Probavne smetnje učestala su tegoba koja može varirati od lagane neugode u području trbuha do velike boli, praćene i drugim nelagodnim simptomima. Uzrok im je najčešće prehrana, ali nekada se javljaju i kao odgovor na stanje organizma, primjerice kao posljedica bolesti ili infekcije.
Ovdje ćemo govoriti o najčešćim probavnim smetnjama, ujedno i problemima s crijevima, njihovim uzrocima i simptomima, te na kraju načinima kako pomoći u njihovom izlječenju i ublažavanju tegoba.

Žgaravica
Žgaravica je bol što se osjeća gornjem dijelu želuca, praćena osjećajem žarenja. Nastaje ulaskom želučane kiseline u jednjak i pogoršava se u ležećem položaju. Najčešće se javlja nakon jela – ako je uzrokovana hranom – ili na prazan želudac, ako joj je uzrok preveliko izlučivanje želučane kiseline. Prvi slučaj nije zabrinjavajući jer nestaje nakon što je hrana probavljena i najčešće se može smanjiti uzimanjem preparata protiv žgaravice. Ali ako se javlja često, ne prestaje ni nakon uzimanja takvih preparata te stvara poteškoće s gutanjem, može se raditi i o težoj tegobi koja zahtjeva posjet liječniku.
Ako je uzrok žgaravici prehrana, može se spriječiti izbacivanjem ključnih namirnica, kao što su masna, pržena, slatka i jako začinjena hrana, alkohol, sokovi od agruma, ocat, kečap, senf, umaci od rajčice, luk i češnjak te pepermint. Za ublažavanje žgaravice najčešće se uzimaju antacidi, koji trenutno ublažavaju osjećaj žarenja jer neutraliziraju želučanu kiselinu, dok se od prirodnih proizvoda preporučuje konzumacija badema i mineralne vode. Odličan lijek je i iscijeđen limun u pola čaše vode ili žličica sode bikarbone pomiješana s vodom. Soda kao lužnata otopina neutralizira kiselinu iz želuca. Od čajeva preporučuje se onaj od komorača i đumbira.
Vjetrovi i nadutost
Nadutost je tegoba koja se povezuje sa želucem i gornjim dijelom tijela, a nastaje kada u probavni trakt uđe zrak ili izvana za vrijeme jela ili oslobađanjem plinova razgradnjom hrane u želucu. Vjetrovi se, s druge strane, pojavljuju u donjem dijelu trbuha i debelom crijevu, te su rezultat neprobavljene hrane. Zrak iz gornjeg dijela probavnog trakta oslobađa se podrigivanjem, a plinovi kroz rektum. I jedno i drugo normalna su pojava, ali ako su učestaliji od normalnog te ako ih prate i neugodni ili bolni simptomi, onda se i oni mogu smatrati probavnim poremećajima.
Uzroci nadutosti najčešće suteško probavljive namirnice, kao što su mliječni proizvodi koji sadrže laktozu (izuzev jogurta), grahorice, umjetna sladila, fruktoza i sorbitol te ledena pića. Poremećaji koji mogu uzrokovati nadutost i plinove su intolerancija i alergije na hranu, upalne bolesti crijeva, gastropareza, sidrom kratkog crijeva i drugi.
Ako uz nadutost i vjetrove imate i druge tegobe, kao što su teške žgaravice, krvave stolice, mučnine, povraćanje i bolove u trbuhu bez obzira na to što pojeli, trebali biste posjetiti liječnika i pronaći uzrok ovim tegobama. U svakom drugom slučaju, nadutost i vjetrove može se otkloniti promjenom prehrane. Prije svega izbjegavajte teško probavljive namirnice i gazirana pića, a svako jelo jedite sporo i dulje ga žvačite. U prehranu unesite namirnice koje smanjuju nadutost, pogotovo začine poput kima, komorača, majčine dušice, anisa, matičnjaka i đumbira, a redovito pijte i čajeve protiv nadutosti.
Konstipacija
Konstipacija, poznata kao zatvor, svako je smanjeno pražnjenje crijeva od onog kojeg smatramo urednim. Razlikuje se od opstipacije, koja označava potpuni izostanak spontanog pražnjenja crijeva. Kod konstipacije stolica je tvrda, suha i prazni se rjeđe od tri puta tjedno. Najčešće je posljedica loše prehrane, siromašne vlaknima, manjka kretanja i premalog uzimanja tekućine tijekom dana.
Uzroci konstipacije mogu biti i neke bolesti, poput dijabetesa, bolesti štitnjače, hormonalnih poremećaja, upalne bolesti crijeva i drugih. Nekada se javlja uslijed uzimanja lijekova protiv visokog krvnog tlaka, diuretika, lijekova protiv depresije i analgetika.
