Jedna od najraširenijih spolno prenosivih bolesti je klamidija, infekcija uzrokovana bakterijom Chlamydia trachomatis. Problem kod ove tegobe je što ima jako blage simptome i najčešće se otkrije tek nakon što počne uzrokovati ozbiljne komplikacije sa zdravljem. Čak polovica oboljelih niti ne znaju da je imaju. Kod žena u početku ne uzrokuju nikakve simptome, a kod muškarca se javi simptom gnojnog iscjetka iz uretre i bolno mokrenje. Bolest se prenosi spolnim putem i zato je sve raširenija diljem svijeta. Kod nas se godišnje zabilježi oko tristo osamdeset slučajeva, što znači da je broj prenositelja puno veći.
Klamidija može uzrokovati probleme reproduktivnim organima, uvelike smanjiti plodnost, utjecati na zdravlje ploda te uzrokovati upalu pluća i oka kod novorođene djece. Ova je bolest jedna od najpogubnijih za plodnost i na žalost, kod žena se često otkrije tek onda kad pokušavaju začeti. Osim na žensku, utječe i na mušku plodnost – na upalu sjemenovoda i propadanje spermija. Znatno povećava i rizik oboljenja od HIV-a.

Zaraza klamidijom
Klamidija je spolno prenosiva bolest što znači da se širi spolnim odnosom i to vaginalno, analno i oralno. Može se prenijeti s majke na dijete pri vaginalnom porodu. Sve veći broj zaraženih javlja se među adolescentima, kod kojih je infekcija duplo više prisutna nego kod odraslih i to zato što je u ovoj dobnoj skupini veća mogućnost promjene partnera i upuštanja u nezaštićene odnose.
Važno je napomenuti da se prijenos bakterije ne događa samo preko spolnih organa, nego i prstima, ustima, jezikom, pa i seksualnim pomagalima.
Upravo se zbog lakog prijenosa treba promovirati upotreba zaštite kod spolnih odnosa, pogotovo u slučaju čestog mijenjanja partnera. Važno je i redovito posjećivati doktora i ginekologa te se testirati na spolno prenosive bolesti, kako bi se u slučaju infekcije ona rano počela tretirati. Tako se ne smanjuje samo mogućnost daljnjeg prijenosa, nego i razvoja bolesti te komplikacija do kojih dovodi.
Simptomi infekcije klamidijom
Simptomi ove bolesti razlikuju se kod žena i muškaraca. Kod muškaraca se vrlo često javi uretritis – upala vanjskog dijela mokraćnog sustava. Prvi se simptomi javljaju od jednog do tri tjedna nakon infekcije. Oni su najčešće blagi, a očituju se kao osjećaj pečenja za vrijeme mokrenja, češća potreba za mokrenjem i otežalo mokrenje. Drugi česti simptom je i blagi iscjedak iz uretre, a nekad i crvenilo na vrhu spolovila. Ovi simptomi mogu biti toliko blagi da su ili neprimjetni ili ne izazivaju brigu. Upravo zato se ne liječe, a zaraza se nastavlja prenositi.
Simptomi kod žena još su i blaži. Čak 70% oboljenja kod žena je asimptomatsko. Kod ostalih se također javiti uretritis, ali i cervicitis – upala vrata maternice. Javlja se osjećaj peckanja kod mokrenja i žućkasti iscjedak iz rodnice. Može se javiti oticanje i crvenilo vrata maternice i blagi svrbež. U nekim slučajevima se javljaju bolovi kod spolnih odnosa, blaga bol u donjem dijelu trbuha, blago krvarenje u vrijeme dok nema menstruacije i mučnina. Bolest se otkrije ili ako partner posumnja na infekciju, kod redovitih ginekoloških pregleda, te kod nastupa većih komplikacija uzrokovanih neliječenom klamidijom.
Ako se ne liječi, klamidija može postati kronična. Uzrokuje teže komplikacije reproduktivnih organa i urogenitalnog trakta. Infekcija se može raširiti na jajnike i jajovod te uzrokovati jake upale. Može se javiti i upala zdjelice. Kronična klamidija kod oba spola može uzrokovati neplodnost ili probleme sa začećem i razvojem ploda. Kod trudnica može doći do prijevremenog porođaja, a dijete se može zaraziti za vrijeme vaginalnog poroda te razviti upalu pluća i konjunktivitis.
Kronična klamidija kod muškaraca uzrokuje upalu i oticanje testisa te upalu sjemenovoda što dovodi do smanjenja broja zdravih spermija te time uzrokuje smanjenu plodnost ili neplodnost.
Liječenje klamidije
Jednom kad se potvrdi da je osoba zaražena klamidijom, odmah mora započeti liječenje. Liječenje koje započne brzo nakon zaraze uspješno se izvrši u 95 posto slučajeva. Komplikacije najčešće nastaju ako se simptomi ne prepoznaju dovoljno rano, pa liječenje ne započne prije nego nastupe komplikacije.
Ova bakterijska infekcija liječi se antibioticima koje propisuje liječnik. Na žalost, u ovom slučaju ne pomažu nikakvi prirodni preparati ni alternativna liječenja. Liječiti se moraju svi partneri s kojima je zaražena osoba imala spolni kontakt. U slučaju da se partneri ne liječe, može doći do ponovne pojave bolesti, odnosno njenog daljnjeg širenja. Nakon terapije, potrebno je ponovo se testirati nakon 1-3 mjeseca. Treba poduzeti i mjere opreza kako se bolest ne bi ponovo dobila.
Prevencija zaraze klamidijom
Klamidija se može izbjeći kao i svaka druga spolno prenosiva bolest. Prije stupanja u spolni odnos – bez obzira bio on oralni, vaginalni ili analni – svakako treba razgovarati s partnerom i provjeriti postoji li sumnja o spolno prenosivoj bolesti. Čak i ako sumnje nema, dodatna predostrožnost je korištenje kondoma za cijelo vrijeme trajanja odnosa. Ova vrsta zaštite ne sprječava samo zarazu klamidijom, nego i drugim spolno prenosivim bolestima. Za vrijeme odnosa, preporučuje se koristiti lubrikante na bazi vode, jer oni uljni mogu izazvati pucanje kondoma.
Važan dio zaštite je i redoviti ginekološki pregled, odnosno pregled spolovila kod muškaraca, te redovito testiranje na spolno prenosive bolesti. Na ovaj način eventualna infekcija će se rano otkriti i na vrijeme će započeti liječenje.
Klamidija jest tiha bolest, ali može imati teške posljedice. Zato je bolje spriječiti je i potruditi se da se redovito testiramo, da i u slučaju infekcije ne stigne učiti puno štete. Spolno zdravlje vrlo je važna stavka zdravlja cijelog tijela.
Izvori:
- https://www.krenizdravo.hr/zdravlje/spolne-bolesti-zdravlje/klamidija-simptomi-komplikacije-i-lijecenje
- https://spolnozdravlje.hr/clanak.php?id=12361
- https://www.plivazdravlje.hr/bolest-clanak/bolest/210/Klamidijska-infekcija.html
- https://www.plivazdravlje.hr/aktualno/clanak/15012/Spolno-prenosiva-klamidijska-infekcija-tiha-epidemija.html