Produženi menstrualni ciklus, službenog naziva oligomenoreja, ženska je tegoba kojoj je glavni simptom trajanje menstrualnog ciklusa duže od onog što se smatra normom. Menstrualni ciklus je vrijeme od prvog dana jedne, do prvog dana druge menstruacije. Normalni ciklus traje od 26 do 35 dana, a ako je razmak duži od 35 dana, to smatramo poremećajem ritma menstrualnog ciklusa.
Oligomenoreja je donekle normalna pojava u pubertetu djevojčica jer je potrebno nekoliko mjeseci (a kod nekih djevojaka i godina) da bi se ciklus ustalio. Svaki povećani razmak između menstruacija nakon puberteta ukazuje na neki poremećaj. Na temelju toga razlikujemo primarnu i sekundarnu oligomenoreju. Primarnom se smatra ona koja nastupa odmah nakon prve menstruacije, a sekundarnom onu koja se javi nakon perioda urednih menstrualnih ciklusa. Ova potonja vrsta čini čak 70% svih slučajeva i često je prvi stadije prije nastanka amenoreje.
Amenoreja je tegoba koja znači potpuni izostanak menstruacije. Dijagnosticira se ako je razmak između ciklusa od 6 tjedana do 6 mjeseci. Također se dijeli na primarnu i sekundarnu i to tako da se primarnom naziva odsustvo prve menstruacije do 16. godine djevojčina života, iako ima razvijene sve ostale spolne osobine. Sekundarnom se smatra izostanak menstruacije nakon nekoliko ili više redovitih ciklusa.

Uzorci oligomenoreje
Najčešći uzročnik produženog menstrualnog ciklusa je neuravnotežena funkcija jajnika; kod primarne, ispoljava se najčešće kao sindrom policističnih jajnika. Neuravnoteženoj funkciji jajnika uzroci mogu biti razni, ali najčešći su to bolesti jajnika, problemi sa štitnjačom, hipofizom ili nadbubrežnom žlijezdom, povišena razina muških spolnih hormona i veliki psihički stres.
Tumori na jajnicima, štitnjači, nadbubrežnoj žlijezdi ili hipofizi također mogu uzrokovati izostanak ili produljenje menstrualnog ciklusa, ali u većini slučajeva to su neki manje opasni faktori, kao što je veliki fizički napor, psihički stres, uzimanje kontracepcijskih pilula ili poremećaji prehrane poput anoreksije ili bulimije.
Problemi s prehranom česti su uzročnici primarne amenoreje kod mladih djevojaka, dok sekundarnu mogu izazvati i neke imunološke bolesti i dijabetes.
Liječenje oligomenoreje
Liječenje oligomenoreje svodi se na regulaciju ciklusa. Iako žene s ovom tegobom nemaju velike zdravstvene probleme, ovim se postupcima smanjuje negativan utjecaj velikog lučenja estrogena, odnosno disbalansa hormona, na dojke i endometriju, na kojima se mogu početi stvarati tumori. Drugi razlog liječenja je željena trudnoća, jer se hormonalnom terapijom potiče ovulacija (koju žene s ovom tegobom inače nemaju ili imaju rijetko).
Hormonalna terapija i inače je najčešći način liječenja ove tegobe, a u većini slučajeva se provodi uzimanjem oralne kontracepcije.
Produženi menstrualni ciklus može se liječiti i prirodnim metodama. Često su upravo ovo načini kojima žene pokušavaju regulirati ciklus, pogotovo ako im uzrok nisu neke druge zdravstvene tegobe. U uspostavljanju hormonalne ravnoteže važno je znati da je prvi korak zdrav način života, što uključuje i zdravu, prilagođenu prehranu i redovito vježbanje. Hrana koja se preporučuje za ovu namjenu je ona s nižim glikemijskim indeksom te namirnice bogate vlaknima. Pomažu i namirnice koje sadrže cink, kao što su žitarice, grahorice, orašasti plodovi, plodovi mora, gljive, artičoke, brokula, kelj i mliječni proizvodi.
Na reproduktivni sustav odlično djeluju i čaj od maline, ulje noćurka i riblje ulje. Preporučuje se jesti namirnice bogate jodom, kao što su grah, brusnica, alge, jagode i himalajska sol.
Redovita tjelovježba također će potaknuti hormonalnu ravnotežu, a za organizam bolji učinak ima redovito, ali umjereno vježbanje, poput brzog hodanja, vožnje bicikle i plivanja. Ovo ne samo da će pomoći tijelu, nego i psihičkoj stabilnosti, koja ima glavnu ulogu u uspostavljanju hormonalne ravnoteže.
Pomoć iz preparata od kadulje
U uspostavljanju hormonalne ravnoteže mogu pomoći i preparati od kadulje. Kadulja je biljka koja ima preko 60 spojeva s terapeutskim učinkom. Neki od njih imaju izuzetno jako djelovanje na ženske hormone, pa je zato ova biljka odlična za regulaciju menstrualnog ciklusa [41,42]. Budući da uravnotežuje hormone, pomaže i kod umanjivanje produženog menstrualnog ciklusa.
Kadulja se može konzumirati u obliku čaja ili hidrolata. Hidrolat od kadulje posebno je ljekovit proizvod jer nastaje destilacijom biljnog materijala i kondenzacijom vodene pare koja u sebi sadrži molekule eteričnog ulja, odnosno otopljene biljne komponente. Zbog toga sadržava sva svojstva biljke, što uključuje miris, okus, ali i ljekovitost. Posve je prirodan proizvod, bez konzervansa ili alkohola, pa se može primjenjivati redovito, bez straha od nuspojava ili predoziranja.
Uspostavljanje redovitog menstrualnog ciklusa izuzetno je važno za zdravlje žene. Iako tegobe poput produženog menstrualnog ciklusa ili njegova težeg oblika – odsustva ciklusa – nemaju teške simptome, opasne po zdravlje, ovakvo dugotrajno stanje može dovesti do težih bolesti. Zato je važno liječiti ih pravovremeno, a dio tog liječenja može biti i preparatima iz prirode, prilagođenom prehranom te općenito zdravim životom.
Salvia proizvodi od kadulje
Kliničke studije pokazale su učinak i primjenu kadulje u rješavanju mnogih zdravstvenih problema. Zbog kombinacije raznih djelovanja, ljekovita kadulja koristi se kod čitavog niza bolesti i poremećaja.
100% prirodni proizvodi – bez dodatka ikakvih aditiva i konzervansa. Sadrže samo otopljene biljne komponente ljekovite kadulje.
Savršena kombinacija klime, specifičnih vrsta tla i krškog kamena – koristimo samo biljke iz Nacionalnog parka Kornati.
Izuzetno pozitivne povratne informacije kupaca. Pogledajte ih u nastavku!
Hidrolate dodatno stabiliziramo mikrofiltracijom – čime dobivamo siguran i dugotrajan proizvod.
Širok spektar djelovanja u liječenju mnogih zdravstvenih tegoba i problema.
Imamo potrebne zdravstvene potvrde i analize, a hidrolati su dermatološki ispitani.
Odaberite pakiranje ili nastavite čitati recenzije kupaca
Nemojte nam samo vjerovati na riječ, pogledajte što naši kupci govore…