Ako je konstipacija posljedica načina života i prehrane, onda se ublažava i liječi njihovom modifikacijom. U prehranu treba uvrstiti hranu bogatu vlaknima, svježe voće i povrće, lisnato zeleno povrće, lanene i chia sjemenke, redoviti unos probiotika i povećani unos magnezija. Također, važno je kretati se i, po mogućnosti, redovito vježbati.
U posebnim slučajevima, kada ništa od ovoga ne pomaže, možemo posegnuti i za farmaceutskim proizvodima, poput laksativa, čepića ili klizmi, a od prirodnih pripravaka pomažu sok od jabuke i grožđa, sok od šljiva, maslinovo ulje i čajevi od kadulje, kamilice, sladića, sene i zeleni čaj.
Nervozna crijeva (sindrom iritabilnog crijeva)
Sindrom iritabilnog crijeva, poznat i pod nazivom nervozna crijeva, poremećaj je probavnog sustava od kojeg obolijevaju najviše žene srednjih godina. Za njega je karakteristično da se simptomi javljaju iako je tkivo crijeva zdravo, pa nije posve jasno što ga točno potiče. Glavnim krivcem smatra se stres, jer upravo pod njime se simptomi najčešće i javljaju, a oni su bol u trbuhu, praćen uglavnom proljevom, iako nekad i zatvorom, grčevi i nerijetko nadutost.
Osim stresa, simptome ove tegobe može potaknuti i prehrana, odnosno određene namirnice, kao i alergija ili intolerancija na njih. Ostali mogući uzroci su poremećaj crijevne motorike i crijevne osjetljivosti, centralna živčana disfunkcija te neki psihološki okidači, kao što su tjeskoba, anksioznost i već spomenuti stres.
Upravo je zato prvi korak prema izlječenju nervoznih crijeva smanjenje svakodnevnog stresa. Ono uključuje i dovoljno sna i fizičke aktivnosti, uzimanje tekućine i svakodnevna primjena nekih opuštajućih metoda, poput meditacije ili neke slične tehnike. Svakako je važno uskladiti i prehranu te izbaciti namirnice s kofeinom, alkoholom, mlijeko, slatku i masnu hranu, sve ono što napuhuje i teže se probavlja, a jesti laganu hranu te dodatke koji će olakšati osjećaj bolnih crijeva.
Smiljem protiv probavnih smetnji i problema s crijevima
Još jedna pomoć iz prirode za ublažavanje probavnih smetnji i problema s crijevima dolazi i iz smilja. Smilje je izuzetno ljekovita biljka koja zbog svog kemijskog sastava pomaže u rješavanju mnogih zdravstvenih problema, pa tako i ovih. Ono ima antimikrobno djelovanje [29,30,34,37,39,67], stoga pomaže u probavnim smetnjama izazvanima bakterijama ili infekcijom. Njegovo protuupalno djelovanje [10,13,16,18,50] odlično je za tegobe uzrokovane upalnim bolestima crijeva [55,57,62] te je vrlo učinkovito i u čišćenju organizma [18,52,58].
Smilje se može uzimati u obliku hidrolata ili razrijeđenog eteričnog ulja. Hidrolat je preparat koji se dobiva kondenzacijom vodene pare koja u sebi sadrži sve biljne komponente eteričnog ulja smilja. Zbog svojih svojstava, naziva se i cvjetnom vodicom te ima karakterističan miris i okus ove biljke, ali i jednak kemijski sastav, te kao takav ima jaka terapeutska svojstva.
Hidrolat je posve prirodan proizvod, bez dodanog alkohola ili konzervansa, zbog čega se može primjenjivati više puta dnevno, bez straha od nuspojava ili predoziranja. Razrijeđen, može se uzimati i oralno, ali i primjenjivati masiranjem na kožu. Redovitom primjenom blagotvorno će utjecati na probleme s crijevima i probavne smetnje te olakšati njihovo liječenje.
Salvia proizvodi od smilja
Kliničke studije pokazale su učinak i primjenu kadulje u rješavanju mnogih zdravstvenih problema. Zbog kombinacije raznih djelovanja, smilje koristi se kod čitavog niza bolesti i poremećaja.
100% prirodni proizvodi – bez dodatka ikakvih aditiva i konzervansa. Sadrže samo otopljene biljne komponente smilja.
Savršena kombinacija klime, specifičnih vrsta tla i krškog kamena – koristimo samo biljke iz Nacionalnog parka Kornati.
Izuzetno pozitivne povratne informacije kupaca. Pogledajte ih u nastavku!

Hidrolate dodatno stabiliziramo mikrofiltracijom – čime dobivamo siguran i dugotrajan proizvod.
Širok spektar djelovanja u liječenju mnogih zdravstvenih tegoba i problema.
Imamo potrebne zdravstvene potvrde i analize, a hidrolati su dermatološki ispitani.
Odaberite pakiranje ili nastavite čitati recenzije kupaca
Nemojte nam samo vjerovati na riječ, pogledajte što naši kupci govore…