Prekomjerno zadržavanje vode u organizmu može dovesti do značajnijih zdravstvenih problema. Posebno su mu skloni ljudi koji vode sjedilački način života i skloni su debljanju, ali uzročnici mogu biti i neke bolesti i korištenje određenih vrsta lijekova. Iako je zadržavanje vode često nuspojava drugih bolesti, tegoba, stanja ili načina života, ne znači da za nju nema lijeka. Osim poboljšanja načina života (što uvijek dovodi do pozitivnih promjena sa zdravljem), jedno od rješenja su i diuretici – namirnice ili preparati koji pospješuju izbacivanje vode iz organizma. Iako ima mnogo farmaceutskih diuretika, ljudima koji nemaju velikih problema s ovom tegobom, preporučuju se oni prirodni, čijim se korištenjem zdravlje neće i dodatno ugroziti.
Ali prije nego saznamo nešto više o preparatima koji potiču izbacivanje vode iz organizma, naučimo nešto i o samoj tegobi prekomjernog zadržavanja vode.

Prekomjerno zadržavanje vode u organizmu
Zadržavanje vode u organizmu može dovesti do raznih tegoba. Najčešći su osjećaj nadutosti, težine u želucu, umor, razdražljivost, a onda i oticanje nogu i zglobova. Ova tegoba može biti uzrokovana raznim stvarima, među kojima su najčešće prehrana i hormonalni disbalans. Hrana zbog koje se voda zadržava u organizmu je ona puna soli, aditiva, šećera i masnoća. Osim toga, na tegobu utječe i hrana siromašna proteinima, vitaminom B i magnezijem.
Drugi najčešći uzrok ovoj tegobi je predugo sjedenje ili stajanje na dnevnoj bazi te jedna od navika koja često ide s tim – premali unos tekućine u organizam, pogotovo obične vode. Čini se kontradiktorno, ali dehidracija uvelike utječe u nakupljanje vode u organizmu, jer je tijelo premalim unosom pokušava zadržati u sebi što je duže moguće.
Na tegobu još utječu i kronične bolesti, problemi sa srcem i bubrezima, akutni i kronični endemi, visoki krvni tlak i PMS.
Ublažavanje prekomjernog zadržavanja vode u organizmu
Osim farmaceutskih i prirodnih diuretika prekomjerno zadržavanja u organizmu može se spriječiti i ublažiti nekim dobrim životnim navikama. Kao u većini slučajeva, najbolje oružje je prehrana. U borbi protiv ove tegobe najbolje je jesti namirnice koje sadrže veliki udio vlakana i antioksidansa. Među njima su rajčice, krastavci, kupus, kelj, salate, jabuke, mrkve, limun, češnjak, đumbir i peršin. Visok udio vlakana imaju i razne žitarice, pa tako i one zobene. Istovremeno, treba izbjegavati prerađene ugljikohidrate, pogotovo one od bijelog brašna te smanjiti unos soli, masti i šećera.
U svakodnevicu svakako treba uvesti redovitu tjelovježbu, bilo da većinu dana sjedite ili stojite. To će potaknuti cijeli niz dobrih promjena u organizmu, među kojima će biti i smanjeno zadržavanje vode.
Prirodni diuretici
Prirodne diuretike možemo pronaći među svakodnevnim namirnicama i to ne samo u obliku čajeva. To može biti i voće i povrće bogato vodom, vitaminima i mineralima, kao što su rajčica, krastavci, zelena salata, mrkva, peršin, celer i kupus. Rajčica je, osim vodom, bogata karotenima, vitaminom C i drugim antioksidansima koji pomažu bubrezima da otpuste vodu, a s njom i toksine. Krastavci su bogati sumporom i silicijem koji potiču lučenje mokraćne kiselina, a uz vodu, iz organizma potiču izbacivanje i masnoća, slično kao i mrkva. Peršin i celer također potiču rad bubrega, ali i probavu jer sadrže veliki postotak vlakana.
Od voća, poznati diuretik je lubenica, voće s najvećim udjelom vode, ali i s mnogo minerala, kao što su kalij, magnezij, fosfor i cink. Od bobičastog voća dobro je konzumirati brusnicu, koja se i inače smatra jednim od najboljih diuretika i često se koristi za čišćenje mokraćnih puteva uslijed infekcija.
Od čajeva, posebno su učinkoviti uvin čaj, čaj od maslačka, zeleni čaj i čaj od koprive. Maslačak je vrlo jak diuretik i to ne samo kao čaj, nego i svježi. Pomaže u uklanjanju viška soli i vode iz organizma, pa je posebno dobar i za uklanjanje žučnih kamenaca. Odličan je izvor kalija i ne izaziva nikakve nuspojave. Zeleni čaj također pomaže izlučivanju vode, ali još je bolji za općenitu detoksikaciju organizma.
Smilje kao diuretik
Preparati od smilja još su jedan učinkovit diuretik. Bilo da se koristi u obliku eteričnog ulja ili hidrolata, smilje pomaže u čišćenju organizma jer pospješuje izlučivanje urina [13,70]. Ima i jaka antioksidativna svojstva [18,19,35,36,40,41], pa sudjeluje u izbacivanju toksina općenito [18,52,58]. Preparati od smilja mogu se primjenjivati nanošenjem na kožu ili inhalacijom, dok se razrijeđen hidrolat od smilja može uzimati i oralno.
Hidrolat je posve prirodan proizvod dobiven kondenzacijom vodene pare koja u sebi sadrži sve ljekovite komponente smilja. U njemu su sačuvana terapeutska svojstva smilja i to bez dodatka alkohola ili konzervansa. Zbog toga ne izaziva nikakve nuspojave ili mogućnost predoziranja pa ga mogu koristiti sve dobne skupine i to više puta dnevno.
Prekomjerno zadržavanje vode u organizmu lako se može smanjiti prirodnim preparatima i namirnicama iz svakodnevne upotrebe, stoga ono ne mora biti tegoba koja će dovesti i do većih zdravstvenih problema.
Salvia proizvodi od smilja
Kliničke studije pokazale su učinak i primjenu kadulje u rješavanju mnogih zdravstvenih problema. Zbog kombinacije raznih djelovanja, smilje koristi se kod čitavog niza bolesti i poremećaja.
100% prirodni proizvodi – bez dodatka ikakvih aditiva i konzervansa. Sadrže samo otopljene biljne komponente smilja.
Savršena kombinacija klime, specifičnih vrsta tla i krškog kamena – koristimo samo biljke iz Nacionalnog parka Kornati.
Izuzetno pozitivne povratne informacije kupaca. Pogledajte ih u nastavku!

Hidrolate dodatno stabiliziramo mikrofiltracijom – čime dobivamo siguran i dugotrajan proizvod.
Širok spektar djelovanja u liječenju mnogih zdravstvenih tegoba i problema.
Imamo potrebne zdravstvene potvrde i analize, a hidrolati su dermatološki ispitani.
Odaberite pakiranje ili nastavite čitati recenzije kupaca
Nemojte nam samo vjerovati na riječ, pogledajte što naši kupci govore…