičnih vrsta tla i krškog kamena – koristimo samo biljke iz Nacionalnog parka Kornati.
Izuzetno pozitivne povratne informacije kupaca. Pogledajte ih u nastavku!
Hidrolate dodatno stabiliziramo mikrofiltracijom – čime dobivamo siguran i dugotrajan proizvod.
Širok spektar djelovanja u liječenju mnogih zdravstvenih tegoba i problema.
Imamo potrebne zdravstvene potvrde i analize, a hidrolati su dermatološki ispitani.