Zubobolja zadaje jednu od najgorih boli koje možemo osjetiti. Zbog nje često ne boli samo zub, nego i uho, glava, a nekada i vrat. Ovisno o njenom uzroku, ovisit će i jačina boli, ali više od toga, na jačinu boli utječe i vrijeme koje smo proveli zanemarujući je, dopustivši time da se proširi i pojača. Jednako tako, o uzroku zubobolje ovisit će i njeno liječenje.
Bez pravog liječenja zuba i otklanjanja uzroka, ona se nikada neće moći sama otkloniti jer zubobolja je uvijek simptom. Ipak, budući da je jaka i neugodna, do zakazanog termina kod zubara, svakako ćete htjeti ublažiti tu bol. Zato vam donosimo nekoliko savjeta i prirodnih lijekova kojima ćete djelomično ublažiti zubobolju prije nego dođete do adekvatne liječničke pomoći.

Uzroci zubobolje
Najčešći uzrok zubobolje je karijes. Javlja se već kod djece te nastaje kroz cijeli život, ali se uz redovitu i pravilnu njegu zubi značajno sprječava. Važno je i redovito odlaziti na preventivne preglede kod zubara, kako bi se u slučaju njegova nastanka, uklonio i prije nego izjede većinu zuba. Ako se to ipak dogodi, karijes se može proširiti do korijena i tad počinju jake zubobolje.
Drugi česti uzrok zubobolje je upala zubnog mesa. Nastaje lošom oralnom higijenom i nastajanjem zubnog plaka zbog kojeg se zubno meso počinje povlačiti s korijena zuba. Osim što otkriva osjetljiv vrat zuba, zubno meso postaje crveno i upaljeno, a ako se zanemaruje, može dovesti do parodontoze. Upala zubnog mesa može se zamijeniti sa zuboboljom uzrokovanom propadanjem zuba, jer se bol pojačava na zagriz i toplu ili hladnu hranu te također može boljeti „unutar“ zubnog mesa.
Jaku zubobolju može izazvati i rast umnjaka. Pri procesu izbijanja iz zubnog mesa mogu izazvati upalu, još i više pojačanu bolom u čeljusti izazvanom tim rastom. Zubobolje uzrokovane rastom umnjaka su periodične i ublažavaju se pripravcima što smanjuju upalu, ali i tabletama protiv bolova.
Drugi uzroci zubobolje su pucanje plombe i druga puknuća ili oštećenja zuba (zbog izloženosti korijena i živca zuba zraku, što izaziva bol), zatim apsces zuba i struganje zubima.
Simptomi zubobolje
Ovisno o uzroku zubobolje, imamo i različite simptome. Zub oštećen karijesom najprije stvara samo neugodnosti pri zagrizu ili kod konzumacije tople ili hladne tekućine. S vremenom neugodnost prerasta u bol kad se zub dotakne. Bol je oštra i s vremenom prolazi. Ako se takav zub upali, boljet će stalno, a bol se može širiti i na glavu te jača kod zijevanja i žvakanja. Zub s vremenom može i nateći, a ako je upala jaka, iz zubnog mesa ili samog zuba može izlaziti gnojni iscjedak.
Bol kod upale zubnog mesa također je najprije samo neugodnost kod pijenja hladnog ili toplog. S vremenom se ona počne javljati i u hladnim uvjetima, na primjer na zimskom zraku. Neugodnost može prerasti u osjećaj svrbeža zubnog mesa, a onda i nelagodnu, pomalo tupu bol koja se ne mijenja kod zagriza, ali se i ublažava za vrijeme masiranja zubnog mesa.
Bol koja nastaje zbog puknuća zuba ili plombe je oštra, nerijetko pulsirajuća, pogotovo ako je pri tom izložen živac. Pojačava se kod zagriza, a pogotovo na toplo ili hladno. Bez obzira na uzrok boli, ako ona traje nekoliko dana bez prekida, svakako se treba javiti zubaru da pronađe njen uzrok prije nego postane nelagodna.
Ublažavanje zubobolje
Zubobolja se može otkloniti samo popravkom zuba. U nekim slučajevima, potrebno je zubobolju ublažiti prije nego odlaska zubaru. Neke zubobolje, poput one izazvane rastom umnjaka, ne možemo liječiti, već samo ublažavati (osim ako upale nisu toliko jake da zubar preporuči vađenje umnjaka). Za bilo koju od ovih situacije, posežemo za sličnim preparatima – onima koji će smanjiti upalu i ublažiti bol.
