Reumatoidni artritis, kojeg zovemo i samo artritisom ili reumom, bolest je zglobova i vezivnog tkiva. Pogađa najmanje jednu od 15 osoba diljem svijeta i to najčešće one starije životne dobi, iako na njih nije ograničena. Ova bolest naziva se i upalom zglobova, ali ono što se stvarno događa, povezano je s membranom koja omotava zglob, a koja je ispunjena tekućinom u kojoj se nalaze hranjive tvari, kisik i kolagen potreban hrskavici za održavanje njene elastičnosti i pokretljivosti.
Kada nastupi upalni proces, upravo je kolagen taj koji se prvi razara, pa se zaštitna membrana smanjuje, zbog čega s vremenom dolazi i do razaranja same kosti. Zglobovi zbog toga gube na pokretljivosti, vezivno tkivo na elastičnosti i sve je popraćeno bolovima, otečenosti i sličnim neugodnostima. A kako se bolest razvija, tako od hrskavice i oslabljenih kosti, prelazi i na druge organe, oštećujući ih. Osim svih zglobova na tijelu (osim onih na kralješnici), bolest može zahvatiti i mišiće, kožu te organe trbušne šupljine i prsnoga koša.

Uzroci reumatoidnog artritisa
Što točno uzrokuje ovu bolest još uvijek nije poznato, ali mogućnost njena nastanka vezuje se za genetiku (odnosno predispozicije nasljeđivanja bolesti), za neke virusne i bakterijske infekcije te za abnormalni autoimuni odgovor organizma.
Upale su i inače reakcija organizma na infekciju. One su sustav obrane kojom bi se trebalo zaustaviti širenje bolesti, a nastala povreda zaliječiti. Kod ove bolesti je problem što se nastala infekcija ne uspijeva iskontrolirati i izliječiti nego se, uslijed nekih genetskih ili autoimuno uvjetovanih reakcija, ona još i više potiče. Što točno dovodi do toga, još nije poznato, ali liječnici su sve bliže odgovoru i na to pitanje.
Ono što se zna su rizične skupine podložne oboljenju. Prije svega to su žene, koje od artritisa obolijevaju tri puta više od muškaraca. Bolest se počne pojavljivati od 30 do 60 godine života, s time da rizik starenjem raste, pogotovo ako je oboljenje dio obiteljske povijesti bolesti.
Simptomi reumatoidnog artritisa
U većini slučajeva, prvi simptomi nalikuju simptomima bilo kakve upale izazvane infekcijom, s time da onda postupno jačaju, umjesto da se smanjuju. Prvi simptomi su malaksalost, umor, lagao povišena temperatura i mogući gubitak tjelesne težine. Uvelike nalikuju na simptome gripe ili prehlade, a razlikuju se samo po trajanju. Naime, ovi simptomi mogu trajati nekoliko tjedana ili čak mjeseci, prije nego počnu zahvaćati i zglobove. Tada se u njima počinje javljati bol i otečenost. Ovi simptomi moraju trajati barem šest tjedana da bi se mogli povezati s reumatoidnim artritisom.
Uz bol i otečenost počinje se javljati i ukočenost zglobova, pogotovo ujutro; a na dodir, osim što su otečeni, zglobovi mogu biti i topli.
Kako bolest napreduje, tako se počinju javljati i drugi simptomi, poput upale arterije, zbog čega pod kožom, najčešće pored lakta, nastaju potkožne kvržice. Oko zglobova se počnu javljati otoci, nakupine tekućine, pa se s vremenom počnu i deformirati.
Iako se bolest najviše osjeti na zglobovima prstiju, ona pogađa i koljena, gležnjeve i ostale zglobove u tijelu. Bol se jednako javlja na obje strane tijela, a jača može biti u ruci koja je dominantna, odnosno onoj koja se više koristi.
Ublažavanje simptoma reumatoidnog artritisa
Budući da se uzrok reumatoidnog artritisa ne može izliječiti, mogu se samo ublažavati simptomi. Lijekovima se nastoji utjecati na imunološki odgovor organizma, na smanjenje upalnog procesa (a time i bolove) te na sprečavanje oštećenja ligamenata i kostiju zglobova. Od farmaceutskih lijekova za to se koriste protuupalni lijekovi, kortikosteroidi, imunosupresivi i antireumatici.
