Ljeto donosi lijepo, toplo vrijeme, duge godišnje odmore i nerijetko odlazak na more, ali s njime dolaze i neke neugode. Jedni od njih su komarci. Nećemo govoriti protiv komaraca jer i oni imaju svoju ulogu u ekosustavu; bez njih bi lastavice i šišmiši ostali gladni. Ipak, to ne umanjuje živciranje i nelagodu jednom kad napadnu. Ugrizi komaraca nešto su s čime se baš svatko mora nositi, samo su kod nekih reakcije na ubod blage, a kod nekih teže i opasnije jer se može javiti i alergijska reakcija – puno teži oblik simptoma uboda, koji osim otekline i svraba, mogu izazvati i osip na kožu, oticanje kapaka, grla i dišnog sustava, mučninu, vrtoglavicu, glavobolju i povišenu temperaturu. U tom slučaju obični preparati za smanjene svrbeža neće biti od pomoći, nego reakciju treba liječiti antihistaminicima i to najčešće tabletama ili injekcijama.
Svi ostali, za ublažavanje simptoma uboda koriste kreme s manjom dozom antihistaminika i drugih sastojaka koji će ublažiti svrbež i oticanje. Mnogi za ovu namjenu koriste prirodne pripravke – puno bolje za organizam, ali jednako jake protiv simptoma uboda. U ovom članku govorit ćemo o prirodnim metodama sprječavanja ugriza, a onda i ublažavanja simptoma ako do ugriza dođe.

Kako spriječiti ubode
Većina ljudi se štiti od uboda kupovnim kremama ili gelovima za odbijanje komaraca. Iako su ovi proizvodi vrlo učinkoviti, redovito su jako skupi i imaju intenzivan miris koji ne odgovara svakome. Zato je vrlo praktično koristiti neke druge načine zaštite, od odjeće koju nosite, biljki kojima se treba okružiti do prirodnih pripravaka koji će, poput krema za zaštitu od komaraca, na insekte djelovati odbijajuće.
Najbolja zaštita je nositi odjeću dugih rukava i nogavica, kako komarci ne bi imali pristup koži. U ljetnim mjesecima, tanka lanena odjeća odličan je izbor koji će vas štititi od insekata. Odjeća neka bude blagih, neupadljivih boja; svakako izbjegavajte jarke jer one insekte, pa tako i komarce, privlače poput cvijeća. Nemojte koristiti parfeme ni mirisne proizvode jer oni također privlače kukce. Umjesto toga, kožu namažite razrijeđenim uljem lavande ili čajevca.
Lavanda, čajevac, limunska trava, bosiljak, ružmarin, menta i slične biljke odbijaju komarce, stoga je dobro imati ih posađene u teglicama ili grmovima blizu mjesta gdje boravite (na primjer na balkonima, terasama i na prozorima i vratima na ulazu u kuću). I mrežice na prozorima i vratima također su odličan izbor za zaštitu unutarnjih prostorija.
Prirodni pripravci za ublažavanje simptoma uboda komaraca
Koje god mjere poduzeli, pa čak i ako je to mazanje kupovnih proizvoda za zaštitu od komaraca, sumnjamo da ćete uspjeti spriječiti baš svaki ubod. Komarci uvijek nekako pronađu put do naše kože. U tom slučaju, posegnite za nekim prirodnim pripravcima koji će smanjiti svrab i oteklinu, te spriječiti daljnju alergijsku reakciju.
Na smanjenje otekline i svrbež odlično djeluje ocat. Potrebno je nanijeti samo malo octa na vatu i postaviti je na mjesto uboda. Potrebno je držati je deset minuta kako bi djelovala. Ako ocat pomiješate s malo kukuruznog brašna, dobit ćete smjesu kojom se može namazati oteklina i nakon deset minuta isprati. Pastu možete napraviti i od sode bikarbone, koja se miješa s vodom dok ne postane čvrsta smjesa. Ostavlja se na mjestu uboda nekoliko minuta, a onda ispire.
Ako nemate sode, oteklina će splasnuti i ako na nju stavite kockicu leda. Peckanje i svrbež smanjit će i med, jer ima antiupalna svojstva. I aspirin rastopljen u vodi imat će blagotvorni učinak, a iritaciju kože nakon ugriza smanjit će i dječji puder ili aloe vera.
Protiv oteklina jako dobro djeluju i eterična ulja. Za ovu namjenu najbolji su ulje čajevca i lavande, koji ne samo da sprječavaju ubode, nego i ako se dogode, smirit će oteklinu i svrbež te djelovati protuupalno.
Preparati od smilja
Smilje je još jedna biljka koja će odlično djelovati na simptome uboda komaraca. Smilje ima široku namjenu, a najbolje djeluje na kožne tegobe, pa tako i ubode insekata. Ima jako insekticidno djelovanje, pa je odlično sredstvo protiv ugriza komaraca. Istraživanja su pokazala da eterično ulje smilja uzrokuje smrtnost komaraca pri koncentraciji od 300 ppm, sa smrtnošću od najmanje 98.3%.
A nakon ugriza, smilje će djelovati umirujuće na kožu, smanjujući oteklinu i svrbež, budući da ima jako protuupalno [10,13,16,18,50], ali i regenerirajuće djelovanje [13,21,28,48]. Svrbež i crvenilo nestaju odmah nakon nanošenja, a dugoročno se neće stvoriti oteklina koja može biti bolna i neugodna i danima nakon uboda.
Smilje se na kožu može nanijeti u obliku razrijeđenog eteričnog ulja ili hidrolata. Hidrolat od smilja se može primijeniti direktno na kožu, špricanjem na mjesto uboda ili nanošenjem cvjetne vodice na vatu, pa pritiskom na kožu. Hidrolat je posve prirodan proizvod koji se dobije destilacijom biljnog materijala i destilacijom vodene pare koja u sebi sadrži molekule eteričnog ulja i sva svojstva biljke, što uključuje njen miris, okus i ljekovitost. Budući da ne sadrži ni konzervanse ni alkohol, može se koristiti često, redovito i smiju ga koristiti i djeca.
Ubodi komaraca neugodan je dio ljetnih dana, ali im se lako može stati na kraj. Proizvodima od smilja ne samo da ćete odbiti neželjene kukce, nego ćete u slučaju uboda, u njima pronaći spas za svoju kožu.
Salvia proizvodi od smilja
Kliničke studije pokazale su učinak i primjenu kadulje u rješavanju mnogih zdravstvenih problema. Zbog kombinacije raznih djelovanja, smilje koristi se kod čitavog niza bolesti i poremećaja.
100% prirodni proizvodi – bez dodatka ikakvih aditiva i konzervansa. Sadrže samo otopljene biljne komponente smilja.
Savršena kombinacija klime, specifičnih vrsta tla i krškog kamena – koristimo samo biljke iz Nacionalnog parka Kornati.
Izuzetno pozitivne povratne informacije kupaca. Pogledajte ih u nastavku!

Hidrolate dodatno stabiliziramo mikrofiltracijom – čime dobivamo siguran i dugotrajan proizvod.
Širok spektar djelovanja u liječenju mnogih zdravstvenih tegoba i problema.
Imamo potrebne zdravstvene potvrde i analize, a hidrolati su dermatološki ispitani.
Odaberite pakiranje ili nastavite čitati recenzije kupaca
Nemojte nam samo vjerovati na riječ, pogledajte što naši kupci govore…