Spatifilum (lat. spathiphyllum) je često uzgajana sobna biljka, omiljena i kao ukras kuće, ali i cijenjena kao poznati pročišćivač zraka. Pripada porodici kozlaca, a potječe iz tropskih krajeva, točnije područja jugoistočne Azije, Južne i sjeverne Amerike. Vrlo se dobro održava u kućnim uvjetima jer joj za razvoj odgovara sobna temperatura i sjena.
Biljka može narasti do 40 cm visine i ima listove duge 60 cm, a široke 20 cm, ušiljene i na peteljkama. Odlična je za kućni uzgoj je jer nije zahtjevna, a vrlo je atraktivnog izgleda. Osim lijepih tamnozelenih listova, procvjeta i bijelim, lađastimcvjetovima dugim do 30 cm, zbog kojeg je u našim krajevima poznatija pod imenom jedarce ili mirniljiljan. Smatra se jednom od biljaka koje djeluju kao pročišćivač zraka u zatvorenim prostorima, a posebno čisti zrak od benzena, amonijaka i formaldehida. Osim toga, upija i zračenja od elektroničkihuređaja, pa se smatra i odličnom uredskom biljkom. Ako je smjestite pored televizora, kompjutera ili nekog drugog uređaja, rasti će još i bolje.
U narodu se prema starim vjerovanjima smatrala donositeljicom sreće i blagostanja njenim vlasnicama, pa se naziva i „ženskom srećom“. Vjerovalo se da se poklanjanjem ove biljke neudanim djevojkama donosi sreća za skorašnju udaju, a mladim udanim djevojkama sreću za skoro rađanje djeteta.

Sadnja Spatifiluma
Ova biljka najbolje raste u vrtnoj zemlji, bogatoj hranjivim sastojcima, zbog čega mora biti pomiješana s humusom. Zemlja mora biti i prozračna, pa joj se dodaju male količine pijeska, a na dno posude i neki drenažni materijal, poput šljunka. Posaditi se može sjeme ili, još bolje, dio biljke odvojen dijeljenjem od stabljike i dijela korijena. Nakon presađivanja biljku odmah treba zaliti, ali ne i dodavati gnojivo jer ono mladu biljku može spaliti. Prihrana se dodaje najmanjetri mjeseca nakon presađivanja.
Za prihranu treba koristiti organska gnojiva, jer je jako osjetljiva na ona umjetna. Dodaje se u proljeće i na ljeto, kad biljci treba više hranjivih sastojaka jer je to vrijeme njena cvjetanja. U vrijeme dok biljka ne cvijeta, smanjite količinu gnojiva, kako bi u vrijeme cvjetanja sljedeće sezone, oni bili bijeli.
Preporučujemo da pri presađivanju biljke i dodavanju prihrane nosite rukavice, a nakon zalijevanja ili premještanja biljke operete ruke jer je blago toksična i može nadražiti kožu. Iz istog razloga dobro ju je držati van dohvata djece, a i spriječiti da je grickaju kućni ljubimci.
Održavanje Spatifiluma
Spatifilumu najviše odgovara sobnatemperatura, od 20 do 25 °C. Osjetljiv je na hladnoću, pa ga tijekom zimskih mjeseci treba držati dalje od otvorenih prozora ili odškrinutih vrata gdje vanjski zrak ulazi u sobu ili se stvara propuh. Propada na temperaturama nižim od 7 °C, a ne podnosi ni velike i nagle promjene u temperaturi. Iako može stajati na svjetlu, više mu odgovara zasjenjeno područje, a na direktnom suncu će vrlo brzo požutjeti i izgubiti listove. Najbolje ju je držati metar do dva od prozora i to onog okrenutog prema sjeveru, kako ne bi dugo bila izložena direktnoj sunčevoj svjetlosti.
Biljka treba dosta vode, ali to ne znači previše. Zemlju treba održavati vlažnom, ali ne dolijevati toliko vode da se zadržava oko korijena i stabljike, kako biljka ne bi počela trunuti. Zalijeva se jednom tjednom, a zimi i rjeđe. Ako je biljci potrebna voda, listovi će se objesiti i to je jasan znak da je treba zaliti. Dobro je koristiti vodu koja je odstajala barem 24 sata, kako bi iz nje ispario klor koji može štetiti biljci.
Jako joj odgovara i povremeno prskanje listova, kako bi održali vlažnost. Koliko često prskati biljku uvelike ovisi o vlažnosti zraka prostorije u kojoj raste i količini zalijevanja.
Svake dvije godine biljku bi trebalo presaditi u veću posudu. Ako primijetite uvenule ili požutjele listove, odrežite ih na dnu i time ćete potaknuti rast novih. Predugo zeleni listovi znači da biljku previše prihranjujete, a ako počnu pretjerano žutiti, znači da je predugo ostavljate na suncu ili joj dajete previše vode.
Spatifilum je vrlo atraktivna i korisna biljka koju je dobro držati u spavaćoj sobi te u prostorijama gdje ima dosta elektroničkih uređaja. U spavaćoj sobi pogodovat će dobrom snu, a u ostalim prostorijama čistit će zrak od toksina i elektronskog zagađenja. Osim toga, sobi će pružiti lijep izgled i udobnost, a sve to ne zahtijevajući puno za uzvrat – tek sjenu, toplinu i dovoljno vode.