Neurodermatitis je vrsta dermatitisa kojoj se ne zna točan uzrok, ali je sve češća tegoba u razvijenom svijetu. Ispoljava se kao svrbež kože koji s vremenom – češanjem i iritacijom – prerasta u upalu. Iako se pravi uzrok ne zna, neurodermatitis ima svoje okidače iz okoline ili stanja organizma. Zanimljivo je da od bolesti više obolijevaju ljudi iz razvijenijih zemalja, pa je moguće da je bolest usko povezana sa stresom uzrokovanim modernim načinom života. Od tegobe pate uglavnom djeca, a u rizičnu skupinu spadaju ona kojima su i roditelji patili od nje; čak jedna četvrtina takve djece oboli.
Bolest je poznata i pod nazivom kronični lišaj simplex i češće se javlja po hladnom vremenu, kad je koža sama po sebi više suha. Tegoba se liječi umirivanjem simptoma i izbjegavanjem okidača bolesti te podizanjem imuniteta. Također je važno i održavati mentalno zdravlje te izbjegavati previše stresne situacije, pogotovo ako počinju izazivati anksioznost.

Rizične skupine
Neurodermatitis može se pojaviti u bilo kojoj životnoj dobi, iako se češće pojavljuje u djetinjstvu, odnosno već kod malih beba. Jednako se pojavljuje i kod dječaka i djevojčica, iakodjevojčice imaju nešto gore simptome, pa bolest i teže podnose. Također, javlja se češće kod djece čiji roditelji pate ili su patili od nje. Problem je što djeca koja u dojenačkoj dobi obole od neurodermatitisa, imaju veću vjerojatnost kasnije oboljeti od alergijske astme. Jednom preboljen u djetinjstvu, bolest se može javiti i u odrasloj dobi.
Odrasli također mogu oboljeti, čak i ako u djetinjstvu nisu imali ovu bolesti. Ipak, ona se rjeđe javlja kod odraslih, od kojih ipak više obolijevaju žene. Bolest se uglavnom pojavljuje između tridesete i pedesete godine, što se smatra najstresnijim razdobljem čovjekova života (zbog velike odgovornosti oko posla i obitelji).
Uzroci neurodermatitisa
Kao što smo rekli, pravog uzroka ove bolesti nema, ali zato postoje faktori koji je mogu potaknuti. Oni mogu biti imunološki ili vanjski i bez obzira odakle dolaze, treba ih izbjegavati. Imunološki faktori su stanje organizma koji može potaknuti osjećaj svrbeža kože. Neki od njih su abnormalni rad imuniteta, abnormalne funkcije kožne barijere, smanjen imunitet ili infekcija bakterijama, virusima, gljivicama ili lišajevima. Nekada je bolesti krivac genetska predispozicija.
Vanjski faktori koji utječu na nastanak tegobe su alergeni, bilo iz hrane ili okoline. Nekada je to reakcija na kemikalije, primjerice iz odjeće ili kozmetičkih preparata. Iritaciju i svrbež može potaknuti i tip materijala, ali i preuska odjeća.
Vrlo česti okidač je i mentalno stanje, primjerice stresne situacije i to ne moraju biti samo one izuzetno stresne, poput smrti bliske osobe ili sličnog velikog gubitka, nego i konstantan stres u školi, na radnom mjestu, u obitelji i slično. Reakciju upale kože može izazvati i umor, manjak sna i anksioznost.
Simptomi neurodermatitisa
Prvi i glavni simptom neurodermatitisa je svrbež kože. Najprije se javlja samo na jednom mjestu, a onda se širi. Mjesto gdje nastaje svrbež češanjem postaje crveno i iziritirano. Koža nabubri i s vremenom na njoj nastaju ranice. Učestali simptom je i suhoća kože te njeno otvrdnuće na mjestima gdje svrbi. Svi kasniji simptomi – plikovi, perutanje kože, širenje crvenila – posljedica su češanja, a budući da koža na tim mjestima postaje tanka i izranjavana, otvoren je put za bakterije i može doći do sekundarnih infekcija.
Svrbež se javlja najčešće na vratu i rukama (podlakticama i zapešću), a onda i na nogama (bedrima i gležnjevima) te na genitalnom području.
