Ruža je jedan od najpoznatijih i najomiljenijih cvjetova mnogih ljudi, zato se najradije poklanja, ali i najčešće uzgaja u vrtovima i okućnicama. Uz ružu se veže mnoštvo simbolika, pa tako crvene ruže simboliziraju ljubav, narančaste strast, žute ljubomoru, a bijele prijateljstvo. U kineskoj kulturi bijele ruže označavaju i smrt, pa se najčešće nose na groblje, dok su kod nas bijele ruže često dio buketa za vjenčanje.
Ruže su zeljaste biljke koje spadaju u porodicu ružovki. Danas se uzgajaju mnoge različite vrste i njihovi hibridi, tako da ruže mogu rasti u gustim grmovima, ali i kao pojedinačne biljke na tek nekoliko stabljiki. Kultivari se razlikuju po grmu, boji i formi cvijeta, mirisu, trnovima… Osim toga, imamo i mnogo vrsta divljih vrsta, od kojih je najpoznatiji šipak.
Ruže se uzgajaju i za primjenu u kozmetici, medicini, pa čak i kulinarstvu, odnosno za pripremu čajeva, ipak, najčešće se uzgajaju upravo kao ukrasno cvijeće, odnosno grmlje. Donijet ćemo vam nekoliko savjeta kako najbolje uzgojiti ružu u teglici i vrtu (energetski pogodan vrt).

Uzgoj ruže iz sjemena
Iako se ruže najčešće sade iz presadnica, one se mogu razmnožavati i iz sjemena. Prednost ovakvog uzgoja je da će biljka kasnije biti otpornija na zimu i bolesti, bit će dugovječnija i iz nje će se kasnije moći dobiti više ruža. Sjeme ruže dobije se iz njena ploda, najbolje onog zrelog, srednje tvrdoće. Sjeme se nakon izvlačenja iz ploda ispire vodom ili čajem koji će ga i dezinficirati. Dva mjeseca prije sadnje drži na niskoj temperaturi, najbolje od 5 do 7 °C i to u plastičnoj vrećici, omotano supstratom i papirom, kako bi se stratificiralo.
Kada se sjeme stratificira i u tom procesu počne klijati, ono se mora plitko posaditi u manje posudice ili u redove veće posude. Sadi se u zemljani supstrat bogat humusom, rastresit i dobro provodan za vodu i zrak. Posude se tada ostavljaju na sobnoj temperaturi, najbolje na prozor okrenut na jug, jer biljci treba mnogo svjetla za optimalan rast. Zemlja se umjereno zaljeva, nikako previše jer je mladica ruže osjetljiva na previše vode. Mladice se ovako njeguju sve do proljeća.
Kada vrijeme zatopli, posude s mladicama postepeno se iznose na zrak, ali nikada izravno na sunce. Kada prođe vrijeme mrazeva, one se mogu posaditi u vrt. Najbolje je nakon presađivanja prvi pupoljak cvijeta otkloniti, kako bi se biljka duže razvijala i time si ojačala korijen, zbog čega će kasnije biti otpornija na mnoge vanjske čimbenike.
Uzgoj ruže iz sadnica
Kao presadnice, najbolje je uzimati grane s grmova koji imaju najmanje dvije godine. Oni moraju biti zdravi, bez simptoma ikakvih bolesti ili napada štetočina. Najbolje je uzimati središnje grane, debljine olovke.
Ako kupujete sadnice, za uzgoj ruža najbolje su one sa zdravim korijenjem, a nikako ne uzimajte one koje već imaju izbojke. Sadnice se, kao i kod uzgoja ruže iz sjemena, u vanjski prostor sade na proljeće, odnosno u ožujku i travnju, a ovisno o temperaturi tla i zraka. Neposredno prije same sadnje, sadnice se na nekoliko sati ostavljaju u vodi, a nakon toga se svi još uvijek suhi izdanci korijenja odrežu. Sadnice je najbolje presađivati dok je vani oblačno, kako ne bi odmah bile direktno izložene suncu i toplini.
Održavanje sadnica ruže
Godinu nakon sadnje presadnica u vrt, ruže treba obrezati. Obrezuju se na proljeće i ljeto. Proljetna rezidba obavlja se prije početka vegetacije, odnosno prije nego ruža počne formirati lišće i pupove. Rezidba se obavlja kada zatopli, kako se orezani izboji ne bi smrzli u slučaju mrazeva. Ruža se treba orezivati kratko, jer će joj tako kasniji izboji biti snažniji. Na većim ružama ostavlja se do 5 pupova, a na manjima do 3 pupa. U ljetnoj rezidbi uklanjaju se svi ocvali cvjetovi do drugog lista ispod cvata, kako bi se u sljedećoj cvatnji formirali ljepši cvjetovi.
Kasnijih godina, kod orezivanja grmlja ruže trebaju se otkloniti i sve bolesne, suhe ili suvišne grane. Osim toga, kod uzgoja ruže na otvorenom treba se pobrinuti i za zaštitu biljke od nametnika i bolesti. Od bolesti najviše je napadaju crna pjegavost ruže, hrđa ruže, pepelnica i plamenjača. Ove bolesti suzbijaju se fungicidima, dok se lisne uši i drugi insekti suzbijaju odgovarajućim insekticidima.
Uzgoj ruže u našim je krajevima vrlo jednostavan jer joj pogoduju klima i tlo, upravo se zato mnogi i odlučuju da im upravo ovaj prekrasan cvijet krasi okućnicu ili vrt.