Za ovu namjenu najbolji su preparati s antibiotskim i analgetskim djelovanjem. Najviše se preporučuju preparati od češnjaka ili sam sirovi češnjak. On je ujedno i analgetik i antibiotik koji će zaustaviti bol i smanjiti upalu. Nanosi se smrvljen na bolni zub, gdje mora ostati nekoliko minuta.
U zubobolji pomaže i čaj od gospine trave, pomiješan s lovorom i nevenovim cvijetom, kojim se usna šupljina ispire nekoliko puta dnevno. Jednako djelotvoran je i muškatni oraščić pomiješan s kokosovim uljem, koji se maže na bolno mjesto nekoliko puta dnevno. Djeluje jer muškatni oraščić sadrži miristicin koji ima sedativni učinak i miruje bol. Ulje klinčića također ima sedativno djelovanje, ali i antibakterijsko pa smanjuje upalu te time ublažava bol. Prije primjene miješa se s maslinovim uljem i takav se mućka u ustima nekoliko puta dnevno.
Kaduljom protiv zubobolje
Još jedna biljka koja odlično djeluje protiv zubobolje je kadulja. Kadulja sadrži preko 60 ljekovitih tvari koje povoljno djeluju na organizam. Među njima su i one antibakterijske [37,38], pa ima posebno jako protuupalno [43,44,45,46,47,48] i antivirusno djelovanje [37,52,66]. Sadrži flavonoide koji ne samo da smanjuju upalu, nego djeluju i analgetski [53,54]. Posebno dobro djeluju na usnu šupljinu, pa vrlo brzo olakšava i suzbija bol zubnog mesa [69,70] bilo da je uzrokovana upalom desni ili bolnim zubom. Isto tako, smanjuje mogućnost nastanka karijesa [51].
Kadulja se protiv zubobolje može primjenjivati u obliku čaja od kadulje ili hidrolata od kadulje. Čaj se skuha i ohladi, pa nekoliko puta dnevno mućka u ustima, a talog se može staviti na bolno mjesto i držati desetak minuta. Hidrolat se može direktno našpricati u usnu šupljinu, na desni, a posebno na mjesto bolnog zuba.
Hidrolat od kadulje vrlo je blaga otopina koje se može i gutati. Naziva se i cvjetnom vodicom jer nastaje destilacijom biljnog materijala kadulje te kondenzacijom vodene pare koja u sebi sadrži otopljene biljne komponente i molekule eteričnog ulja kadulje. Tako hidrolat zadržava sva svojstva ove biljke, uključujući i ona ljekovita. Hidrolat je posve prirodan proizvod, bez aditiva ili alkohola, pa se može koristiti više puta dnevno, bez straha od predoziranja ili nuspojava, a koristiti ga mogu i djeca, trudnice i starije osobe.
Zubobolja je doista neugodna bol koja zahtjeva intervenciju zubara, ali nekada nam treba nešto za ublažavanje boli prije mogućnosti posjeta liječniku. Za takve slučajeve koristite proizvode od ljekovite kadulje, čime ćete i otkloniti bol, ali i smanjiti upalu.
Salvia proizvodi od kadulje
Kliničke studije pokazale su učinak i primjenu kadulje u rješavanju mnogih zdravstvenih problema. Zbog kombinacije raznih djelovanja, ljekovita kadulja koristi se kod čitavog niza bolesti i poremećaja.
100% prirodni proizvodi – bez dodatka ikakvih aditiva i konzervansa. Sadrže samo otopljene biljne komponente ljekovite kadulje.
Savršena kombinacija klime, specifičnih vrsta tla i krškog kamena – koristimo samo biljke iz Nacionalnog parka Kornati.
Izuzetno pozitivne povratne informacije kupaca. Pogledajte ih u nastavku!

Hidrolate dodatno stabiliziramo mikrofiltracijom – čime dobivamo siguran i dugotrajan proizvod.
Širok spektar djelovanja u liječenju mnogih zdravstvenih tegoba i problema.
Imamo potrebne zdravstvene potvrde i analize, a hidrolati su dermatološki ispitani.
Odaberite pakiranje ili nastavite čitati recenzije kupaca
Nemojte nam samo vjerovati na riječ, pogledajte što naši kupci govore…