Angina je upalno stanje od kojeg se angina zagnoji, zbog čega se ono zove i gnojnom anginom ili faringitisom.
Često se proširi na ždrijelo i krajnike, pa se naziva i tonzilofarnigitisom Vrlo je česta tegoba, pogotovo kod djece do treće godine života, iako od nje obolijevaju i odrasli, ali uglavnom do 35. godine života, kasnije vrlo rijetko. Rizično razdoblje za obolijevanje je zima, kad padne imunitet i počne vladati sezona prehlade i gripe. Uzročnici bolesti su najčešće bakterije, iako infekcija može biti i virusna.
Razlikujemo primarno i sekundarno oboljenje. Primarnom anginom smatra se upala ždrijela, nastala najčešće bakterijskom infekcijom, poput streptokoka. Sekundarna angina je infekcija koja se na ždrijelo prošiti od neke druge tegobe, uglavnom virusne infekcije gornjih dišnih puteva. Gnojno oboljenje angine tad je posljedica širenja bakterije ili virusa, ali i pada imuniteta.

Uzroci angine
Upala i zagnojenje angina najčešće su posljedica zaraze, odnosno prijenosa bakterijske infekcije od druge zaražene osobe ili putem nečistih površina. Rijetko kad se upala stvori od prije nastale nakupine gnoja na angini ili infekcije nepčane resice. Posebna opasnost on infekcije prijeti za vrijeme hladnoća i kod pada imuniteta osobe. U vrijeme zime više ljudi obolijeva, što znači da ima i više nositelja zaraze, zbog čega se ovo smatra sezonskom bolesti.
Infekcija se može prenijeti kapljičnim putem zrakom ili direktno od zaražene osobe. Nekad je uzrok aktivacija mikroorganizama koje već nosimo u tijelu, a koji se uspiju razmnožiti uslijed oslabljenog imuniteta. Moguć je način oboljenja i utjecajem vanjskih čimbenika, poput udisanja prašine ili dima, pothlađivanja ili težih slučajeva hipotermije.
Simptomi angine
Glavni simptom gnojne angine je bol u grlu, praćen otežanim gutanjem i crvenilom grla. Zbog oslabljenog imuniteta često se javlja i povećanje limfnih čvorova u području grla. Povećati se mogu i krajnici koji na sebi imaju bijele mrlje. Bolest uglavnom prati i povišena tjelesna temperatura i slabost. Zbog nemogućnosti gutanja, boli i temperature, gubitak apetita još je jedna posljedica. Od upale može nateći i jezik te se na njemu naći bijele naslage, a to prati i neugodan zadah iz usta.
Infekcija se može proširiti i na uši te izazvati upalu uha, te na gornje dišne puteve. Simptomi su kašalj, začepljenje i otečenost sinusa i curenje iz nosa. Može doći i do upale sluznice oka. Stanje može izazvati osip na koži, ali i mučninu i povraćanje. Većina ovih simptoma posljedica su oslabljenog imuniteta.
Liječenje angine
Upaljena i gnojna angina uglavnom se liječi antibioticima, jer joj je bakterija najčešći uzročnik. Ako je uzrok u virusnoj infekciji, onda se liječenje svodi na ublažavanje simptoma i to prije svega paracetamolima za snižavanje visoke tjelesne temperature. Simptomi se ublažuju i kod bakterijske infekcije, kako bi se smanjila upala i bol u grlu, ali bez antibiotika, bolest prolazi teže i postoji veća mogućnost da će se vratiti.
Ipak, uz propisane lijekove, dobro je uzimati i prirodne pripravke s antibakterijskim i antivirusnim djelovanjem, kako bi izlječenje bilo brže. Ovakvi pripravci često povoljno djeluju na druge simptome i olakšavaju tegobu. Upaljeno grlo dobro je ispirati čajem od kadulje ili korijena bijelog sljeza, odličnog i za poticanje iskašljavanja. Limun i med dobro je znana kombinacija koja pomaže ublažavanju crvenila i boli. Ispijanje puno tekuće imperativ je kod ove bolesti, kako bi grlo uvijek bilo vlažno, a time se smanjila i bol.
Za ublažavanje upale odlični su preparati od kadulje. Kadulja ima jako antibakterijsko [37,38] i antivirusno [37,52,66] djelovanje, čime će smanjiti infekciju, djeluje protuupalno i smanjuje crvenilo [6,7,69,70] i nadraženost sluznice [69,77]. Eterično ulje kadulje može se stavljati i u parnu kupelj te se njime inhalirati kako bi otvorilo sinuse i potaknulo izlječenje gornjih dišnih puteva. Crvenilo i bol u ždrijelu učinkovito se ublažava hidrolatom od kadulje. Hidrolat je dovoljno blag da se može konzumirati bez razrjeđivanja, ali dovoljno ljekovit, budući da u sebi sadrži molekule eteričnog ulja i sve ljekovite komponente biljke. Budući da je posve prirodan proizvod i ne sadrži ni alkohol ni konzervanse, može se koristiti često i svakodnevno, bez straha od nuspojava.
Gnojna angina i upala koju stvara vrlo su bolni, pa uz liječenje antibioticima, tegoba ublažava preparatima koji će smanjiti tegobe odmah pri primjeni. Preparati od kadulje na samo da će učiniti to, nego svojim djelovanjem ubrzati i izlječenje.
Salvia proizvodi od kadulje
Kliničke studije pokazale su učinak i primjenu kadulje u rješavanju mnogih zdravstvenih problema. Zbog kombinacije raznih djelovanja, ljekovita kadulja koristi se kod čitavog niza bolesti i poremećaja.
100% prirodni proizvodi – bez dodatka ikakvih aditiva i konzervansa. Sadrže samo otopljene biljne komponente ljekovite kadulje.
Savršena kombinacija klime, specifičnih vrsta tla i krškog kamena – koristimo samo biljke iz Nacionalnog parka Kornati.
Izuzetno pozitivne povratne informacije kupaca. Pogledajte ih u nastavku!

Hidrolate dodatno stabiliziramo mikrofiltracijom – čime dobivamo siguran i dugotrajan proizvod.
Širok spektar djelovanja u liječenju mnogih zdravstvenih tegoba i problema.
Imamo potrebne zdravstvene potvrde i analize, a hidrolati su dermatološki ispitani.
Odaberite pakiranje ili nastavite čitati recenzije kupaca
Nemojte nam samo vjerovati na riječ, pogledajte što naši kupci govore…