Vratna kralješnica još je jedna od žrtava sjedalačkog načina života, pogotovo kad to uključuje loše držanje i dugotrajno gledanje u računalo. Bolovi koji se javljaju mogu biti zaista neugodni i izazivati vrtoglavice i mučnine. Nekad se tu radi o lošoj prokrvljenosti mišića u vratu, što uzrokuje ukočenost i glavobolje, a nekad degenerativne promjene na zglobovima između kralješaka ili čak njihovo pomaknuće.
Ove tegobe zajedno se nazivaju sindromom vratne kralješnice ili cervikalnim sindromom. Od njega pati gotovo 15% svjetske populacije, među kojima je više žena. Karakterizira ga bol u vratnom dijelu kralješnice, potiljku i nerijetko ramenima i rukama. Bolovi nekad upućuju i na ozljede u vratu, između prvih pet kralješaka koji s vremenom počinju uzrokovati i druge tegobe, kao što su pojačan ili smanjen mišićni tonus i smanjena kontrola mišića u jednoj polovici tijela.
Probleme s vratnom kralješnicom treba shvatiti ozbiljno dok su još u začetku kako se ne bi pogoršali i postali ozbiljan medicinski problem. Evo kako prepoznati simptome, ukloniti uzroke i smanjiti bolove u vratnoj kralješnici.

Uzorci sindroma vratne kralješnice
U današnje vrijeme jedan od glavnih uzroka bolova u vratnoj kralješnici je manjak kretnja, vježbanja i općenito tjelesnih aktivnosti. Problem je i dugotrajno sjedenje, pogotovo u položaju kakav imamo za uredskim stolom dok gledamo u kompjuterski monitor. U tom položaju vrat je istegnut, ramena zgrbljena, a vratni mišići pod velikim pritiskom. S vremenom počinjemo osjećati ukočenost i bolove, a dugotrajno ova tegoba može dovesti i do degeneracije kralješnice.
Degeneracija kralješnice česti je uzrok bolova, a može nastati ne samo sjedenjem i nekretanjem, nego i drugim uzročnicima koji uključuju opterećenje za glavu, vrat i ramena. Loše držanje posljedica je svih navedenih uzročnika, ali i ono samo može uzrokovati sindrom vratne kralješnice. Nekad se loše držanje razvija od najranije dobi, a danas je posebno čest slučaj budući da djeca puno vremena provode sjedeći.
Ostali uzroci ovog sindroma su pomaknuti diskovi u vratnoj kralješnici, njihovo okoštavanje, spondiloza, ali i stres te ostali psihički problemi od kojih nam tijelo ostaje u napetom položaju duže vrijeme. Stres uvelike utječe na tonus mišića, položaj glave i cijeloga tijela, a nastrada prvo vrat jer se u njemu nalaze veliki snopovi živčanih izdanaka.
Simptomi sindroma vratne kralješnice
Prvi i najčešći simptom ove tegobe su bolovi u vratnim mišićima i kralješnici. Česta je i ukočenost vrata, što dovodi najprije do glavobolja, koje se mogu razviti i u migrene, a onda i do vrtoglavice koje dovode do mučnine. Uz glavobolju je upravo mučnina jedan od glavnih simptoma po kojima znamo da imamo problema s vratnom kralješnicom. Bolovi mogu dovesti i do zujanja u ušima i problema s vidom.
Nekad se javljaju i grčevi u mišićima te bockanje i trnci u prstima ili cijelim rukama. Mišići vrata mogu biti vrlo osjetljivi na dodir, što osjetimo kad se pokušamo izmasirati, a ako je stanje posebno loše, mogu se javiti i teškoće s gutanjem. Ako se ovi simptomi ne počnu otklanjati na vrijeme, mogu uzrokovati jaku i kroničnu ukočenost u vratu i ramenima.
Liječenje bolova u vratnoj kralješnici
Bolovi u vratnoj kralješnici se najbrže mogu ublažiti masažom mišića vratne kralješnice i to prilagođeno bolovima. Ako je bol jaka i mišići osjetljivi na dodir, onda masaža mora biti blaga. Nekad pomaže i utrljavanje gelova za hlađenje ili onih koji sadrže ibuprofen. Razgibavanje vrata i ramena također može donijeti olakšanje, a ako to ne pomaže, učinkoviti su i blagi analgetici te toplo-hladni oblozi.
Ali sve ovo donijet će samo trenutno olakšanje. Briga za vratnu kralješnicu treba biti stalna i sastoji se od vježbanja i fizičkih aktivnosti. Ako vam posao zahtjeva dugotrajno sjedenje i gledanje u ekran, prilagodite si okolinu tako da tijelo i vrat držite ravnim, a svakih sat do dva ustanite i razgibajte se. Pri tome izbjegavajte naglo okretanje vrata i glave.
Barem jednom dnevno odvojite pola sata za tjelovježbu i to one vrste koja će vam razgibavati kralješnicu, jačati leđne mišiće i mišiće vrata. Za ovo je idealna joga ili pilates, a onda i plivanje, gimnastika u vodi, brzo hodanje, nordijsko hodanje, trčanje i skijaško trčanje. Svakodnevnom vježbom posve ćete otkloniti bolove u vratnoj kralješnici i simptomi bolova, vrtoglavice i mučnine će nestati.
Ako vam ove metode ne pomažu, onda se svakako obratite liječniku koji će ustvrditi stvarni razlog sindroma vratne kralješnice i preporučiti metodu liječenja.
Vratna kralješnica prva upozorava na loše životne navike i tegobe koje izaziva sjedalački način života, loše držanje ili stres. Poslušajte je i promijenite ih na bolje prije nego vam vaša kralješnica počne izazivati ozbiljne probleme sa zdravljem.