Helicobacter pylori bakterija je koja može uzrokovati velike probleme probavnom sustavu, a najviše želucu. U velikom broju slučajeva uzrokuje gastritis, a tegobe koje nastaju neliječenjem mogu se razviti sve do karcinoma želuca. Ova se bakterija lako razmnožava u želucu jer se prilagodila njegovim kiselim uvjetima i zato se danas može naći čak u polovici stanovništva u razvijenim i u preko 80% stanovnika u nerazvijenim zemljama. Ipak, svi zaraženi ne moraju imati i simptome, a ako se pak jave, mogu se razviti u različitim težinama. Do infekcije najčešće dolazi putem onečišćene vode ili hrane, kontaminirane ostacima fekalija. Upravo zato je oboljenje češće u nerazvijenim zemljama. Tamo više obolijevaju odrasli, dok su u razvijenijim zemljama oboljeli najčešće djeca.
H. pylori je gram-negativna bakterija i osim želuca, može naseliti i dijelove dvanaesnika, te uzrokovati upalu. Upala se često razvije u ulkusnu bolest, odnosno peptički ulkus, jer je upaljena sluznica osjetljivija na želučanu kiselinu, što dovodi do još većih oštećenja, bolova i eventualno dodatnih infekcija. Ova bakterija uzrokuje više od 90% čireva na dvanaesniku i 80% čireva na želucu.

Zaraza bakterijom Helicobacter pylori
Još uvijek nije posve ustvrđeno kako se sve može zaraziti ovom bakterijom. Istraživanja su pokazala da se infekcija može izravno prenijeti od zaražene osobe na nezaraženu, te da veliki postotak zaraze dolazi od kontaminirane hrane i vode. H. pylori se nalazi u fekalijama te se može širiti vodom, stoga su rizični faktori konzumiranje ili kupanje u vodi s kojom se miješa kanalizacija. Voda se može onečistiti na razne načine stoga je vrlo važno prokuhati ili izbjegavati onu za koju postoji sumnja da bi mogla biti onečišćena. Isto vrijedi i za hranu, pogotovo namirnice koje konzumiramo svježe.
Treba spomenuti i neke uzročnike koji djeluju kao rizični faktori oboljenja, a to su prije svega loša prehrana, loša raspodjela obroka tijekom dana, jedenje „s nogu“, prevelika konzumacija jako začinjene hrane, anksioznosti (jer potiče lučenje želučane kiseline) i stres.
Srećom, danas se prisutnost ove bakterije u želucu ili dvanaesniku može vrlo brzo otkriti izdisajnim testom. Test je vrlo jednostavan i jako pouzdan. Izvodi se tako da se mjeri ureja iz izdahnutog zraka prije i nakon uzimanja 13C ureje, budući da bakterija ureu razgrađuje. Osim izdisajnim testom, prisutnost bakterije može se dokazati iz uzorka sline ili krvi, odnosnom utvrđivanjem postojanja antitijela. Manjak ovakvog testa je taj što antitijela u organizmu mogu postojati i godinama nakon izlječenja od infekcije. Treći postupak je analiza stolice, čime se utvrđuje antigen u uzorku.
Kod osoba starijih od 45 godina i onih kojima je u obiteljskoj anamnezi prisutna učestala pojava raka želuca, te svima koji imaju teže simptome infekcije, preporučuje se napraviti i endoskopija kako bi ispitali koliko je ona razvijena i uzrokuje li i teža oboljenja.
Simptomi infekcije Helicobacter pylori
Infekcija ovom bakterijom često može biti asimptomatska. Liječničku pomoć potraže tek oni kojima simptomi počnu stvarati jače tegobe. Najčešći simptom oboljenja je nadutost, osjećaj boli u gornjem dijelu abdomena, bolne žgaravice, osjećaj punosti čak i nakon malih količina pojedene hrane, mučnina i povraćanje, smanjeni apetit, pojačan umor, znakovi anemije i tamna stolica.
