Bolovi u leđima u današnje vrijeme pogađaju čak 70 posto ljudi. Sjedilački način života glavni je krivac za tako veliki postotak, a ova bol može se javiti i zbog drugih razloga. Akutni bolovi, pogotovo oni izazvani nekretanjem ili pak jednokratnim prevelikim forsiranjem leđnih mišića, mogu se učinkovito ublažiti ili čak ukloniti na nekoliko načina. Kronična bol zahtijevati će duži angažman da bi se u potpunosti uklonila, a ponekad neće moći proći ni bez posjeta liječniku. Ipak, uvođenjem nekih dobrih navika, bol u leđima možemo ublažiti, pa čak i u potpunosti spriječiti.
Uzroci bolova u leđima mogu biti svakojaki. Najčešće nastaju kroničnim sjedenjem ili ležanjem, podizanjem preteških predmeta i postavljanjem tijela u dugotrajan, neprirodni položaj. Bolove može uzrokovati i spavanje na lošem madracu ili ležanje u neprirodnom položaju. Ne smijemo zanemariti ni to da bolovi u leđima mogu biti posljedica nekih drugih bolesti, primjerice bolesti bubrega, kod žena bolesti maternice ili jajnika, ali i drugih stanja poput, primjerice, konstipacije, nedostatka D vitamina u tijelu ili deformacije kralješnice.

Ako je bol u leđima previše jaka, traje danima i ne prolazi jednostavnim metodama ublažavanja, a pogotovo ako je drugačija od bilo kakve boli koju ste prije osjetili, najbolje je otići liječniku. S druge strane, ako znate uzrok svoje boli i samo je želite ublažiti ili ukloniti, evo nekoliko stvari koje možete učiniti:
Joga ili istezanje
Vježbanje joge neće samo jednokratno ublažiti ili čak otkloniti bol u vašim leđima, već je ono odlično za prevenciju boli. Ciljana istezanja kojima ćete djelovati na mišiće koji vas najviše muče, trenutno će smanjiti bol, prokrviti mišiće i učiniti ih gipkijima.
Odličan tip vježbi za bolove u leđima, ramenima i vratu je joga čije su vježbe usmjerene na bolna područja jer ovim tipom vježbi na posve neagresivan način jačate bolne mišiće, a dugoročno ispravljate i kralješnica koju ti mišići drže. Upravo su loše držanje i iskrivljena kralješnica česti uzroci boli u leđima. Evo i nekoliko prijedloga vježbi koje možete raditi od kuće.
Joga i ostala istezanja odlični su i za bolove u leđima uzrokovanim sjedenjem, ali i za one uzrokovane pretjeranom fizičkom aktivnošću, jer joga istim vježbama aktivira uspavane mišiće, ali i smiruje preforsirane.
Hodanje ili trčanje
Trčanje ili hodanje, a pogotovo brzo hodanje, imat će višestruki blagotvorni učinak na bol u leđima, pogotovo ako pritom pazimo na držanje. Hodanjem ili trčanjem aktiviraju nam se gotovo svi mišići u tijelu, a posebno oni u donjem dijelu leđa i oko kralješnice. Ako je vaša bol uzrokova sjedenjem, hodanje i trčanje pokrenuti će mišiće, a svakodnevnom fizičkom aktivnosti ove vrste, ti mišići počet će jačati. Rezultat će ponovo biti bolje držanje i smanjivanje kronične boli.
Čak ako je vaša bol uzrokovana prevelikom fizičkom aktivnošću, ali onom koja traži neprirodne položaje tijela – na primjer, podizanje teških stvari, nepravilno stajanje kao kod bojanja zidova ili postavljanja pločica – trčanje ili hodanje ublažit će nastale bolove, a mišiće vratiti u prirodni položaj.
Hodanje je odličan način za ublažavanje bolova u donjem dijelu leđa uzrokovanih predmenstruacijskim sindromom.
Mirovanje
Fizička aktivnost nije uvijek lijek kojim se može riješiti bol u leđima. Ponekad bol može uzrokovati pretjerivanje s tjelovježbom, pa se ona najbolje rješava mirovanjem. Predugo ili preteško vježbanje može biti uzrok boli ako se nakon takvih aktivnosti ne istegnemo. Istezanje opušta mišiće i oni će se tako lakše oporaviti od velike napetosti. Bol upaljenih mišića možete ublažiti hladnim oblozima, opuštanjem i mirovanjem.
Masaža
Masaža je jedna od najlakših načina kojima možemo ublažiti bol u leđima. Masaža leđa posebno je učinkovita ako bol izaziva ukočenost od previše sjedenja, ležanja ili stajanja u neprirodnom položaju. Masaža najviše odgovara kod bolova u ramenima i vratu, ali može biti odlična i za donji dio leđa. Kod masaže možete koristiti razna ulja, pa tako i ulje od kadulje. Blago masiranje područja leđa koje vas boli smanjit će napetost mišića, prokrviti ga i bol će se nakon toga ublažiti.
Dobar madrac
Spavanje na lošem madracu jedan je od češćih uzroka bolova u leđima, pogotovo onih kroničnih. Previše mekani madraci, iako su novi, loši su za bolna leđa, jer kralježnica na njima tijekom noći stoji u neprirodnom položaju i krivi se. Stari, kvrgavi madraci, također mogu biti uzrok boli u leđima.
Ljudi osjetljivih leđa trebali bi spavati na tvrđim madracima, jer oni, uz odgovarajući jastuk, drže kralješnicu ravnom, a tijelo u prirodnom položaju u kojem je ono najopuštenije.
Bol u leđima može se spriječiti ili bar ublažiti na razne načine, čak ako joj je uzrok opasniji od nedostatka aktivnosti, prevelikog naprezanje ili lošeg madraca. Uspješnost otklanjanja boli bit će veća ako budemo ustrajni u dobrim navikama, pogotovo u vježbanju od kojeg će nam leđa očvrsnuti, a mišići biti gipkiji. Fizička aktivnost i dobar san lijek su za mnoge bolesti, pa tako i za bol u leđima.