Endometrioza je vrlo bolna tegoba koja se dijagnosticira kod čak 10 do 15 posto žena u reproduktivnom razdoblju. Iako od nje boluju milijuni, često se krivo odbacuje kao moguća dijagnoza i smatra samo bolnom menstruacijom. To je pogrešno iz više razloga – prije svega, može biti toliko bolna da za vrijeme menstruacije izaziva mučninu, povraćanje i nesvjesticu, a često je i uzrok većih problema, kao što je neplodnost.
Nastaje kad tkivo koje inače raste isključivo unutar maternice, počne rasti i izvan nje. Najčešće je to na jajnicima, jajovodu, debelom i slijepom crijevu ili unutar mokraćnog sustava. Rijetko se proširi na područja oko i izvan zdjelice. Sam rast tkiva van maternice ne bi imao bolne simptome da ne reagira na hormonalne promjene u tijelu jednako kao da se nalazi u maternici. To znači da se za vrijeme menstruacije počinje ljuštiti, što izaziva krvarenje i menstrualnu bol. Kad se to događa van maternice, nisu jači samo bolovi, nego ljuštenje može izazvati i dodatne komplikacije.
Iako je ova tegoba češća kod žena od 25 do 45 godina, nekad se javlja i kod tinejdžerica. Dijagnosticirati se može samo izravnim prikazom – ultrazvukom ili tijekom operacije – pa se nerijetko krivo smatra samo jako bolnom menstruacijom. Žene koje smatraju da bi mogle imati ovu tegobu, pogotovo ako to sumnjaju baš zbog bolova, trebale bi inzistirati da daljnjim pretragama dok se stanje ili ne potvrdi ili sa sigurnošću ne odbaci kao dijagnoza.

Uzorci endometrioze
Točni uzroci endometrioze još uvijek nisu utvrđeni. Smatra se da može nastati kad se komadići sluznice maternice ne uspiju posve izbaciti iz tijela za vrijeme menstruacije, već se potisnu natrag u maternicu, pa u jajovod i prema trbušnoj šupljini, gdje nastave rasti. Druga teorija je da nastaje kad se embrionalne stanice, koje ispunjavaju trbušne i zdjelične šupljine, pretvore u endometriozno tkivo. Smatra se da se endometriozne stanice mogu do drugih organa i kosti zdjelice prenijeti i krvlju.
Jednim od uzroka smatra se i poremećaj imunološkog sustava, zbog čega tijelo ne može prepoznati, a onda i uništiti takva tkiva dok rastu izvan maternice.
Zanimljivo je da od ove bolesti boluju sve članice obitelji u prvom koljenu, zbog čega se smatra da je i genetski predispozicionirana, iako postoje slučajevi gdje obole i samo određene članice obitelji.
Simptomi endometrioze
Simptomi ove bolesti ovisit će o tome koliko su velike izrasline i na kojim se mjestima nalaze. Neke žene imaju tek male izrasline materničnog tkiva na drugim organima pa nemaju nikakve simptome. Bol koju izazivaju ne mora biti jača od običnih menstrualnih grčeva. Ipak, većina žena kod kojih se dijagnosticira doživljava puno jaču bol od one tipično menstrualne. Javlja se na području zdjelice i uglavnom je povezana s menstrualnim ciklusom. Kod velikog broja žena bol se s vremenom pojačava. Bolovi mogu uzrokovati i proljev, povraćanje, umor i slične simptome.
Osim boli za vrijeme mjesečnice – kao primarnog simptoma – neke osjećaju bol i za vrijeme spolnog odnosa te prilikom uriniranja (ako se izrasline nalaze na području urinarnog trakta). Krvarenje za vrijeme mjesečnice može biti obilnije, a nekad se javlja i van ciklusa, ali u manjem obimu.
Jedna od posljedica ove bolesti može biti i neplodnost. Izrasline maternične stijenke na jajovodima ili na jajnicima mogu spriječiti lučenje jajne staniceili njezin prolaz do maternice, što sprječava mogućnost njihove oplodnje. Smatra se da bi endometrioza mogla biti uzrok neplodnosti kod čak polovice neplodnih žena. Često se i otkrije tek prilikom obrade žene koja pokušava pronaći uzrok nemogućnosti začeća.
Vrlo rijetko se ove izrasline mogu proširiti na pluća ili središnji živčani sustav, gdje mogu izazivati neurološke probleme ili probleme s disanjem.
Liječenje endometrioze
Liječenje endometrioze ovisit će o težini bolesti i mjestu nastanka izraslina materične stijenke. Faktori liječenja uključuju jakost simptoma, raširenosti izraslina, životnoj dobi pacijentice i eventualnim planovima za začeće. Najčešće se simptomi prvo pokušaju kontrolirati lijekovima, odnosno hormonalnom terapijom. U mnogo se slučajeva uvelike ublažavaju kontracepcijskim pilulama koje prepisuje ginekolog prema hormonalnoj slici pacijentice.
Ovaj tip terapije ne liječi endometriozu već samo ublažava njene simptome, što znači da će nakon prekida uzimanja pilula ponovo doći do pojave simptoma. Očekuje se da će oni nestati tek kad žena uđe u menopauzu.
U nekim se slučajevima liječnici odluče za operativne zahvate kako bi se izrasline otklonili kirurški. To se događa ili kad se hormonalna terapija pokaže bezuspješnom ili kad su izrasline prevelike da bi nestale osim ako ih se fizički ne ukloni. Nekad se za ovakav pristup odlučuju ako izrasline smetaju začeću, odnosno ako se nalaze na jajnicima ili jajovodima.
Ova je bolest rijetko opasna po život, ali može znatno utjecati na njegovu kvalitetu i nerijetko žensku plodnost. Ako imate izuzetno bolne mjesečnice i ostale simptome ove bolesti, svakako posjetite ginekologa i iznesite mu svoju zabrinutost. Bolovi se u većini slučajeva potpuno ublaže i samo primjenom oralne kontracepcije, što olakšava život mnogim ženama. Ipak, ni jedne ne biste smjele uzimati na svoju ruku, bez preporuke od strane ginekologa, budući da vrsta preporučljivih tableta ovisi o vašoj hormonalnoj slici.
Izvori:
- https://hr.wikipedia.org/wiki/Endometrioza
- https://krenizdravo.dnevnik.hr/zdravlje/bolesti-zdravlje/endometrioza-uzroci-simptomi-i-lijecenje
- http://www.msd-prirucnici.placebo.hr/msd-za-pacijente/specificne-bolesti-zena/endometrioza
- https://www.adiva.hr/zdravlje/zensko-zdravlje/endometrioza-ovo-su-najcesci-simptomi-bolesti-koja-pogada-zene/
- https://www.vasezdravlje.com/zensko-zdravlje/endometrioza-sindrom-kronicne-abdominalne-boli
- http://www.zzjzpgz.hr/nzl/93/endometrioza.htm