Ako ste žena, sigurno znate što je PMS i koje su mu simptomi. Njegove posljedice vjerojatno su vam poznate i ako ste muškarac koji živi sa ženama. Iako se PMS uglavnom povezuje s velikom emotivnošću, razdražljivošću i želju za slatkim, raspon simptoma može biti puno veći i izraženiji. Razdražljivost i emotivnost se čine kao „simptomi simptoma“, jer kod obavljanja svakodnevnih obaveza u stanju stalne neugode, blagih bolova, nadutosti i hormonalnih vrtuljaka, živčanost i povremeno plakanje čine se kao sasvim očekivana reakcija.
Simptomi PMS-a pogađaju oko 85 posto ženske populacije. Za njega je karakteristično da nije kod svih žena jednako izražen, niti se javlja jednakim simptomima. Važno je napomenuti i to da se intenzitet i oblik PMS-a može kod svake žene mijenjati iz mjeseca u mjesec, a pogotovo kroz godine, jer se promjenom tjelesnog stanja, mijenja i priroda simptoma.
Kod nekih žena simptomi PMS-a su blagi. Očituju se kao umjerena razdražljivost, pojačani apetit, nadutost, bolne i napete dojke, pogoršanje tena… S druge strane, neke žene pate od težih tegoba PMS-a: razdražljivost naraste do anksioznosti i depresije; pojačani apetit javlja se kao velika, nesnosna glad, nadutost preraste u konstipaciju ili proljev, a uz natečenost dojki javlja se i nakupljanje tekućine u zglobovima, šakama, stopalima, licu te pojave bolnih otoka po cijelom tijelu. Sve to nerijetko prati i nesanica, glavobolja i nemogućnost koncentracije.
Kako bi se žene (i njihovi muškarci) što bolje nosili s ovom prirodnom pojavom, moraju znati što to PMS uopće jest, koji su mu uzroci i kako ublažiti njegove simptome.

Uzroci PMS-a
Uzroci simptoma PMS-a usko su povezani s hormonima. Za vrijeme ovulacije, jajne ćelije luče velike količine estrogena i progesterona, i zbog toga se žene u te dane osjećaju na vrhuncu snage, proljepša im se ten, osjećaju se privlačnije i općenito bolje. Razlog tome je biološki – u vrijeme ovulacije najveća je mogućnosti za oplodnju jajne stanice, pa tijelo nastoji potaknuti žene da upravo u to vrijeme pronađu i osvoje partnera koji će im u tome pomoći. Ako se jajna stanica ne oplodi, ona počinje odumirati i tijelo se priprema za čišćenje maternice, odnosno menstruaciju.
Odumiranje jajne stanice događa se otprilike tjedan dana prije menstruacije. Tada jajne ćelije prestanu s lučenjem hormona estrogena i progesterona, a žene se počinju osjećati loše, jer smanjenje lučenja ovih hormona utječe i na razinu ostalih hormona u tijelu.
Jedan od njih je serotonin, takozvani „hormon sreće“. On utječe na raspoloženje, osjećaj zadovoljstva i dobar san. Kada opadne estrogen, u tijelu opada i razina serotonina, pa žene počinju osjećati nervozu, simptome depresije, javlja se i nesanica, ali i pojačani apetit.
Padom estrogena i serotonina, u tijelu opada i lučenje enzima endorfina, čija je uloga smanjenje osjetljivosti na bol. Zbog toga žene u PMS-u postaju osjetljivije tjelesne podražaje.
Suprotno tome, pad estrogena i serotonina pojačava lučenje epinefrina, hormona stresa, kao i gama aminobuterinske kiseline, koja također pojačava osjećaj nervoze. Istovremeno se pojača stvaranje hormona mineralokortikoida, zbog kojeg se poveća lučenje tekućine u organizmu, a kao posljedica javlja se nadutost. Osim ovog hormona, pojača se i lučenje hormona prolaktina, zbog kojeg ženama oteknu mliječne žlijezde, a s njima i grudi, koje istovremeno postaju i jako osjetljive.
Stanje hormona u tijelu utjecat će na to kakvi će i koliko jaki biti simptomi PMS-a. Priroda disbalansa u tijelu odredit će i prirodu PMS-a. Ali osim ovih tjelesnih čimbenika, na jačinu simptoma PMS-a mogu utjecati i neke životne navike.
U većini slučajeva žene koje su pod velikim stresom, imaju izraženije tegobe PMS-a, što je vjerojatno povezano s lučenjem hormona koji izazivaju nervozu i anksioznost. Isto tako, jače simptome imaju i žene koje se nezdravo hrane, jedu mnogo procesuirane hrane i hranu punu soli, odnosno natrija. Na PMS negativno djeluju i alkohol, kofein i cigarete te veliki unos šećera.
