U posljednje vrijeme ljudi su sve svjesniji važnosti zdrave, prirodne prehrane, kao i kvalitete preparata koje svakodnevno koriste. Sukladno tome, tržište odgovara na njihove želje sve više plasirajući proizvode koje deklariraju kao prirodne, organske, ekološke i slično. Samo lijep natpis na pakiranju čini se dovoljna garancija njihove kvalitete. Ali, je li baš svaki proizvod koji na sebi ima ambalažu zelene boje, sa slikom prirode i oznakom „eko“ ili „bio“, doista najbolji i posve prirodan?
Kako možemo raspoznati marketinške trikove i odvojiti ih kvalitetnih proizvoda, napravljenih isključivo od prirodnih sastojaka? Još važnije, da li sastojci na deklaraciji doista predstavljaju istinsko porijeklo ili se i tamo mogu razotkriti prevare?
Čitanje deklaracije nekada je izazov i najupućenijima, najviše zbog kemijskih imena sastojaka, koje ne možemo prepoznati kao prirodne ili umjetne čak ni da imamo diplomu iz kemije.

Latinski nazivi biljnih sastojaka
Jedan od trikova kojim možete provjeriti koliko biljnih sastojaka ima prirodni proizvod kojeg kupujete je provjerom deklaracije. Biljke iskorištene za proizvod na deklaraciji moraju se navesti njihovim latinskim nazivom. A što proizvod ima više biljnih sastojaka, odnosno u većem postotku, to znači da je kvalitetniji, odnosno zdraviji. Ako na deklaraciji pročitate bilo kakve sastojke koji odaju umjetne boje, emulgatore, paraben, formaldehid, silikon ili bilo kakav konzervans, znači da proizvod nije posve prirodan.
Ekološko ili biološko?
Sve ove nove oznake poput „biološko“, „ekološko“, „organsko“, „prirodno“ znaju nam se pomiješati i nerijetko mislimo da je sve to isto. A nije. Iako imaju sličnosti, proizvodi s različitim oznakama razlikuju se po svojoj proizvodnji ili sastavu. Evo kako ih razlikovati.
Ekološki proizvodi moraju odgovarati propisanom europskom standardu. Oni najbolji su i certificirani, što znači da su morali prilagoditi i svoju proizvodnju i sastav ekološkim mjerilima. Takvi proizvodi ne zagađuju okoliš pri proizvodnji niti ni u kojoj mjeri šete zdravlju prilikom korištenja. Ekološka kozmetika ne smije sadržavati nikakve parabene ni slične konzervanse koji se smatraju kancerogenima ili koji utječu na pogoršanje ljudskog zdravlja.
Organski proizvodi su oni koji u potpunosti moraju sadržavati prirodne elemente, odnosno moraju biti napravljeni isključivo od biljaka.
To se razlikuje od bioloških proizvoda, pogotovo kozmetike, koja mora imati 95% biljnog sastava. Od toga berm 70% mora biti iz prirodnog uzgoja, odnosno pri uzgoju korištenih biljaka nisu se smjeli koristiti nikakvi GMO sastojci niti pesticidi. Kemijski aditivi u ovim proizvodima ne smiju prelaziti 5% sadržaja i mogu biti samo određene, manje štetne vrste.
Prirodni proizvodi također moraju sadržavati 95% sastojaka prirodnog podrijetla, ali to mogu biti biljke, ali i njihovi derivati. Ostalih 5% mogu biti spojevi umjetnog porijekla, koji uglavnom produžuju vijek trajanja biljnih sastojaka. I ovdje bi biljni sastojci trebali biti navedeni svojim latinskim nazivom i to tako da se prvo navodi onaj kojeg ima najviše, pa sve do onog kojeg ima najmanje u proizvodu.
Koje proizvode izbjegavati?
U moru proizvoda koji se deklariraju kao zdravi, prirodni i ekološki, ponekad je najbolje pogledati deklaraciju i vidjeti navode li se neki loši spojevi koji dugoročno mogu imati štetnih posljedica na zdravlje. Ali kako znati koje spojeve treba potpuno izbjegavati?
Prije svega, trebalo bi izbjegavati konzervanse, pogotovo parabene. Opasni sastojak je i glikolni ester, koji se pronalazi pod imenom phenoxyethanol. I ovo je vrsta konzervansa koja dugoročno može utjecati na zdravlje jetre, živaca u reproduktivnih organa. Antioksidansi poput EDTA-a također su opasni i na osjetljivoj koži mogu uzrokovati dermatitis.
Sastojci poput Imidazolidinyl uree, Diazolidinyl uree, Imidazolidinyl uree, Idopropynyl butylcarbamata, Hexamidine diisethionata i quaternium 15 oslobađaju kancerogeni formaldehid. BDHA i BDHantioksidansi toksični su za pluća, jetru i bubrege, a PEG i PPG emulgatori nadražuju kožu.
Najbolji savjet kod kupnje prirodnih proizvoda je čitanje deklaracija i malo znanje o tome koje sastojke izbjegavati. Osim toga, ako kupujete domaće prirodne proizvode, važno je uzimati ih od provjerenih proizvođača. Preporuka, tuđa iskustva i dobre ocjene na web stranicama ili društvenim mrežama mogu vam uvelike reći koliko je nečiji proizvod kvalitetan i učinkovit. Također, slušajte i svoje tijelo. Ako bilo koji proizvod izaziva neželjene reakcije na vašoj koži i tijelu, prestanite ga upotrebljavati.