Liječenje neurodermatitisa
Budući da se ne može pronaći pravi uzrok neurodermatitisu, ne može se ni liječiti. Ono se svodi na ublažavanje simptoma i liječenje sekundarnih infekcija, ako do njih dođe. Kako bi se simptomi mogli adekvatno ublažiti, potrebno je pravilno dijagnosticirati tegobu. Svrbež se smiruje s nekoliko različitih lijekova, ovisno i o njegovom uzroku. Ako su neki od okidača alergeni, onda se pripisuju antihistaminici, a inače se za liječenje koriste kortikosteroidi. Uz njih, liječnik može pripisati i sedative ili druge lijekove koji smanjuju anksioznost, pogotovo ako se ustvrdi da je ona okidač tegobe. U slučaju da zbog oštećenja kože dođe do sekundarne bakterijske infekcije, ona se liječi antibioticima.
U liječenju ove tegobe od velike pomoći mogu biti i prirodni preparati, pogotovo oni od biljaka koje imaju antibakterijsko i umirujuće djelovanje na kožu. Jedna od tih biljaka je i smilje. Smilje je vrlo ljekovita biljka koja ima višestruko blagotvorno djelovanje na kožu te pomaže kod više simptoma ove bolesti. Prije svega, ima analgetično djelovanje [16,18], pa trenutno smiruje kožu i smanjuje svrbež. Njegovo protuupalno djelovanje [10,13,16,18,50] smanjuje crvenilo te djeluje na suhoću kože i smanjuje perutanje. Smilje ima i antibakterijsko djelovanje [29,30,34,37,39,67], pa će djelovati i na eventualne bakterijske infekcije; dok će njegovo regenerirajuće djelovanje [13,21,28,48] obnoviti kožu i spriječiti daljnje infekcije.
Smilje se može koristiti u obliku eteričnog ulja ili hidrolata. Eterično ulje smilja treba prije primjene razrijediti u nekom baznom ulju, poput kokosovog ili maslinovog, pa takvo redovito mazati na kožu. Odmah ćete osjetiti umirujuće djelovanje i smanjenje iritacije, svrbeža i suhoće, dok će se dugoročnim mazanjem koža regenerirati.
Hidrolat od smilja možete direktno stavljati na kožu, jer je on vrlo blag, ali i jako ljekovit preparat. Dobiva se destilacijom biljnog materijala i kondenzacijom vodene pare koja u sebi sadrži molekule eteričnog ulja te sva ljekovita svojstva biljke. Hidrolat je posve prirodan i ne sadrži nikakve dodatne kemikalije, aditive ili alkohol. Zato ga mogu koristiti i djeca, bez straha od nuspojava ili predoziranja.
Kako biste ublažili neurodermatitis, uz korištenje proizvoda od smilja, svakako izbjegavajte bilo kakvu odjeću koja izaziva iritaciju. Redovito je mijenjajte i nosite samo onu od prirodnih materijala. Izbjegavajte alergene kojima vam štete te nastojte podići imunitet kako bi se i tijelo samo izborilo s ovom tegobom.
Salvia proizvodi od smilja
Kliničke studije pokazale su učinak i primjenu kadulje u rješavanju mnogih zdravstvenih problema. Zbog kombinacije raznih djelovanja, smilje koristi se kod čitavog niza bolesti i poremećaja.
100% prirodni proizvodi – bez dodatka ikakvih aditiva i konzervansa. Sadrže samo otopljene biljne komponente smilja.
Savršena kombinacija klime, specifičnih vrsta tla i krškog kamena – koristimo samo biljke iz Nacionalnog parka Kornati.
Izuzetno pozitivne povratne informacije kupaca. Pogledajte ih u nastavku!

Hidrolate dodatno stabiliziramo mikrofiltracijom – čime dobivamo siguran i dugotrajan proizvod.
Širok spektar djelovanja u liječenju mnogih zdravstvenih tegoba i problema.
Imamo potrebne zdravstvene potvrde i analize, a hidrolati su dermatološki ispitani.
Odaberite pakiranje ili nastavite čitati recenzije kupaca
Nemojte nam samo vjerovati na riječ, pogledajte što naši kupci govore…