Korištenje nafte, zemnog plina, ugljena i drvene građa kao izvore energije još uvijek je naša svakodnevica. Ali oni ne samo da opadaju u svojim zalihama, zbog čega postaju sve skuplji, nego smo svjesni i njihova negativnog utjecaja na okoliš, zbog čega će vrlo brzo morati postati prošlost. Novije generacije sve su svjesnije vlastite uloge u očuvanju prirode, zbog čega se okreću obnovljivim izvorima energije. I zbog zagađenja prirode i zbog ekonomske računice ne vide razloga zašto ne iskorištavati darove prirode koji su, uz to, i neiscrpni. Zeleni način života jedina je moguća budućnost za sve nas. U suprotnom, budućnosti nema.
Alternativni izvori energije dolaze od sunca, vjetra, zemlje i vode, umjesto iz termoelektrana ili nuklearnih elektrana. Razvojem tehnologije, solarne ploče, pa čak i male elektrane na vjetar ili vodu, više nisu nepristupačne ni malim kućanstvima. Iako još uvijek predstavljaju veliki jednokaratan ulog, već kroz nekoliko godina financijski se isplate, dok im je ekološka isplativost daleko veća i značajnija. Osim njih, postoje i drugi alternativni načini dobivanja energije iz prirode.

Dobivanje energije dizalicama topline
Kada razmišljate o prirodi kao izvoru energije, sigurno vam prvo padnu na pamet sunce i vjetar. Malo tko razmišlja da je i zemlja veliki izvor topline. Ona samo par metara ispod površine čuva sunčevu energiju, dok s druge strane zrači toplina zemljine jezgre. Ta toplina može se iskoristiti korištenjem dizalica topline. Ovi uređaji mogu se koristiti i u kućnoj verziji, a prednost im je što su jako učinkovite i djeluju na vrlo niskim temperaturama.
Ovim načinom može se dobiti 75% topline potrebne za zagrijavanje prostora, dok se ostalih 25 % dobije nekim drugim izvorom. Računica je na kraju takva da dobivate 75% topline besplatno, što nije mala stvar. Preduvjeti su jedino da imate niskotemperaturni sustav grijanja i dobru izolaciju kuće.
Dizalice kojima iskorištavate zemljinu toplinu mogu raditi na dva načina. Prvi je da se postavi površinski kolektor na dubini od 1 i pol metar, dok sonde idu dublje u zemlju, a drugi da se geotermalne sonde postavljaju u posebnu bušotinu na 100 m dubine. Prva varijanta odlična je za kuće s velikom okućnicom, jer ona mora biti najmanja dva puta veća od kuće koja se zagrijava. Drugi slučaj je bolji za zagrijavanje manjih prostora, pogotovo ako okućnice nema.
Geotermalnom toplinom možete cijele godine grijati kuću do 13 °C, budući da je zemljina temperatura uvijek oko 10 °C, a ostatak topline dobivati dogrijavanjem.
Kao što se dizalicama iskorištava toplina zemlje za dobivanje energije, na isti se način može iskoristiti i toplina podzemnih voda. Njihova temperatura je, kao i temperatura zemlje, uvijek konstantna. Kuća se zato može ili grijati ili hladiti, jer je temperatura voda cijele godine od 9 do 14 °C. Preduvjet za korištenje ove tehnologije je da podzemne vode koje se iskorištavaju imaju mali udio minerala, posebno kalcij karbonata.
Dizalice topline mogu iskoristiti i strujanje zraka za zagrijavanje stambenog prostora. U tom se slučaju toplina kuće podiže naspram vanjske, koristeći energiju vanjskog zraka. U ovom se slučaju dizalica postavlja u vanjski prostor i ima neograničen pristup izvoru energije .
Kućne vjetroelektrane
Vjetroelektrane dugo vremena nisu bile isplative za kućanstva, a danas ih se može nabaviti po cijeni malo boljeg solarnog sustava. Rade tako da vjetroturbine čak i od slabijeg vjetra proizvode struju koja se ili koristi odmah ili skladišti. Kućne turbine su tihe, manje su od 2 metra i usmjeravaju se prema vjetru, tako da jedna uspije proizvesti 15% struje potrebne za jedno kućanstvo. Zato se najviše isplati uložiti u njih nekoliko kako bi cjelokupna potreba kućanstva za strujom bila pokrivena samo vjetrom.
Solarne ploče
Postavljanje solarnih ploča za dobivanje energija za kućanstva sve je veći trend. One više nisu ni toliko skupe ni teško nabavljive, a uloženi novac vraća se kroz nekoliko godina. Najbolje je od svega što, prodajom viška struje dobivene od sunca, možete i zaraditi. Solarne ploče mogu biti za proizvodnju struje ili za zagrijavanje vode. Ove prve nešto su skuplje i imaju manju učinkovitost, dok su ove druge jeftinije, s učinkovitosti do 85%, stoga se za kućanstvo koje želi biti posve neovisno s obzirom na struju i grijanju, preporučuje nabaviti oba tipa ploča.
Sve što vam treba za ovakav način dobivanja energije je odgovarajući krov. Površina krova mora biti najmanje 80 kvadrata, okrenuta prema sjeveru, jer količina dobivene energije uvelike ovisi o površini, orijentaciji i nagibu krova. Uz veliki broj sunčanih dana koju Hrvatska ima, pogotovo njeno priobalje, solarni paneli čine se kao najisplativija investicija u obnovljive izvore energije.
Prednosti dobivanja energije alternativnim putem, koji god on bio, brojne su – od toga da vam je izvor energije neiscrpan, troškovi vrlo niski, niste ovisni ni o kakvim dobavljačima i, ono najvažnije, nema nikakvih štetnih emisija plinova, pa tako ni CO2 plina. Time dugoročno štite svoj novčanik, ali i ono mnogo važnije, svoj okoliš.