O upali pluća, čestoj i ne baš bezopasnoj respiratornoj bolesti, u posljednje se vrijeme često govori kao o jednoj od komplikacija koja može nastati oboljenjem od korona virusa. Ali što je točno upala pluća i koliko je to teška bolest? Kao i svaka bolest pluća, može dovesti do teških posljedica, pa i do smrti, ali isto tako se može i uspješno izliječiti. Ishod najčešće ovisi o jakosti organizma i dostupnost liječničke pomoći, što je osnovni razlog zbog čega od ove bolesti najčešće umiru stariji ljudi, a danas – zagušenjem bolničkog ustava u nekim zemljama uslijed pandemije – i oni koji bi se uz lijekove ili aparate zasigurno izliječili.
Upala pluća ili pneumonija infekcija je kojoj uzrok može biti virus ili bakterija. Uslijed zaraze, upala zahvaća plućne mjehuriće, zbog čega u njima nastaje sekret, odnosno tekuća i gnoji koji počnu ispunjavati zračne vrećice. To uzrokuje teško disanje i kašalj, a sama upala, kako je to obično i slučaj, dovodi do visoke temperature i groznice.
Bolest osim bakterija i virusa, mogu uzrokovati i gljivice, dok rjeđe nastaje kao posljedica inhalirane tekućine ili otrovnih plinova, što uzrokuje i kemijsko oštećenje pluća. Upala pluća može nastati i kao posljedica upale gornjih dišnih puteva ili, rjeđe, nekih drugih bolesti. Zahvatiti može jedno ili oba plućna krila te varirati od one slabe, s minimalnim simptomima, pa do jake, sa simptomima opasnima po život. Jaka upala pluća najopasnija je za osobe starije od 65 godina, ljude sa slabim imunitetom i za malu djecu i dojenčad.

Vrste upala pluća
Vrsta upale pluća najčešće ovisi o njenom uzroku. Vjerojatnost oboljenja ne ovisi samo o uzročniku (virusnoj, bakterijskoj ili gljivičnoj infekciji), nego i o stanju organizma, odnosno imunitetu u vrijeme zaraze. Najčešća upala pluća je ona opće populacije, nazvana tako jer se može dobiti bilo gdje u svakodnevnom životu. Uzrok joj je vrsta streptokoka i prenosi se kapljično. Iako može dovesti do težih simptoma, ova upala najčešće se uspije preboljeti bez bolničkog liječenja, ali pri tom zahtjeva kućnu njegu i strogo mirovanje kako se ne bi zakomplicirala.
Druga česta upala pluća naziva se bolničkom upalom jer se javlja nakon posjeta ili ostanka u bolnici. Razlog tome je što je bolnica puna bakterija, iako se nastoji održavati sterilnom, a imunitet bolesnika je ionako smanjen i lakše se zarazi. Kod starijih ljudi često nastupa post-operativno, nakon zahvata na prsima ili u trbušnoj šupljini. Upala pluća smatra se bolničkom ako nastupi oko 48 sati nakon posjeta ili ostanka u bolnici. Uzročnici su joj bakterije i to najčešće ešerihija i stafilokok aureus (MRSA).
Aspiracijska upala pluća nastaje udisanjem potencijalno otrovnih ili stranih tvari. Dogodi se to da strano tijelo, tekućina ili plin uđu u zračne vrećice i stvore upalu. To se može dogoditi, na primjer, udisanjem vode kod plivanja, ronjenja ili utapanja, udisanjem sadržaja iz želuca uslijed povraćanja (često se događa ako se povrati za vrijeme gubitka svijesti), prevelikom konzumacijom alkohola i slično.
Upala pluća može nastati i kao posljedica oslabljenog imuniteta od nekih drugih bolesti, poput tumora, raka ili AIDS-a. Nastaje i zbog prevelikog unosa kortikosteroida ili lijekova koji se koriste u kemoterapiji. Ti lijekovi oslabljuju organizam, postaje skloniji infekciji te je kasnije preslab da se od nje izliječi.