Uz njih, na simptome se može utjecati i načinom života te prirodnim preparatima. Što se tiče prvo navedenog, uvelike pomaže svakodnevna tjelovježba i odgovarajuća prehrana. Gubitak tjelesne težine značajno olakšava simptome jer smanjuje pritisak tjelesne mase na zglobove. Tjelovježba održava gipkost zglobova i mišića, a zdrava prehrana utječe na stvaranje hranjivih tvari i kolagena.
Kod prehrane, važno je usmjeriti je na namirnice bogate antioksidansima, kao što su bobičasto voće, ananas, zeleno lisnato povrće i paprika, jer ublažavaju upale. U detoksikaciji pomaže i hrana bogata jodom. Blagotvorna je i hrana bogata željezom, kao što su zeleno lisnato povrće, riba i grašak te hrana bogata sumporom, kao što su jaja, češnjak, luk i šparoge, jer ovaj element pomaže u apsorpciji kalcija, neophodnog za izgradnju i jačanje hrskavice, kostiju i vezivnog tikva. Uz to, preporučuje se jesti i hranu bogatu omega-3 masnim kiselinama te onu bogatu aminokiselinama, poput riže, pšenice i raži.
Simptome artritisa pojačava hrana bogata zasićenim mastima, crveno meso, mliječni proizvodi i mlijeko, hrana od bijelog brašna, hrana puna konzervansa i aditiva, slatka, kisela i slana hrana te poroci poput pušenja, alkohola i kofeina.
Simptomi ove bolesti mogu se ublažiti i prirodnim preparatima, na primjer – eteričnim uljem od lavande, kamilice, borovnice ili čempresa. Pomažu i čajevi od celerova sjemena, majčine dušice, koprive, korijandera ili korijena maslačka.
Ublažavanje simptoma smiljem i kaduljom
Smilje i kadulja biljke su koje djelotvorno ublažavaju simptome artritisa, prije svega jer imaju jako protuupalno djelovanje. Smilje sadrži ketone i flavonoide koji smanjuju upalne procese [10,13,16,18,50], dok kadulja uz to ima i analgetski učinak [43,44,45,46,47,48], pa odmah nakon primjene smanjuje i bol. Na smanjenje upale utječe i njihovo antioksidativno djelovanje [24,25,26,27] jer sadrže prirodne antioksidanse koji djeluju protiv oksidacije lipida u biološkim sustavima.
Obje biljke mogu se primjenjivati kao eterična ulja ili hidrolati. Eterična ulja mogu se ukapati u kupke, u koje se umaču bolna područja (dlanovi ili stopala), dok se hidrolati nerazrijeđeni mogu utrljati u zglobove. Hidrolat je posve prirodan proizvod koji nastaje kondenzacijom vodene pare i u svakoj svojoj kapljici sadrži molekule eteričnog ulja. Zadržavaju svu kvalitetu biljnog materijala, a pri njihovoj izradi ne upotrebljavaju se ni alkoholi ni aditivi.
Iako je artritis vrlo bolna tegoba, može su ublažiti lijekovima, načinom prehrane, tjelovježbom i biljnim pripravcima, među kojima su i oni od kadulje i smilja. Iskoristite ih za smanjenje boli i oteknuća te za sprječavanje daljnjeg razvoja bolesti.
Salvia Hidrolati kadulje i smilja
Ove dragocijene tekućine izdvajaju se specifičnim okusom, mirisom, kemijskim sastavom te jakim terapeutskim svojstvima.
100% prirodni proizvodi – bez dodatka ikakvih aditiva i konzervansa. Sadrže samo vodu i otopljene biljne komponente (ljekovite kadulje i smilja).
Savršena kombinacija klime, specifičnih vrsta tla i krškog kamena – koristimo samo biljke iz Nacionalnog parka Kornati.
Izuzetno pozitivne povratne informacije kupaca. Pogledajte ih u nastavku!

Hidrolate dodatno stabiliziramo mikrofiltracijom – čime dobivamo siguran i dugotrajan proizvod.
Širok spektar djelovanja u liječenju mnogih zdravstvenih tegoba i problema.
Imamo potrebne zdravstvene potvrde i analize, a hidrolati su dermatološki ispitani.
Odaberite pakiranje ili nastavite čitati recenzije kupaca
Nemojte nam samo vjerovati na riječ, pogledajte što naši kupci govore…