Kako ublažiti simptome PMS-a?
Iako na hormonalni balans ne možemo posve utjecati, promjenom nekih životnih navika i uzimanjem biljnih preparata koji utječu na lučenje hormona, možemo smanjiti tegobe PMS-a. Prvi način je zdrava i izbalansirana prehrana.
Ženama koji pate od neugodnih simptoma PMS-a preporučuje se da jedu puno ribe, pogotovo plave, jer je bogata omega 3 masnim kiselinama. Ženama u PMS-u smanjena je razina dobrih masnih kiselina u organizmu, pa ih dodatni unos može nadomjestiti i tako smanjiti bolni PMS i kasnije menstruaciju.
Također se preporučuje veća konzumacija hrane bogate B vitaminima, poput cjelovitih žitarica, orašastih plodovima i lisnatog povrća, hrana bogata magnezijem, poput graška, brokule, banana, raznih sjemenki i zobi, te hrana bogata kalcijem, pogotovo u obliku lisnatog povrća kao što je kelj, raštika, špinat i sezam.
Iako se preporučuje hrana bogata kalcijem, za vrijeme PMS se ne preporučuje konzumacija mliječnih proizvoda. Dobro je izbjegavati i veliki unos šećera te iz posve izbaciti kofein, nikotin i nezdrave masnoće.
Za vrijeme PMS-a preporučuje se i pojačana tjelesna aktivnost (iako nam tada nije baš do toga), jer se vježbanjem, pa čak i ako je u obliku hodanja, šetnje, vožnje biciklom i slično, povećava razina endorfina u organizmu, čime se pojačava osjećaj sreće, a smanjuje osjetljivost na bol.
U smanjenju tegoba PMS-a pomažu i neki biljni proizvodi. Simptome ublažavaju čajevi od nevena, đumbira, gospine trave i breze.
Na ravnotežu hormona odlično djeluje i kadulja koja, osim što smanjuje negativne simptome PMS-a [84], regulira menstrualni ciklus [41,42,76], pomaže kod menopauzalnih problema [41,42,75,76] te regulira rad hormona [41,42]. Blagotvorna svojstva kadulje možete iskoristiti konzumacijom čaja i hidrolata. Skuhani i malo ohlađeni čaj ljekovite kadulje najbolje je natopiti i ručnik ili krpu, pa staviti na donji dio trbuha ili leđa i pustiti da ga koža upije. Hidrolat ljekovite kadulje možete na ta ista mjesta umasirati. Također, jednu žlicu hidrolata pomiješanu s decilitrom vode možete i popiti.
Hidrolat, kao i čaj od kadulje, posve su prirodni proizvodi, pa ih možete koristiti više puta dnevno. Učestalim korištenjem njihova ljekovitost će bolje djelovati, pa će se i simptomi PMS-a smanjiti.
PMS je prirodna reakcija tijela koja nam govori da se svi njegovi procesi odvijaju kako treba, ali to ne znači da svaki mjesec moramo patiti zbog hormonalnih promjena u tijelu. Uz malu pomoć prirode, možemo uspješno otkloniti sve negativne tegobe PMS-a.
Djelovanje hidrolata ljekovite kadulje
Smanjuje negativne simptome PMS-a [84]
Regulira menstrualni ciklus [41,42,76]
Pomaže kod menopauzalnih problema [41,42,75,76]
Regulira rad hormona [41,42]
Hidrolat ljekovite kadulje
Ova dragocijena tekućina izdvaja se specifičnim okusom, mirisom, kemijskim sastavom te jakim terapeutskim svojstvima.
100% prirodan proizvod – bez dodatka ikakvih aditiva i konzervansa. Sadrži samo vodu i otopljene biljne komponente ljekovite kadulje.
Savršena kombinacija klime, specifičnih vrsta tla i krškog kamena – koristimo samo biljke iz Nacionalnog parka Kornati.
Izuzetno pozitivne povratne informacije kupaca. Pogledajte ih u nastavku!

Hidrolate dodatno stabiliziramo mikrofiltracijom – čime dobivamo siguran i dugotrajan proizvod.
Širok spektar djelovanja u liječenju mnogih zdravstvenih tegoba i problema.
Imamo potrebne zdravstvene potvrde i analize, a hidrolati su dermatološki ispitani.
Odaberite pakiranje ili nastavite čitati recenzije kupaca
Nemojte nam samo vjerovati na riječ, pogledajte što naši kupci govore…