Ova je bolest često posljedica teških respiratornih bolesti, kao što je tuberkuloza, ali i opasnih virusnih infekcija, kao onih kojima su uzročnici virusi H5N1 (ptičja gripa), SARS i sada COVID-19.
Simptomi upale pluća
Upalu pluća je teško dijagnosticirati isključivo prema simptomima jer oni mogu varirati od vrlo blagih, što nalikuju na običnu prehladu, do onih teških, koje je nemoguće preboljeti bez hospitalizacije. Jačina simptoma ovisi o puno toga, ali najviše o vrsti upale pluća, odnosno uzročniku, imunitetu i starosti oboljelog. Najčešći simptomi su oni koji se i inače javljaju kod jake infekcije – povišena tjelesna temperatura, groznica, umor, bolovi u mišićima, glavobolja, ponekad i mučnina, proljev i povraćanje.
Često se javljaju i respiratorne tegobe, nešto karakterističnije za ovu bolest. To su kratkoća daha, kašalj, najčešće produktivni te bol u prsima ne samo prilikom kašljanja, nego i disanja. Ono što može biti indikacija upale pluća kod osoba starijih od 65 godina i osoba sa slabim imunitetom nije povišena, već snižena tjelesna temperatura.
Liječenje upale pluća
Liječenje upale pluća ovisit će o uzročniku infekcije, ali i težini oboljenja. Blaga upala pluća može se preboljeti i samo kućnim liječenjem i ublažavanjem simptoma – smanjenjem vrućice ibuprofenima, paracetamolima ili aspirinom, pijenjem dosta tekuće kako bi se što prije razvodnio sekret i omogućilo iskašljavanje, eventualno pijenjem sirupa ili uzimanjem pastila za kašalj. Ako je infekcija bakterijska, ona se uzimaju i propisani antibiotici, a ako je gljivična – antimikotici. Iako se najteži simptomi mogu ublažiti već nakon nekoliko dana, liječenje može potrajati još barem mjesec, a uključuje prije svega mirovanje i pijenje propisanih lijekova.
Kod pojave bilo kakvih jačih simptoma, pogotovo ako uključuju bol u prsima i teško disanje, treba se što prije javiti liječniku kako bi bili upućeni na bolničko liječenje. Problem kod ove bolesti je ta što kritični simptomi mogu eskalirati naglo i život može brzo postati ugrožen. Ovo posebno vrijedi za starije osobe, osobe sa slabim imunitetom ili drugim težim bolestima te za djecu i dojenčad.
Pomoć kod liječenja upale pluća
Ako imate slabije simptome upale pluća i liječite se kod kuće, neki preparati mogu pomoći u izlječenju. Prije svega, obavezno pijte puno tekućine, pogotovo čajeva s ljekovitim djelovanjem na respiratorni sustav. U čišćenju pluća od bronhijalne sluzi pomaže čaj od mente, čaj od origana, koji imaju i antibakterijsko djelovanje te čaj od đumbira. Jednom dnevno možete popiti i šalicu čaja od kadulje, iako je njega puno bolje inhalirati.
Inhalacija je odličan način kojim možete pomoći plućima da se brže oporave. U parnu kupelj ukapajte ljekovita esencijalna ulja, pa će blagotvorne biljne supstance lako doći do plućnih bronhija. Odlično ulje za ovo namjenu je eterično ulje od kadulje, ali možete koristiti i ulje od divljeg origana ili ulje od eukaliptusa. Od kurkume, meda i luka možete napraviti i prirodni sirup za iskašljavanje, ali i koristiti hidrolat od kadulje koji će pomoći u smanjenju tegoba gornjih dišnih puteva.
Upala pluća može biti opasna bolest stoga je i kod pojave slabih simptoma nemojte zanemarivati. Svakako mirujte i pokušavajte smanjiti simptome poput vrućice i kašlja, a kod pojave onih težih, obavezno se javite liječniku. Brza reakcija može vam spasiti život.