Escherichia coli vrlo je rasprostranjena vrsta bakterije koja se javlja u više sojeva. Kad određeni patogeni sojevi dospiju u organizam izazivaju teške simptome infekcije, ali postoje i sojevi koji se nalaze u organizmu svakog zdravog čovjeka, a tamo dospijevaju hranom ili drugim načinom unosa tek nekoliko dana nakon rođenja. Postaju dio crijevne flore bez koje nam probava ne bi mogla normalno funkcionirati.
Ipak, ako neki sojevi ove bakterije, koji se inače nalaze u debelom crijevu, dospiju u mokraćovod ili u spolni sustav, što se puno češće događa kod žena zbog njihove anatomije, odnosno spolnog i mokraćnog sustava koji se nalazi blizu analnog otvora, dolazi do infekcije koja rezultira nelagodnim simptomima. Druga najčešća infekcija se događa kad neki sojevi bakterije uđu u probavni sustav, pa izazovu tegobe u obliku proljeva i povraćanja. Nešto rjeđa je infekcija sojem koji izaziva upalu bubrega.
Problem kod infekcije patogenih sojeva je taj što se nekad mogu nastaniti u organizmu bez da se iskazuju simptomi, sve dok padom imuniteta ponovo ne nabujaju i počnu izazvati tegobe. Posebno je teško riješiti se bakterija iz spolnog i mokraćnog sustava, pa liječenje često traži i prilagođavanje prehrane. Ono stoga može trajati i mjesecima, a najčešće se provodi biljnim preparatima i adekvatnom prehranom.

Uzroci oboljenja od Escherichije coli
Escherichia coli koja uzrokuje želučane tegobe, povraćanje i proljev, u organizam se unosi hranom ili, nešto rjeđe, preko kontaminiranih površina i neopranih ruku. Malo je sojeva ove bakterije koje uzrokuju ovaj tip tegoba, ali unesene u probavni sustav mogu izazvati teške posljedice po zdravlje. Jedan tip primjerice proizvodi tako snažan otrov da njime oštećuje sluznicu tankog crijeva i izaziva krvavi proljev. Ostali izazivaju vodenasti proljev, nekad i povraćanje i povišenu temperaturu.
Ova se bakterija u probavni sustav najčešće unosi hranom i to mesom. I životinje se mogu lako zaraziti njome, ali nemaju nikakvih simptoma. Zaraženo mesno ne izgleda drugačije niti mu je okus drugačiji ako je sadrži, stoga je vrlo važno svako meso dobro termički obraditi prije konzumacije. Visoka temperatura učinkovito ubija ovu bakteriju, stoga je važno ne samo dobro kuhati meso, nego i prekuhati sirovo mlijeko i vodu za koju nismo sigurni da je posve čista i dobra za piće. Hrana koja se termički ne obrađuje, poput svježeg voća i povrća za salate, mora se prije konzumacije temeljito oprati, a salate je dobro začiniti octom ili limunovim sokom kako bi dodatno uništili preostale bakterije.
Zagađena voda još jedan čest izvor zaraze, pogotovo u ruralnim predjelima i u zemljama u razvoju koja nemaju dobar i siguran način dostave pitke vode ili vodovodne vode općenito. Bakterija u pitku vodu dođe putem fekalija koje se ispuštaju u okolne vode ili zemlju, ili ako se voda za piće vadi blizu poljoprivrednih zemljišta koje se gnoje ili navodnjavaju. Također, infekcija se lako može dobiti i u javnim bazenima ili kupalištima na jezerima.
Mokraćne i vaginalne infekcije ovom bakterijom mogu se dogoditi ako ne vodimo brigu o higijeni ili pravilnom brisanju i pranju nakon velike nužde. Ovo je pogotovo problem kod žena. Anatomski je ženama anus vrlo blizu vaginalnog i mokraćnog otvora, pa ako se imalo fekalija nađe na gaćicama, infekcija se može lako proširiti. Pravilno brisanje, redovito pranje i mijenjanje gaćica može uvelike smanjiti rizik od zaraze.
Simptomi zaraze Escherichijom coli
Inkubacija nakon zaraze sojevima koji napadaju probavni sustav traje otprilike deset sati, iako nekad može proći i nekoliko dana prije prvih simptoma. Oni su nelagoda u trbuhu, bolovi i grčenje koji rezultiraju proljevom. Proljev može biti blagi, teški ili krvavi, ali kod infekcije bakterijama najčešće je vodenast. Prate ga bolovi, a nerijetko i mučnina i povraćanje. Nekad se javi i povišena temperatura.
Ovo stanje može trajati i do desetak dana. Ako je infekcija teža, dolazi i do pada trombocita u krvi, anemije i, u izrazito teškim slučajevima, zatajenja bubrega. Ipak, kod slabijih simptoma, odnosno proljeva, najveća prijetnja organizmu je dehidracija. Zato je vrlo važno pokušati unositi što više tekućine u organizam dok traje proljev i povraćanje, a ako u tome ne uspijevate, već nakon prvog dana potražite pomoć liječnika.
