Kašalj je boljka koja nas često zahvaća i najčešće je posljedica nekih drugih zdravstvenih tegoba. Iako o kašlju možemo govoriti kao o jednokratnom refleksu kojim tijelo pokušava izbaciti strane čestice iz dišnih puteva, primjerice ako se zagrcnemo hranom, slinom ili ako nas u grlu nešto iritira, ovdje ćemo o kašlju govoriti kao o zdravstvenoj tegobi. Kao takva, najčešće se javlja kao simptom bolesti dišnih puteva, ali i nekih drugih bolesti koji se manifestiraju i na ovaj način. Kašalj može biti pokazatelj neke prolazne, ali vrlo često i zarazne bolesti. Također, često je i jedan od simptoma alergija.
Sam čin kašljanja možemo podijeliti na tri faze: fazu udisanja, fazu izdisanja i fazu automatskog otpuštanja zraka iz pluća, popraćenu zvukom. U posljednjoj fazi, iz pluća možemo izbaciti i sekret, koji najčešće i potiče kašalj. Iako kašalj u većini slučajeva ne treba shvaćati ozbiljno, kada on postane učestali, prate ga karakteristični zvukovi iskašljavanja, traje dulje od dva tjedna, a pogotovo ako njime izbacujemo i krvavu sluz, svakako treba posjetiti liječnika i saznati mu uzrok.

Vrste kašlja
Kašalj se može podijeliti na dvije osnovne vrste – produktivni i neproduktivni. Neproduktivni kašalj je tzv. suhi kašalj, pri kojem se sluz ne stvara niti izbacuje. Prati ga osjećaj iritacije u grlu te dolazi u većim napadajima. Produktivni kašalj je, s druge strane, posljedica taloženja sluzi na bronhijama, pa je tijelo nastoji izbaciti upravo na ovaj način.
Obje vrste kašlja najlakše je ublažiti unosom velikih količina tekućine u tijelo, najbolje čajevima, juhama i vodom. Tekućina će smanjiti neproduktivni kašalj stalnim vlaženjem grla, dok će kod produktivnog razrijediti sluz i potaknuti iskašljavanje.
Uzroci kašlja
Kašalj najčešće potiču vanjski iritanti koji smetaju dišnom sustavu, kao što su dim, zagađen zrak, alergijske čestice i slične tvari koje mogu potaknuti gušenje. Ono što nas treba posebno zabrinuti su bolesti kojima je kašalj jedan od simptoma. Kao takav, on može biti akutni ili kronični. Akutni kašalj potiču infekcije gornjeg dišnog sustava, što se najčešće događa kod prehlade, iako uzroci mogu biti i upala grla, sinusa i nešto teža bolest – upala pluća. Kronični kašalj posljedica je kroničnog bronhitisa, kojeg uglavnom imaju višegodišnji pušači.
Kašalj, pogotovo dugotrajni, može biti posljedica alergija, astme, peludne groznice, tuberkuloze, upale pluća ili raka pluća. Ipak, ove teže bolesti imaju i druge simptome, stoga ne morate brinuti samo ako duže vrijeme kašljete.
Kod djece je uzrok kašlja često i virusna infekcija, pogotovo u dobi do 6 godina, kada imunološki sustav djeteta tek jača. Ako dijete iznenada ulovi napad kašlja, pogotovo ako teško dolazi do zraka i počne plaviti, prvo se treba posumnjati da je izazvan stranim tijelom u dišnom putu koji izaziva gušenje. U ovom slučaju treba odmah potražiti hitnu pomoć liječnika.
Ako kašalj kod djece traje nekoliko dana, pogotovo ako je popraćen višom temperaturom, uzrok je najčešće virusna infekcija ili upala. Liječnička pomoć se u ovim slučajevima treba potražiti ako bolest ne prolazi nakon nekoliko dana ili ako se pogoršava, unatoč liječenju kućnim lijekovima (paracetamolima, čajevima i sličnim pripravcima koji bi trebali ublažiti tegobe). Liječničku pomoć svakako treba potražiti ako temperatura djeteta prelazi 38 stupnjeva i ne pada, ako dijete teško diše i iskašljava zelenkastu ili žućkastu sluz te krv.
Liječenje kašlja
Kašalj se prvenstveno liječi otklanjanjem njegova uzroka. Ako je to virusna infekcija ili upala, treba ih liječiti adekvatnim lijekovima i mirovanjem, a ako je alergija, treba izbjegavati alergene. Ipak, dok liječenje traje, kašalj možemo ublažiti te potaknuti iskašljavanje.
Kao što smo rekli, najučinkovitije je uzimati mnogo tekućine. Tijekom dana to su juhe, čajevi, prirodni sokovi i voda, a noću samo voda. Birajte čajeve koji će pomoći kod ublažavanja infekcije i otapanja sluzi u respiratornom sustavu. Pri tome mogu pomoći i eterična ulja koja će dišne puteve otvoriti i ublažiti iritaciju koja dovodi do kašlja.
Kod ove tegobe posebno su učinkoviti prirodni pripravci. Najpoznatiji su oni od meda i limuna, jer su bogati vitaminom C koji podiže imunitet te imaju antibiotsko djelovanje. Za kašalj je dobar i čaj od đumbira, a za iskašljavanje i čaj od sljeza.
Posebno učinkoviti prirodni pripravak za ublažavanje kašlja je hidrolat od smilja. Smilje ima jako antivirusno i protuupalno djelovanje. Mnoge su studije pokazale da smilje odlično djeluje protiv raznih vrsta mikroorganizama, a time i bakterija i virusa. Ketoni i flavonoidi koje smilje sadrži smanjuju upalu, stoga brže liječe uzroke kašlja. Budući da ono ima i antioksidativno djelovanje, povoljno utječe na stanje organizma te jača imunitet.
Smilje ima posebno jako djelovanje kada se koristi u obliku hidrolata. Hidrolat je posve prirodan proizvod, a dobiva se kondenziranjem vodene pare koja u sebi sadrži sve otopljene biljne komponente eteričnog ulja. Kao takav, hidrolat se može koristiti bez opasnosti od nuspojava ili predoziranja. Osim njega, pri ublažavanju kašlja može pomoći i eterično ulje smilja.
Kašalj je vrlo nelagodna tegoba, ali uz pomoć prirode i uzimanjem tekućine možemo ga ublažiti. Naravno, svakako potražite uzrok kašlja i liječite ga sukladno odredbama vašeg liječnika.