Domaći čajevi prvi su lijek za kojim posegnemo u slučaju nekih blažih zdravstvenih tegoba. Tako smo naučili od svojih roditelja, bake i djedova, okoline, normalno nam je kod prvih simptoma nekih bolesti posegnuti za najjednostavnijom mogućom solucijom – toplim čajem. Domaći čaj lako je dostupan, jeftin i neće nam škoditi čak i ako pogriješimo dijagnozu. Čajevi su odlična prevencija bolesti, brzo rješenje za neke zdravstvene tegobe, ali i sredstvo kojim se možemo liječiti duže vremena. Dio su gotovo svakog domaćinstva i najbrži način da se riješimo nekih boli.
Upravo zbog toga vam donosimo popis čajeva koje bi trebalo imati svako kućanstvo. Ne samo da vam mogu pomoći kada zagusti, nego su i odlično osvježenje i kada ste zdravi, a čijim uzimanjem neke tegobe možete i spriječiti.

Čaj od kamilice
Kamilica je kod nas jedna od najpoznatijih biljki za čaj. Nema doma u kojem nema čaja od kamilice. Toliko je blag da se daje i djeci, a pije se i samo zbog njenog ugodnog okusa. Okus čaja od kamilice mnogima je okus udobnosti i doma, ali to nije jedina vrijednost ove biljke. Kamilica je i vrlo ljekovita, pa se njen čaj pije za smirenje i opuštanje, a dugoročno može pomoći u borbi protiv nesanice, anksioznosti i depresije. Kamilica ima antibakterijska i protuupalna svojstva pa je odlična i za liječenje simptoma gripe i prehlade. Često se pije i za ublažavanje probavnih tegoba ili boli u trbuhu.
Slično djelovanje ima i čaj od metvice, koji također izuzetno brzo smiruje grčeve u trbuhu, mučninu i ostale boli probavnog sustava. Čaj od metvice izuzetno je djelotvoran ako se pomiješa s čajem od kamilice, jer ove dvije biljke potiču međusobno djelovanje. Ova kombinacija djeluje izrazito smirujuće pa je i odličan lijek protiv nesanice, odnosno nervoze.
Čaj od đumbira
Korijen đumbira najčešće se konzumira za ublažavanje mučnina, a isto djelovanje ima i njegov čaj. Često se preporučuje trudnicama za umirivanje jutarnjih mučnina, ali odličan je za sve žene, pogotovo one koje pate od jakih predmenstrualnih simptoma ili bolnih menstruacija. Đumbir ima i jaka protuupalna svojstva te je učinkovit antioksidans, stoga se preporučuje ne samo za liječenje od raznih infektivnih bolesti, nego i za njihovo sprječavanje, odnosno za jačanje imunološkog sustava.
Čaj od komorača
Čaj od komorača pije se prvenstveno za ublažavanje grčeva u trbuhu, ali jako je učinkovit i u ublažavanju nadutosti. Odličan je za ljude koje nadima određena hrana ili one koji imaju problema s plinovima. Osim komorača, za ovu namjenu odličan je i čaj od anisa. Obično čajevi protiv nadutosti imaju pomiješane ove dvije biljke. Čaj od komorača regulira apetit, pa se preporučuje redovito piti onima koji pokušavaju smanjiti težinu. Ovaj čaj mogu piti i djeca, jer je vrlo blag, ali i dojilje kojima pospješuje lučenje mlijeka. Komorač je dobar i za žene koje imaju problema s anemijom ili općenito slabokrvnosti, pogotovo za vrijeme i nakon menstruacije.
Čaj od šipka
Čaj od šipka još je jedan koji smo navikli piti od djetinjstva. Najčešće se pije uslijed proljeva i povraćanja jer zatvara, ali i zato što sadrži velike količine vitamina C i ostalih biljnih spojeva koji nadomještaju izgubljene elektrolite kod velikog čišćenja. Šipak ima i jaka protuupalna svojstva, pa se preporučuje i osobama koje pate od osteoartritisa ili reumatoidnog artritisa, jer ne samo da smanjuju upalu, nego i bol koju uzrokuje. Budući da šipak djeluje i kao antioksidans, pije se i za kontroliranje tjelesne mase, ali i za ublažavanje starenja kože.
Čaj od brusnice
Čaj od brusnice jako je ukusan, poput voćnih čajeva, ali i vrlo ljekovit. Pije se najviše za liječenje infekcija mjehura, mokraćnih puteva i bubrega. Osim za liječenje, može se piti i preventivno jer brusnica sadrži ljekovite tvari koje štite stijenke stanica mokraćnih puteva od raznih bakterija, a pogotovo E.Coli, Helicobacter pylori i gljivice Candide, koje su i najčešći uzročnici infekcija mokraćnih puteva. Osim toga, brusnica sprječava razvoj srčanih bolesti, ali i razvoj nekih vrsta raka.
Čaj od kadulje
Kadulja ima vrlo širok spektar ljekovitog djelovanja na ljudski organizam i zato liječi mnoge tegobe i poremećaja. Najpoznatije je njeno protuupalno djelovanje, pa se često ovim čajem grglja usna šupljina kod upale grla i ždrijela. Kadulja je odlična i za ublažavanje upale desni, pa se preporučuje svima s osjetljivim zubnim mesnom. Može biti prva pomoć kod zubobolje, pogotovo ako joj je uzrok upala, kada se oboljelo mjesto ispire toplim čajem, a na mjesto upale se mogu staviti i listići čaja nakon što se skuhaju.
Osim toga, čaj od kadulje pije se i za ublažavanje upale mokraćnih puteva, upale želuca i žučnjaka te problema s crijevima. U slučaju upale sinusa, dobro je inhalirati se ovim čajem. Ipak, treba ga piti oprezno, po preporučenoj dozi, jer u prevelikim količinama može loše djelovati na jetru.
Zeleni čaj
Zeleni čaj poznat je po svom širokom djelovanju na zdravlje. Prije svega, on je jak antioksidans i može usporiti ili posve ubiti zloćudne stanice raka. Dugoročnom konzumacijom smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti, pa tako i srčanog i moždanog udara. Zeleni čaj odličan je i za mršavljenje jer potiče probavu i ubrzava metabolizam. Jak je i u borbi protiv bakterija pa se pije i za dezinfekciju grla i ždrijela.
Ako vam je zeleni čaj prejak, možete piti njegove blaže varijante – žuti ili bijeli čaj – koji se rade od iste biljke, samo se njihovi listovi kraće suše, pa imaju slabiji okus, ali jednaka ljekovita svojstva.
Čajevi su naši prvi saveznici u borbi protiv bolesti. Mogu se piti uz farmaceutske lijekove, ali djelovat će i sami, pogotovo kod ublažavanja nekih slabijih zdravstvenih tegoba.