I kod upale mokraćnih puteva uzrokovane ovom bakterijom, može se javiti visoka temperatura, ali prije nje simptomi su uvijek problemi s mokrenjem. Oni uključuju peckanje i bol prilikom mokrenja, otežano mokrenje i čestu potrebu za njime iako se čini da je mjehur prazan. Nemoguće je držati mokraću u sebi i javljaju se bolovi u mjehuru. Ako se javi krv u urinu i bolovi u leđima, znači da je infekcija jaka i zahvaća i bubrege.
Infekcija spolnog sustava ne mora uvijek imati jake simptome, ali oni mogu uključivati svrbež i crvenilo spolnih organa, osjetljivost kože u tom predjelu, pogotovo za vrijeme spolnih odnosa, a moguće i kod mokrenja.
Liječenje Escherichije coli
Kao i sve bakterijske infekcije, i one od E. Coli liječe se antibioticima. Ovo je pogotovo slučaj kod mokraćnih infekcija i infekcija spolnog sustava, kad liječnik nakon utvrđivanja soja, pripiše odgovarajući antibiotik. Ako imamo infekciju urinarnog trakta, uz antibiotike je potrebno piti mnogo tekućine kako bi se ona što prije i učinkovitije izbacila iz organizma.
Kod infekcije probavnog sustava, antibiotici će pomoći pri izlječenju, ali neće smanjiti simptome. Bakteriju je važno izbaciti iz probavnog trakta, a to se čini upravo proljevom i povraćanjem. Zato ako postoji sumnja da smo zaraženi upravo ovom bakterijom, nikako se ne preporučuje uzimati lijekove ili preparate koji zaustavljaju proljev.
Ono što je važno prilikom liječenja ove vrste infekcije je spriječiti dehidraciju. Zato je potrebno tijelo opskrbiti elektrolitima – bilo napitcima ili preparatima s pojačanim elektrolitima. Ako se sumnja na dehidraciju, važno je potražiti pomoć liječnika, pa ako treba primiti tekućinu intravenozno. Također, ako imate proljev i povraćate, izbjegavajte bilo kakve fizičke aktivnosti. Mirovanje, ležanje i odmor ključni su u ozdravljenju. Nakon što se stanje smiri, počnite uzimati probiotike, odnosno kapsule s dobrim bakterijama koje će obnoviti vašu crijevnu floru nakon bolesti.
Prirodno liječenje Escherichije Coli
Escherichia coli učinkovito se liječi čajevima. Ako liječite želučane tegobe, najbolje uzimati one koji će smiriti želudac i zaštititi želučanu sluznicu. To su čajevi od kamilice, sljeza i preslice. Ovi čajevi imat će blagotvoran učinak i na sluznicu mokraćnih puteva.
Za smirenje proljeva dobro je piti čaj od šipka ili hibiskusa, a za urološke probleme čaj od brusnica, timijana ili žutike. Proljev će smiriti i čaj od kadulje, jer ova biljka ima antidijaretnično djelovanje te smiruje grčeve.
Za liječenje mokraćnih puteva odličan je i mješavina uvinog čaja. Važno je samo da koristite pripravke od brusnice i uvinog čaja istovremeno, jer se brusnica bori protiv bakterija povećavajući kiselost mokraće, a uvin čaj povećavajući lužnatost, pa korištenje oba pripravka neutralizira njihovu učinkovitost. U svakom slučaju pijte puno čaja i tekućine općenito kako bi potakli mokrenje i spriječili dehidraciju.
E. Coli se nekada ne da posve iskorijeniti iz mjesta gdje ne bi smjela biti, pa je to potrebno učiniti i prehranom. Potrebno je jesti namirnice koje će podignuti kiselost ili lužnatost tijela te ga time učiniti lošim staništem za bakterije. To činite namirnicama kao što su jabuke, citrusi, kiseli krastavci, rajčice, zelje, paprike i slične namirnice bogate vitaminom C.
Svakako izbjegavajte slatku i ljutu hranu, a jedini zaslađivač koji se preporučuje je med, s obzirom na njegovo antibakterijsko djelovanje. Izbjegavajte i kofein, a konzumaciju ugljikohidrata smanjite na minimum. Od mliječnih proizvoda preporučuje se piti jogurt, pogotovo acidofil, te što manje prerađeni sirevi. Svakako izbjegavajte sireve u kocki i vrhnje za kuhanje.
Escherichia coli bakterija je s kojom živimo svakodnevno, ali ako se zarazimo s patogenim slojem, može izazvati zdravstvene probleme koje je najbolje liječiti prirodnim pripravcima, odmorom i zdravom prehranom.