S vremenom infekcija može dovesti do razvitka težih tegoba, a najčešće je to gastritis, odnosno upala sluznice želuca. Simptomi su osjećaj pečenja u želucu, nekada i bol, najčešće za vrijeme gladi. U težim slučajevima dolazi i do povraćanja te krvarenja i dispepsije. Česta posljedica oboljenja je i čir, odnosno ulkus, na želucu ili dvanaesniku. I ovdje je najčešći simptom bolni osjećaj pečenja u želucu, koji prestaje nakon obroka.
Najteža bolest koja se može dobiti zanemarivanjem infekcije H. pylori je karcinom želuca. Iako ova bakterija nije jedini uzročnik, veliki je rizični faktor.
Liječenje infekcije Helicobacter pylori
Liječenje se provodi uzimanjem antibiotika deset do petnaest dana prema preporuci liječnika. Uz njih se uzimaju i lijekovi za smanjenje želučane kiseline, kako bi se pospješilo djelovanje antibiotika. Uz terapiju, dobro je uzimati i probiotike kako bi se pospješio rast „dobrih“ bakterija. Za ovu namjenu najbolje je uzeti one iz soja Lactobacillus plantarum i Lactobacillus salivarius jer sprječavaju rast H. Pylori.
Osim terapije, svakako se treba pripaziti na prehranu, odnosno izbor namirnica i uspostavu optimalnog vremena uzimanja obroka. Neke namirnice mogu pospješiti liječenje zbog svog nutricionističkog sadržaja. Najbolja za borbu protiv ove bakterije je brokula, jer sadrži velike količine sulforafana koji smanjuje njeno razmnožavanje. Osim povrća, dobro je jesti i klice brokule.
Brusnica također ima blagotvorni učinak na izlječenje zbog velikog udjela vitamina C i ostalih antioksidansa koji sprječavaju prianjanje bakterije na stijenke želuca i dvanaesnika, time sprječavajući i upalu, a onda i nastanak čira. Osim toga, brusnica pomaže antibioticima u uništavanju bakterije.
U sprječavanje rasta bakterija u želucu pomaže i jogurt. On je i probiotik, pa pomaže u razvoju dobrih bakterija koji će smanjiti želučane tegobe te zaustaviti rast patogenih. Antibakterijsko djelovanje ima i maslinovo ulje. Budući da se fenolne komponente maslinovog ulja ne destabiliziraju u kiselom okruženju želuca, imaju mogućnost duže djelovati na razgradnju i suzbijanje H. Pylori.
Uz njega, jako antibakterijsko djelovanje ima i zeleni čaj, odnosno spoj katehin koji se u njemu nalazi. On ne samo da suzbija infekciju, nego i štiti stijenke želuca i dvanaesnika od napada bakterije.
Infekcija s H. Pylori ne mora stvarati nikakve tegobe i često liječnici dvoje bi li se u takvom slučaju trebala liječiti. Ipak, ako nastane upala, može stvoriti teške zdravstvene probleme. Upravo zato je najbolje sprječavati infekciju i suzbijati bakteriju zdravom hranom. A ako tegobe imate, uz konvencionalnu terapiju antibioticima koju vam odredi liječnik, zdravim namirnicama pomognite zaliječenu želuca i dvanaesnika.
Izvori:
- https://hr.wikipedia.org/wiki/Helicobacter_pylori
- https://www.krenizdravo.hr/zdravlje/bolesti-zdravlje/helicobacter-pylori-uzroci-simptomi-i-lijecenje
- https://www.plivazdravlje.hr/aktualno/clanak/6179/Helicobacter-pylori-dijagnostika.html
- https://www.jgl.hr/proizvodi/probava/infekcija-bakterijom-helicobacter-pylori
- https://portal.terra-organica.hr/prirodno-lijecenje/zelucane-tegobe/helicobacter-pylori-prirodni-lijekovi/
- https://www.zdravobudi.hr/clanak/nutricionizam/hranom-protiv-helicobacter-pylori-18278
- https://xn--titnjaa-o6a36e.hr/zdrav-zivot/helicobacter-pylori-dijagnoza-lijecenje-prehrana/